Sisukord
Sport
Tänane leht
21.07.2020
Eesti Baltimaad soovivad näha USA vägesid enda pinnal (1) Värskas sai tasutud vana auvõlg (1) Kohtute avaandmete kärpimise kava tekitab segadust (1) Eesti lühiuudised Twitterit rünnati, maailm pääses kergelt (1) Eesti roheparteide probleemid: Kas ebaküps väärtusruum või puudulik kompetents? (29) Veider mutantrebane kemples kassiga (9) Majandus Pankrotilaine hirmus vanalinna söögikohapidajad paluvad linnalt üürileevendusi (6) Majanduse lühiuudised Sõnajalgade hammas tuuleturu suurtehingule ei hakanud Välismaa London peatas kahtlusaluste väljaandmise Hongkongile Ajaleht: Wirecardi tagaotsitav juht varjab end Moskvas Sitsiilia rannikul püütakse päästa võrku takerdunud kašelotti Välismaa lühiuudised Ratas on valmis ajaloo pikimaks ülemkoguks Trump ei pruugi kaotuse korral valimistulemusi aktsepteerida (5) Arvamus Juhtkiri: Macroni rusikahoop (4) Marica Lillemets: viirus ja Vana Toomas (11) Tõlkes leitud Eesti: pitsitab või loksub (1) Maarja Vaino: meie oskamatus luua monumente (20) 21.–23. juuli 1940: surmaotsus kuulutati välja (15) Kultuur Roki, õlle ja päikese pidu Käblikul Neuroosid ujuvad lõpuks alati pinnale? (7) Sport Poola kinnisvaraarendaja ja magusaärimees käivad Eestis rallit õppimas Sporditähed nõuavad murrangulist reeglimuudatust: see kuulub meie õiguste hulka (7) Tubakareklaam naaseb üha jõulisemalt ühele suurimale spordiareenile «Mind löödi nii palju, et ma ei jõudnud enam arvet pidada» (2) Bö ja teised laskesuusatipud said oma tahtmise Tervis Ülikool asub võitlusse enneaegse vananemisega Tervise lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sporditähed nõuavad murrangulist reeglimuudatust: see kuulub meie õiguste hulka

1 min lugemist
Lewis Hamiltoni algatatud rahumeelse demonstratsiooniga on kaasa läinud mitmed vormelipiloodid. FOTO: Dan Istitene/AFP

Mitmed olümpiasportlased soovivad, et Rahvusvaheline Olümpiakomitee muudaks reeglit, mis keelab väljendada poliitilisi, religioosseid või rassistlike seisukohti olümpiamängudel.

Selle üheks eestvedajaks on Rootsi endine kergejõustiklane Stefan Holm, kes kuulub praegu Rootsi olümpiakomiteesse. «Isiklikult arvan, et eelkõige tuleks teha selgeks, mis on poliitiline protest ja mis inimõiguste kaitsmine. Minu jaoks on «Black Lives Matter» liikumine inimõiguste eest võitlemine, mitte poliitiline mäss. Sama käib ka vikerkaarelipu kohta,» sõnas Holm. 

Sellega tuleks tegeleda kohe, kui võimalus tekib. Ehk saaks reeglimuudatus jõustuda juba enne tulevase aasta Tokyo olümpiamänge. «Oleks mõeldamatu teha selliseid otsuseid kiirustatult, sest praegu on liiga palju emotsioone mängus,» tunnistas rootslane.

Mitmed spotlased soovivad, et rahumeelsed demonstratsioonid peaksid olema lubatud ka olümpiamängudel. «See kuulub meie inimõiguste hulka. Meil peaks olema õigus rahumeelselt oma meelsust näidata. Praegu näeme, kuidas F1 maailmameister Lewis Hamilton põlvitab, et avaldada toetust «Black Lives Matter» liikumisele. Sellel on lumepalliefekt ja nüüd teevad seda ka teised,» selgitas Holm.

USAs tekkis uus kergejõustiku organisatsioon, mis võitleb sportlaste õiguste eest. Seda juhib kahekordne olümpiavõitja Christian Taylor. Sinna kuuluvad lisaks veel ka kuuekordne olümpiavõitja Allyson Felix, Jamaica sprinditäht Shelly-Ann Fraser-Pryce ja palju teisi spordikuulsusi.

Kõige kuulsam protest, mis olümpiaajaloos toimunud, on kindlasti 1968. aasta Mehhiko mängude 200 meetri jooksu autasustamistseremoonial, kus Tommie Smith ja John Carlos tõstsid rusika pea kohale, et toetada USA rassismivastast võitlust.

Seotud lood
20.07.2020 22.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto