USA ja Hongkongi suhetes lõppes üks ajastu

Ameerika Ühendriikide president Donald Trump Valge Maja roosiaias. FOTO: Jim Watson/AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriigid kehtestasid teisipäeval sanktsioonid ametnikele, ettevõtetele ja pankadele, mis aitavad Hiinal jätkata Hongkongi vabadusi piiravat tegevust. Veelgi olulisem punkt aga lõpetab Hongkongi eristaatuse USAga.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Hongkongi hakatakse nüüd kohtlema samamoodi nagu Mandri-Hiinat,» teatas Trump teisipäeval Valge Maja roosiaias sanktsioone välja kuulutades. «Ei mingeid eri­privileege, ei mingit erilist majanduskohtlemist, ei mingit poolsalajase tipptehnoloogia eksporti.»

Lisaks karistatakse Kongressi heakskiidu saanud seadusega pankasid ja ettevõtteid, millel on ärisidemed uut julgeolekuseadust jõustavate Hiina ametnikega. Ühtlasi keelatakse poolsalajase tipptehnoloogia tarne Hongkongi, peatatakse vangide vahetus ja väljaandmine ning astutakse samme akadeemiliste koostööprogrammide peatamiseks.

«Nende vabadused on ära võetud, nende õigused on ära võetud. Ja sellega kaob minu arvates ka Hongkong, sest ta ei suuda enam vabal turul konkureerida. Paljud inimesed hakkavad Hongkongist lahkuma,» lisas Trump.

15.07.2020 17.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto