Sisukord
Maa Elu
Postimees
23.07.2020
Eesti Kaitsevägi sai kergemad ja täpsemad automaadid (11) Uue hipodroomi ehitus edeneb jõudsalt Eesti lühiuudised (1) Laenamise piir võiks olla 20 protsenti SKTst (14) Võimude öine reid tekitas rahulikele hipidele hingetrauma (52) Ärimees müüb uhket kodu Majandus Väärismetallid säravad – hõbe viimase kuue aasta, kuld pea ajaloo kalleim Majanduse lühiuudised Välismaa Kremli valearvestus õhutab Kaug-Idas proteste (8) Saksa meestepartei kavandab sookvooti (5) Välismaa lühiuudised Malta ajakirjaniku mõrva vahendaja leiti läbilõigatud kõriga USA käskis Hiinal sulgeda Houstoni konsulaadi Uruguay suutis hädas naabrite kiuste viiruse seljatada (3) Arvamus Juhtkiri: Antsla hipilaagri saaga (2) Kaido Veski: vaateid Ida-Virumaalt (1) Vladimir Juškin: Kas Eestit püütakse finlandiseerida? (11) Jaan Kivistik: talu nimetus vajab kaitset (5) 23. juuni 1940: USA valitsus keeldus tunnustamast Balti riikide okupeerimist (16) Kultuur Käsmus valmib eesti väärtfilmi uusversioon Kunsti väljakutse mehele ja naisele Sport Spordi lühiuudised Eesti rallisõitjad loodavad ühisrahastuse toel startida kodusel MM-etapil Miljoni dollari küsimus: miks vireleb naiste mitmevõistlus Eestis? (1) Maa Elu Piimatootja: kuni ukrainlaste tööleasumiseni pean ise lüpsma (19) Internet on nii mõneski kohas luksuskaup (16) Nädala mõte: kes otsib, see naudib! Esimesed musta pässiku istandused läksid oodatust kiiremini kasvama Pealinnast pagenu puhub Valgas ettevõttele elu sisse (1) Suvine seiklus ümber Võrtsjärve läheb aina paremaks Murakad nõuavad verd, higi ja pisaraid (2) Ilmajutt: „Pilvede värvid” Looduslik pune on vastupidavam ja mahedama mekiga Praegu tuleb hoolt kanda järgmise saagi eest Maalekolimine viis tšillikasvatuseni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: kes otsib, see naudib!

1 min lugemist
Parima talutoidu valimisel üllatavad tootjad oma nutikuse ja leidlikkusega.  FOTO: Heikki Avent

Hea sõbranna arutles hiljuti, et inimestel tekib koha­pimedus paiga suhtes, kus nad elavad – sageli on vaja värsket pilku, et panna tähele kodukandi kauneid paiku. Vahel tundub, et Eesti toiduga on sama lugu. Siis on hea, kui selle headust aeg-ajalt meelde tuletatakse.

Kui mind mullu Maa Elu esindajana parima talutoidu valimise žüriisse kutsuti, ei osanud ma midagi oodata – tegu oli esimese sellise kogemusega. Sel aastal võtsin kutse vastu elevusega, sest teadsin, et lahkun sealt mõne uue avastusega.

Kui eelmisel aastal niitis mind heas mõttes jalust suurepärane juustuvalik ja selles osas ei pidanud pettuma ka sel korral, siis tootjate nutikus ja leidlikkus on olnud mõlemal aastal imekspandav: ­suvikõrvitsanäksid kookosega, sinep, mis maitseb marjaselt, anonüümsel testimisel üllatanud sinine piimatoode, mis osutus spirulinaga smuutipõhjaks, külm­kuivatatud juustukrõpsud jne.

Igapäevaste toimetuste juures on mugav ostelda oma kodupoes, kuhu, juhul kui elad väiksemas kohas, ei jõuagi paljud talutooted. Aga tegelikult pole põnevaid alternatiive oma kodukandist või e-poodidest kuigi keeruline leida. Sel aastal vähendas seda nn toidupimedust minu jaoks eriolukord ja isolatsiooniaeg, sest väiketootjad olid väga aktiivsed veebipoode avama, kes eraldi, kes ühiselt, ja end sotsiaalmeedias tutvustama. Nii jõudis mõnigi põnev toode toidualauale.

Mullu Peterburis poodides käies tabas mind taas arusaam, kui ühesuguseks on muutunud meie kaubavalik ja tuttavaid üleilmseid brände leiab ühtviisi ­Peterburist, Viljandist või Valmierast. Erilisemate toiduelamuste jaoks peab pisut rohkem pingutama, teadma, mida otsida, aga uskuge mind, see on seda väärt.

Seega kui sel suvel otsite toorainet külaliste kostitamiseks või midagi põnevat kinkimiseks, vaadake ka talutoodete poole. Nii on neid, kes teavad, mida otsida, edaspidi veelgi rohkem.

Seotud lood
22.07.2020 24.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto