Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.07.2020
Eesti Haige laps pani riigi surve alla (1) Talude juures tunglesid huvilised Eesti lühiuudised Mart Laar: Martin Helme pole kunagi lasknud oma sõnavõtte tõsiasjadest häirida (46) Ure kuldne ohverduspaik avab ennast vähehaaval Parkimissõda Lasnamäel: elanikud paigaldavad ise liiklusmärke Mahetalu pidaja: maasikatega skeemitamine on hullem kui prostitutsioon (25) Majandus USA plaanib keelustada ülipopulaarse Hiina rakenduse (5) Majanduse lühiuudised Eesti ühisrahastajad teevad laienemisplaane Miljardipettuses kahtlustatav austerlane põgenes läbi Eesti Eesti perefirma ostis soomlased viie miljoniga välja Välismaa Välismaa lühiuudised Üle aja läinud ülemkogul võeti appi kärpekäärid KOMMENTAAR ⟩ Macron hoiab presidendivalimisi silmapiiril Etioopia ja Egiptus sõnelevad suurtammi lüüside sulgemise üle PÕHJALA VAADE ⟩ Arktika sõjaline kuumenemine seab Eestile suurema vastutuse Läänemere kaitsel (1) Arvamus Juhtkiri: vabadus elada maal Mihkel Kunnus: saladusliku saare saladus (1) VÄITLUS ⟩ Kas riik peaks valeinfo levikut jõuliselt piirama? (12) Maari Põim: kus peatub usupööre riigis? (90) Raul Ennus: ettepanek majanduse ergutamiseks Andi Hektor: süva(tehno)riik (4) Kultuur Rahvuslik vaim tõstab pead Eluvaimu ja rokkivat pärimust Selle maailma helisev absurd on läbi nähtud Sport Spordi lühiuudised Balta kiirus, Niidu kaotatud siht ja Mägi rahulolu Martin Kupper: oleks jabur koroona tõttu päevapealt lõpetada «Mitmekülgsus ja osavus ongi põhjused, miks ta on parem kui teised.» Tartu Riia-Vaksali ristmikul saab varsti näha haruldast ehitustööd (1) Vambola Paavo: kultuuripealinn peaks kõiki kõnetama (1) Sirje Toomla: ühe sõna lugu (1) Galerii: lambapiimast jäätis ja kodumaine vein ehk Talud avasid taas külalistele uksed Tartu lühiuudised Kõrveküla promenaadi loomine lükkus tulevikku Tartu linn ja arendaja jõudsid Märja lasteaia rajamises kokkuleppele Tulevikulootused Anna Gret Asi ja Ingrid Kiisk teevad välismaadebüüdi Elva poiss tahab saada kabemaailmameistriks Noored otsivad pingsalt suveks tööd, aga neid ei vaja pea keegi (5) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vabadus elada maal

2 min lugemist
  • Regionaalarengus on tähtis arvestada noorte inimestega
  • Kohaliku identiteeti tunnetatakse ja tähtsustatakse väga
  • Noori takistab maale kolimast vajaliku taristu puudumine
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Täna avatakse Setomaal pidulikult Petserimaa vabadussammas. Kohal on Eesti president ja Kaitseliit ühes oma kõige nooremate liikmete, kohalike rühmade noorte kotkaste ja kodutütardega. Kui sammas meenutab ajaloos toimunud suuri sündmusi, siis sümboolselt võiks selle avamine kõige mõjusam olla just nendelesamadele noortele, kes saavad kinnistada nii oma rahvuslikku kuuluvust kui ka kohalikku identiteeti.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kahjuks aga enamik neist lastest, kes täna sammast avamas on, tõenäoliselt oma kodukohta elama ei jää. Samuti ei tule nad peale mõnda aega mujal elamist tagasi. See on ääremaastuva Eesti kurb reaalsus. Ja kui vanaduspõlve eelistataksegi tihti linnast kaugemal veeta, jääb noorte inimeste maale elama meelitamine siiski kestliku regionaalarengu võtmeküsimuseks.

Tihtipeale kiputakse noori süüdistama, nagu ei huvitaks neid oma identiteet ja kodukoht. See aga pole tõsi.­ Seto sootska Aare Hõrn rõõmustas laupäeval Arteris ilmunud intervjuus just selle üle, et võrreldes nõukogude ajaga tunnevad setod nüüd palju rohkem heameelt oma päritolu üle, näiteks kantakse uhkusega kohalikke rahvarõivaid. Ka noorte seas rõhutatakse oma eripärast identiteeti, eriti kui ollakse pärit neist piirkondadest, kus kohalikud kultuuriliikumised elujõulisemad on, näiteks Seto-, Võru-, Mulgi- või Kihnumaalt.

18.07.2020 21.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto