T, 30.05.2023

USA ja Hongkongi suhetes lõppes üks ajastu

Margus Parts
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump Valge Maja roosiaias.
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump Valge Maja roosiaias. Foto: Jim Watson/AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriigid kehtestasid teisipäeval sanktsioonid ametnikele, ettevõtetele ja pankadele, mis aitavad Hiinal jätkata Hongkongi vabadusi piiravat tegevust. Veelgi olulisem punkt aga lõpetab Hongkongi eristaatuse USAga.

«Hongkongi hakatakse nüüd kohtlema samamoodi nagu Mandri-Hiinat,» teatas Trump teisipäeval Valge Maja roosiaias sanktsioone välja kuulutades. «Ei mingeid eri­privileege, ei mingit erilist majanduskohtlemist, ei mingit poolsalajase tipptehnoloogia eksporti.»

Lisaks karistatakse Kongressi heakskiidu saanud seadusega pankasid ja ettevõtteid, millel on ärisidemed uut julgeolekuseadust jõustavate Hiina ametnikega. Ühtlasi keelatakse poolsalajase tipptehnoloogia tarne Hongkongi, peatatakse vangide vahetus ja väljaandmine ning astutakse samme akadeemiliste koostööprogrammide peatamiseks.

«Nende vabadused on ära võetud, nende õigused on ära võetud. Ja sellega kaob minu arvates ka Hongkong, sest ta ei suuda enam vabal turul konkureerida. Paljud inimesed hakkavad Hongkongist lahkuma,» lisas Trump.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles