K, 1.02.2023

Haige laps pani riigi surve alla

Meinhard Pulk
, reporter
Haige laps pani riigi surve alla
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Sotsiaalminister Tanel Kiik
Sotsiaalminister Tanel Kiik Foto: Tairo Lutter

Tanel Kiige (Keskerakond) kinnitusel kavatseb sotsiaalministeerium esitada sügisel valitsusele ettepanekud, millega muudetakse loogilisemaks erivajadustega laste tugisüsteemid. Vajadused muutusteks tulevad otsusest jätta 1. tüübi diabeeti põdev laps puudestaatuseta.

Juuni keskpaigas sotsiaalkomisjonile esitatud pöördumises tõi Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing (ELDÜ) välja, et sotsiaalkindlustusamet (SKA) on tänavu asunud muutma oma praktikat 1. tüüpi diabeeti põdevatele lastele puude määramisel. Nimelt otsustas SKA märtsis ühe 1. tüüpi diabeeti põdeva lapse puudetaotlust mitte rahuldada ehk lapsele puuet ei määratud. Seni oli 14-aastasel lapsel olnud alates selle raske ja ravimatu haiguse diagnoosimisest raske puue. Otsust taunisid mitmed tervishoiuorganisatsioonid ja -seltsid.

Eesti Lastearstide Selts tõdes, et lapseea vähkkasvajate kõrval on 1. tüüpi diabeet üks tõsisematest kroonilistest haigustest lapseeas ning sotsiaalkindlustuseameti otsusel on kõne all olevatele perekondadele katastroofiline mõju. «Puude mittemääramine jätab diabeediga lapsed ilma puudetoetusest, mille abil pered tasuvad kaasaegse insuliinipumba ja pideva glükoosimonitooringu omaosalust,» kirjeldas ELDÜ kaasnevaid probleeme.

Ilma jäädakse paljust

Märksõnad
Tagasi üles