Sisukord
Arter
Postimees
18.07.2020
Eesti Kiik haaras ohjad enda kätte (44) Eesti lühiuudised (5) Mis maksab üks kommentaar? (38) Eetrikeelud ja lisandiga kohv: neli hetke 65-aastase ETV ajaloost (1) Seenelised ei oska hinnata haruldusi Majandus Tormilised panused vaktsiinivalmistajatele Pangad on suutnud koroonakriisile hästi vastu pidada Välismaa Visegrádi jonni tõttu võib toetuste jagamine topata Välismaa lühiuudised Turistideta võivad Keenia kuulsad kaitsealad kaduda (6) Araablased avavad Marsi-lennud (1) Arvamus Juhtkiri: pangad püsivad pinnal (14) Herman Kelomees: ERRist saagu sihtasutus (4) Arhitekt läks omaenda maja kallale? (6) Ninanips Maksuleedile Alkeemiline pulm Kai kunstikeskuses Lukašenka nukker pidu (4) Kultuur Alkeemiline pulm Kai kunstikeskuses Sport Oxfordi veel liuglev eesti juurtega sõudja unistab olümpiast (2) Spordi lühiuudised Henry Lääne kolumn. Andke WRC-tiimidele kalender, mida nad soovivad FOTOUUDIS: Tagasi troonil! Merendus Piraadid ja tühjad laevad Merenduse lühiuudised Arter Aare Hõrn: Tartu rahuta oleks pool Setomaad maha põletatud (4) VIDEO ⟩ Juua jälle kohvi Pariisis! Meie, eestlased – mererahvas? (1) Pealetükkimatu poeet bassi tagant Pommihirm, padujoomine ja vargad. Olümpiaregati toimumine on ime! (10) Lipuheiskaja kaks napikat (1) Maailma pressifoto paremik kutsub Vilniusse «Käime Kohtla-Järve katuseid mööda...» (1) Lõbusõit ühel rattal. Onewheel: kuidas küll sellisega sõita? Kuidas maitseb Läänemaa? Noor moegeenius: Iga armastus ei vääri taaselustamist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lipuheiskaja kaks napikat

3 min lugemist
Tallinna olümpiaregati pidulik lõpetamine Pirita olümpiapurjespordikeskuses. FOTO: Jaan Rõõmus, Rahvusarhiiv.

Läks üle noatera. 6. juuli 1980. Tallinnas lõppes üldlaulupidu. Segakoor oli laulnud «Oodi Leninile» ja ühendkoorid kandnud ette Eugen Kapi pala «Lenini partei», Erni Hiire sõnadele. Kuid peo finaalis kõlasid Miina Härma «Ei saa mitte vaiki olla» ja Gustav Ernesaksa «Mu isamaa on minu arm», samuti Ernesaksa «Hakkame, mehed, minema». Mehed hakkasid minema. Noored mehed. Nende seas samal kevadel Tallinna 1. keskkooli prantsuse keele eriklassi lõpetanud Tõnis Lukas. Praegune kultuuriminister

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Häda oli selles, et pidu oli lõppenud, aga laulukaare alt ei tahetud lahkuda, ja kui lahkuti, siis võeti suund otse Raekoja platsile,» meenutab Lukas. Mis seal saama pidanuks, ta ei tea.

Miilitsaahelik koertega oli vastas Kadrioru kohviku juures.

«Osa poisse võeti kinni. Mõned visati pärast Tipist välja. Ma sain tulema, kuigi üks miilits üritas mulle jalga ette panna,» räägib Lukas. Noorsoorahutusteni Tallinnas jäi veel kaks ja pool kuud.

Kui Lukas oleks sellesse ahelikku langenud, jäänuks ära tema selle suve suurim seiklus – olümpiamängud.

20. juulil kandis ta Pirital olümpiaregati avatseremoonial ühe osaleva riigi silti. Riigi nimi on mälust kustunud.

Tal oli seljas sinine pintsak, jalas valged viigipüksid – kombinatsioon kahest täpselt tema mõõdus ülikonnast, mille olid olümpiaregati tseremoonial osalevatele noormeestele valmis õmmelnud rätsepate usinad näpud.

Tallinnas osalesid 23 riigi purjetajad. Sealjuures ei olnud Hispaania, Taani, Holland, Iirimaa, Itaalia ja Šveits väljas mitte oma lipu, vaid olümpialipu all. Neli viimatimainitut keeldusid osalemast ka avatseremoonial, põhjenduseks Eesti okupeerimine Nõukogude Liidu poolt.

17.07.2020 20.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto