Sisukord
Välismaa
Tänane leht
20.07.2020
Eesti Haige laps pani riigi surve alla (1) Talude juures tunglesid huvilised Eesti lühiuudised Mart Laar: Martin Helme pole kunagi lasknud oma sõnavõtte tõsiasjadest häirida (46) Ure kuldne ohverduspaik avab ennast vähehaaval Parkimissõda Lasnamäel: elanikud paigaldavad ise liiklusmärke Mahetalu pidaja: maasikatega skeemitamine on hullem kui prostitutsioon (25) Majandus USA plaanib keelustada ülipopulaarse Hiina rakenduse (5) Majanduse lühiuudised Eesti ühisrahastajad teevad laienemisplaane Miljardipettuses kahtlustatav austerlane põgenes läbi Eesti Eesti perefirma ostis soomlased viie miljoniga välja Välismaa Välismaa lühiuudised Üle aja läinud ülemkogul võeti appi kärpekäärid KOMMENTAAR ⟩ Macron hoiab presidendivalimisi silmapiiril Etioopia ja Egiptus sõnelevad suurtammi lüüside sulgemise üle PÕHJALA VAADE ⟩ Arktika sõjaline kuumenemine seab Eestile suurema vastutuse Läänemere kaitsel (1) Arvamus Juhtkiri: vabadus elada maal Mihkel Kunnus: saladusliku saare saladus (1) VÄITLUS ⟩ Kas riik peaks valeinfo levikut jõuliselt piirama? (12) Maari Põim: kus peatub usupööre riigis? (90) Raul Ennus: ettepanek majanduse ergutamiseks Andi Hektor: süva(tehno)riik (4) Kultuur Rahvuslik vaim tõstab pead Eluvaimu ja rokkivat pärimust Selle maailma helisev absurd on läbi nähtud Sport Spordi lühiuudised Balta kiirus, Niidu kaotatud siht ja Mägi rahulolu Martin Kupper: oleks jabur koroona tõttu päevapealt lõpetada «Mitmekülgsus ja osavus ongi põhjused, miks ta on parem kui teised.» Tartu Riia-Vaksali ristmikul saab varsti näha haruldast ehitustööd (1) Vambola Paavo: kultuuripealinn peaks kõiki kõnetama (1) Sirje Toomla: ühe sõna lugu (1) Galerii: lambapiimast jäätis ja kodumaine vein ehk Talud avasid taas külalistele uksed Tartu lühiuudised Kõrveküla promenaadi loomine lükkus tulevikku Tartu linn ja arendaja jõudsid Märja lasteaia rajamises kokkuleppele Tulevikulootused Anna Gret Asi ja Ingrid Kiisk teevad välismaadebüüdi Elva poiss tahab saada kabemaailmameistriks Noored otsivad pingsalt suveks tööd, aga neid ei vaja pea keegi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

PÕHJALA VAADE ⟩ Arktika sõjaline kuumenemine seab Eestile suurema vastutuse Läänemere kaitsel

5 min lugemist
  • Arktikas üha pingestub suurriikide võistlus ressursside pärast.
  • Venemaa plaanib tuleval 15 aastal piirkonda suuri investeeringuid.
  • USA keskendub vastusena Venemaa aktiivsusele rohkem Atlandi põhjaosale.
  • Ka Soome, Rootsi ja Norra plaanivaid investeeringuid Arktika kaitsesse.
Venemaa mereväe K-18-tüüpi tuumaallveelaev Karelia õppusel Koola poolsaare lähistel Barentsi merel tunamullu kevadel.  FOTO: Lev Fedosejev/TASS/Scanpix

Arktika on Eestile palju lähemal, kui kaardile vaadates võib näida. Arktika nõukogu seitse liiget kaheksast on meie NATO liitlased või Euroopa Liidu partnerid, kaheksas liige on Venemaa. Kuna Arktika on neile oluline, siis on see ka Eestile oluline.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kiiresti taanduva jää tõttu on Arktikas muutunud ligipääsetavaks nii seni kättesaamatud maavarad kui ka vabanenud laevateed, mis ühendavad Vaikse ookeani Atlandi ookeaniga. See on muutnud Hiina, USA ja Venemaa senisest aktiivsemaks. Arktikast on saanud üks paljudest piirkondadest, kus suurriigid võistlevad ressursside pärast. Järjest sagedamini võib Arktikas näha Venemaa, Hiina ja lääneriikide sõjalaevu ja -lennukeid. Hiina on kuulutanud end Arktika-lähedaseks riigiks, mis iseloomustab ilmekalt riigi ambitsioone.

Euroopa Liidu julgeoleku-uuringute keskuse EUISSi hiljuti avaldatud ülevaates leitakse, et otsustajad siin- ja sealpool Atlandi ookeani peavad kohe investeerima taristusse, majanduse edendamisse ja sõjalistesse võimetesse, hoides silma peal geopoliitilistel arengutel Arktikas.

Uuring avaldati pärast seda, kui Venemaa president Vladimir Putin allkirjastas hulga dekreete, mis määratlevad tuleva 15 aasta investeeringud Arktikasse rajatavasse tööstusesse. Moskva kavatseb ehitada vähemalt 40 Arktika jääoludele vastavat laeva, uuendada nelja lennuvälja, rajada raudteesid ja tagada seal paiknevate maavarade massilist ekspluateerimist. Venemaa rajab ka uue merekaabli Põhja-Jäämere laevateele.

Venemaa on viimastel aastatel suurendanud sõjalist aktiivsust Arktikas. NATO kaitsekolledži möödunud aastal avaldatud raporti järgi on riigi eesmärk tagada Koola poolsaare ja seal paiknevate mandritevaheliste tuumarakettidega varustatud allveelaevade kaitse.

18.07.2020 21.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto