Sisukord
Arvamus
Tänane leht
21.07.2020
Eesti Baltimaad soovivad näha USA vägesid enda pinnal (1) Värskas sai tasutud vana auvõlg (1) Kohtute avaandmete kärpimise kava tekitab segadust (1) Eesti lühiuudised Twitterit rünnati, maailm pääses kergelt (1) Eesti roheparteide probleemid: Kas ebaküps väärtusruum või puudulik kompetents? (29) Veider mutantrebane kemples kassiga (9) Majandus Pankrotilaine hirmus vanalinna söögikohapidajad paluvad linnalt üürileevendusi (6) Majanduse lühiuudised Sõnajalgade hammas tuuleturu suurtehingule ei hakanud Välismaa London peatas kahtlusaluste väljaandmise Hongkongile Ajaleht: Wirecardi tagaotsitav juht varjab end Moskvas Sitsiilia rannikul püütakse päästa võrku takerdunud kašelotti Välismaa lühiuudised Ratas on valmis ajaloo pikimaks ülemkoguks Trump ei pruugi kaotuse korral valimistulemusi aktsepteerida (5) Arvamus Juhtkiri: Macroni rusikahoop (4) Marica Lillemets: viirus ja Vana Toomas (11) Tõlkes leitud Eesti: pitsitab või loksub (1) Maarja Vaino: meie oskamatus luua monumente (20) 21.–23. juuli 1940: surmaotsus kuulutati välja (15) Kultuur Roki, õlle ja päikese pidu Käblikul Neuroosid ujuvad lõpuks alati pinnale? (7) Sport Poola kinnisvaraarendaja ja magusaärimees käivad Eestis rallit õppimas Sporditähed nõuavad murrangulist reeglimuudatust: see kuulub meie õiguste hulka (7) Tubakareklaam naaseb üha jõulisemalt ühele suurimale spordiareenile «Mind löödi nii palju, et ma ei jõudnud enam arvet pidada» (2) Bö ja teised laskesuusatipud said oma tahtmise Tervis Ülikool asub võitlusse enneaegse vananemisega Tervise lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maarja Vaino: meie oskamatus luua monumente

4 min lugemist
  • Rahvas vajab monumente enesemääratluse jaoks
  • Konstantin Pätsi monumendi konkursi töödel on puudusi
  • Meie minapildis on tunda sisemist ebakindlust
Konstantin Pätsi ausamba konkursi žürii liige, kirjandusteadlane Maarja Vaino. FOTO: Mihkel Maripuu

Eesti monumendikultuuri häbelikkusest ja lahenduste fantaasiavaesusest kirjutab Konstantin Pätsi monumendi konkursi žürii liige, kirjandusteadlane Maarja Vaino.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Konstantin Pätsi monumendiga seotud diskussioonide puhul tuleks vaadata pisut sügavamale kui lihtsalt esteetiline maitse. Laiemalt eesti kultuuri teatud eriomadusi ja ka haridusega seonduvat olukorda.

Monumentide püstitamise traditsioon ei ole Eestis kuigi pikk, sest lühike on veel ka meie iseseisvuse ajalugu. Eestlaste mälupaigad on ikka olnud pigem looduslikud kooslused: hiied, ohvrikivid jt seesugused maamärgid. Meie esimesed monumendid olid hauatähised rahvajuhtidele. Friedebert Tuglas oli esimene, kes soovitas Eesti Vabariigi algusaastatel hakata monumente surnu­aedade asemel linnaväljakutele püstitama.

20.07.2020 22.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto