Sisukord
Maa Elu
Postimees
23.07.2020
Eesti Kaitsevägi sai kergemad ja täpsemad automaadid (11) Uue hipodroomi ehitus edeneb jõudsalt Eesti lühiuudised (1) Laenamise piir võiks olla 20 protsenti SKTst (14) Võimude öine reid tekitas rahulikele hipidele hingetrauma (52) Ärimees müüb uhket kodu Majandus Väärismetallid säravad – hõbe viimase kuue aasta, kuld pea ajaloo kalleim Majanduse lühiuudised Välismaa Kremli valearvestus õhutab Kaug-Idas proteste (8) Saksa meestepartei kavandab sookvooti (5) Välismaa lühiuudised Malta ajakirjaniku mõrva vahendaja leiti läbilõigatud kõriga USA käskis Hiinal sulgeda Houstoni konsulaadi Uruguay suutis hädas naabrite kiuste viiruse seljatada (3) Arvamus Juhtkiri: Antsla hipilaagri saaga (2) Kaido Veski: vaateid Ida-Virumaalt (1) Vladimir Juškin: Kas Eestit püütakse finlandiseerida? (11) Jaan Kivistik: talu nimetus vajab kaitset (5) 23. juuni 1940: USA valitsus keeldus tunnustamast Balti riikide okupeerimist (16) Kultuur Käsmus valmib eesti väärtfilmi uusversioon Kunsti väljakutse mehele ja naisele Sport Spordi lühiuudised Eesti rallisõitjad loodavad ühisrahastuse toel startida kodusel MM-etapil Miljoni dollari küsimus: miks vireleb naiste mitmevõistlus Eestis? (1) Maa Elu Piimatootja: kuni ukrainlaste tööleasumiseni pean ise lüpsma (19) Internet on nii mõneski kohas luksuskaup (16) Nädala mõte: kes otsib, see naudib! Esimesed musta pässiku istandused läksid oodatust kiiremini kasvama Pealinnast pagenu puhub Valgas ettevõttele elu sisse (1) Suvine seiklus ümber Võrtsjärve läheb aina paremaks Murakad nõuavad verd, higi ja pisaraid (2) Ilmajutt: „Pilvede värvid” Looduslik pune on vastupidavam ja mahedama mekiga Praegu tuleb hoolt kanda järgmise saagi eest Maalekolimine viis tšillikasvatuseni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Murakad nõuavad verd, higi ja pisaraid

4 min lugemist
Murakaid leiab rabas paiguti. Kohati on sammal tihedalt kaetud kuldsete marjadega, aga järgmise sellise paiga leidmiseks tuleb kõndi­da laugaste vahel ja ümber jupike maad. FOTO: Tiit Efert

Kes on juuli keskel rabas murakaid otsimas käinud, see teab, millist vaeva nende korjamine nõuab. Teine variant on minna neid nõutama turule, kus aga tuleb maksta krõbedat hinda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Läinud laupäeval maksis murakakilo Tartu avaturul 30 eurot. Alla 20 euro ei lange see hind naljalt ka kõige saagirikkamal ajal.

Seetõttu on murakas eestlaste toidulaual eksklusiivne toiduaine, mida pole paljud proovinudki. Aga kel maitse juba suus, siis see naljalt ei unune. Murakate korjamiseks tuleb aga teada, kus need kasvavad. Murakate kasvupind on kogu aeg vähenenud. Soode kuivendamisel on põllumaana kasutusele võetud just soode äärealad, mis murakale istuvad. Lisaks tungib tänapäeval rabadele ohtralt peale turbatööstus.

Täiega rappa

Kohtume loodusesõbra Kristel Vilbaste ja Peipsimaa gastroentusiasti Tauno Laasikuga varasel hommikutunnil Tartumaal Koosa lähistel. Peagi pöörame rohtunud metsateele, mis viib raba serva. Esialgu kõnnime siiski mööda kuivemat pinnast. Veerandtunnise teekonna järel, kus kohtab pohli, ohtralt mustikaid, aga ka puravikke ja esimesi murakaid, jõuame raba piirile.

Tauno võtab maast kuivanud kaika ning selgitab, et enne murakale minekut peab rabavana meeles pidama.

22.07.2020 24.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto