Sisukord
Arvamus
Postimees
20.07.2020
Eesti Haige laps pani riigi surve alla (1) Talude juures tunglesid huvilised Eesti lühiuudised Mart Laar: Martin Helme pole kunagi lasknud oma sõnavõtte tõsiasjadest häirida (46) Ure kuldne ohverduspaik avab ennast vähehaaval Parkimissõda Lasnamäel: elanikud paigaldavad ise liiklusmärke Mahetalu pidaja: maasikatega skeemitamine on hullem kui prostitutsioon (25) Majandus USA plaanib keelustada ülipopulaarse Hiina rakenduse (5) Majanduse lühiuudised Eesti ühisrahastajad teevad laienemisplaane Miljardipettuses kahtlustatav austerlane põgenes läbi Eesti Eesti perefirma ostis soomlased viie miljoniga välja Välismaa Välismaa lühiuudised Üle aja läinud ülemkogul võeti appi kärpekäärid KOMMENTAAR ⟩ Macron hoiab presidendivalimisi silmapiiril Etioopia ja Egiptus sõnelevad suurtammi lüüside sulgemise üle PÕHJALA VAADE ⟩ Arktika sõjaline kuumenemine seab Eestile suurema vastutuse Läänemere kaitsel (1) Arvamus Juhtkiri: vabadus elada maal Mihkel Kunnus: saladusliku saare saladus (1) VÄITLUS ⟩ Kas riik peaks valeinfo levikut jõuliselt piirama? (12) Maari Põim: kus peatub usupööre riigis? (90) Raul Ennus: ettepanek majanduse ergutamiseks Andi Hektor: süva(tehno)riik (4) Kultuur Rahvuslik vaim tõstab pead Eluvaimu ja rokkivat pärimust Selle maailma helisev absurd on läbi nähtud Sport Spordi lühiuudised Balta kiirus, Niidu kaotatud siht ja Mägi rahulolu Martin Kupper: oleks jabur koroona tõttu päevapealt lõpetada «Mitmekülgsus ja osavus ongi põhjused, miks ta on parem kui teised.» Tartu Riia-Vaksali ristmikul saab varsti näha haruldast ehitustööd (1) Vambola Paavo: kultuuripealinn peaks kõiki kõnetama (1) Sirje Toomla: ühe sõna lugu (1) Galerii: lambapiimast jäätis ja kodumaine vein ehk Talud avasid taas külalistele uksed Tartu lühiuudised Kõrveküla promenaadi loomine lükkus tulevikku Tartu linn ja arendaja jõudsid Märja lasteaia rajamises kokkuleppele Tulevikulootused Anna Gret Asi ja Ingrid Kiisk teevad välismaadebüüdi Elva poiss tahab saada kabemaailmameistriks Noored otsivad pingsalt suveks tööd, aga neid ei vaja pea keegi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

VÄITLUS ⟩ Kas riik peaks valeinfo levikut jõuliselt piirama?

5 min lugemist
  • Prantsusmaa, Saksamaa ja teised riigid piiravad valeinfot jõulisemalt.
  • Koroonapandeemia tõi endaga kaasa ka desinformatsiooni plahvatuse.
  • Terviseamet: trahviohu puudumine ei vabasta levitajaid vastutamisest.
Kodanik koroonavastasel protestil Berliinis. FOTO: Stefan Boness/ipon/sipa/Scanpix Baltics

Uue koroonaviiruse puhangu alguses ütles peaminister Jüri Ratas, et valeinfo levitamine on karistatav. Tegudeni pole riik jõudnud, ent kas seda oleks üldse vaja? Väitlevad jurist ja Eesti Väitlusseltsi liige Helery Maidlas ning SpeakSmarti argumenteerimiskoolitaja ja Pärnu väitlusõpetaja Siim Ruul.

Tellijale Tellijale

HELERY MAIDLAS: Kõigepealt mõistetest: Euroopa Komisjon defineeris oma 2018. aasta uuringus desinformatsiooni kui eksitava või vale info, mida levitatakse teadlikult kellegi kasu nimel. Paljud riigid piiravad valeinfot jõulisemalt. Prantsusmaa, Saksamaa ja teised trahvivad valeinfot levitavaid väljaandeid. Läti on keelustanud Russia Today. Samuti saab kohustada Facebooki ja teisi meediaplatvorme aktiivsemalt valeinfoga tegelema.

SIIM RUUL: Valeinformatsiooni on väga raske defineerida ja sellepärast on väga keeruline riigil seadustega mingeid piiranguid luua. Näiteks kui Helir-Valdor Seeder ja sõbrad koalitsioonist tulid välja ideega, et muudame pensionisüsteemi ja toome kõigile mitmekümne aasta pärast kasu, ütlesid Eesti Pank, IMF ja kõik eksperdid peale Parvel Pruunsilla, et tegelikult on plaan kahjulik. Kas siis Helir-Valdor Seedri väidet oleks pidanud riiklikult piirama? Panustada tuleks ikkagi haridusse, meediaplatvormide ja sotsiaalmeediafirmade eneseregulatsiooni ja tugevamasse faktikontrolli kultuuri.

18.07.2020 21.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto