Sisukord
Arvamus
Tänane leht
23.07.2020
Eesti Kaitsevägi sai kergemad ja täpsemad automaadid (11) Uue hipodroomi ehitus edeneb jõudsalt Eesti lühiuudised (1) Laenamise piir võiks olla 20 protsenti SKTst (14) Võimude öine reid tekitas rahulikele hipidele hingetrauma (52) Ärimees müüb uhket kodu Majandus Väärismetallid säravad – hõbe viimase kuue aasta, kuld pea ajaloo kalleim Majanduse lühiuudised Välismaa Kremli valearvestus õhutab Kaug-Idas proteste (8) Saksa meestepartei kavandab sookvooti (5) Välismaa lühiuudised Malta ajakirjaniku mõrva vahendaja leiti läbilõigatud kõriga USA käskis Hiinal sulgeda Houstoni konsulaadi Uruguay suutis hädas naabrite kiuste viiruse seljatada (3) Arvamus Juhtkiri: Antsla hipilaagri saaga (2) Kaido Veski: vaateid Ida-Virumaalt (1) Vladimir Juškin: Kas Eestit püütakse finlandiseerida? (11) Jaan Kivistik: talu nimetus vajab kaitset (5) 23. juuni 1940: USA valitsus keeldus tunnustamast Balti riikide okupeerimist (16) Kultuur Käsmus valmib eesti väärtfilmi uusversioon Kunsti väljakutse mehele ja naisele Sport Spordi lühiuudised Eesti rallisõitjad loodavad ühisrahastuse toel startida kodusel MM-etapil Miljoni dollari küsimus: miks vireleb naiste mitmevõistlus Eestis? (1) Maa Elu Piimatootja: kuni ukrainlaste tööleasumiseni pean ise lüpsma (19) Internet on nii mõneski kohas luksuskaup (16) Nädala mõte: kes otsib, see naudib! Esimesed musta pässiku istandused läksid oodatust kiiremini kasvama Pealinnast pagenu puhub Valgas ettevõttele elu sisse (1) Suvine seiklus ümber Võrtsjärve läheb aina paremaks Murakad nõuavad verd, higi ja pisaraid (2) Ilmajutt: „Pilvede värvid” Looduslik pune on vastupidavam ja mahedama mekiga Praegu tuleb hoolt kanda järgmise saagi eest Maalekolimine viis tšillikasvatuseni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Antsla hipilaagri saaga

2 min lugemist
  • Terviseamet tegutses hipilaagri sulgemisel jõuliselt
  • Ka muudel üritustel ei pruugita hügieeni järgida
  • Tulevikus oleks vaja paremini sõnastatud reegleid
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Hipide kommuuni kogunemine pani lõunaeestlasi küsima, kas Antslast saab järgmine Saaremaa. Kui terve maailm valmistub koroonaviiruse teise laine saabumiseks, võis kohalike hirm uue kolde tekkimise ees olla täiesti põhjendatud, sest külalisi tuli ka nakkusohtlikest piirkondadest.

Sel korral tegutses terviseamet otsustavalt. Küllap ei tahtnud rahva tervise ja heaolu eest vastutav asutus võtta sellist riski nagu Saaremaa võrkpallikohtumisel, kui ei suudetud võimalikku ohuallikat kontrolli all hoida. Et eksimist vältida, otsiti hipide iga-aastase suurürituse Rainbow Gathering 2020 keelamiseks abi seaduseparagrahvidest. Terviseamet sai eriolukorras kriisijuhtimispädevuse, kuid seekord tundub, et ametnikud on poolesaja eramaal viibiva inimese korrale kutsumisega pisut liiale läinud, arvestades seda, et tuhandepealised avalikud üritused on nüüd ju lubatud.

Praeguseks on terviseamet hipide kogukonna laiali saatnud, põhjendades seda argumendiga, et korraldaja polnud nakkushaiguste leviku vältimiseks piisavalt ettevalmistusi teinud. Puudus nii voolav vesi kätepesuks kui ka nõuetele vastav välikäimla ning osalejate vahel oli tihedaid lähikontakte, mis oleksid soodustanud viiruse ülekandumist.

Hipilaagri juhtum on aga tõstatanud uusi küsimusi, mis puudutavad ürituste edasist korraldamist viiruse leviku ajal. Valitsus leevendas alates 15. juulist avalikele koosolemistele, üritustele ja spordivõistlustele seatud piiranguid. Välitingimustes toimuvatel üritustel võib alates juuli keskpaigast senise 1000 asemel osaleda kuni 2000 inimest. Siseruumides lubatakse praeguse 500 inimese asemel üritustele maksimaalselt 1500 külastajat. Kuigi selliste ürituste korraldamisel soovitatakse kasutada lisameetmeid hügieeni tagamiseks, ei garanteeri tegelikult keegi, et osalejad neist kinni peavad. Näiteks kui autoralli korraldaja tagab külastajatele tualettide ja jooksva vee olemasolu, siis see ei tähenda veel nende sihtotstarbelist kasutamist. Kui tualetijärjekord on pikk, leidub ikka inimesi, kes käivad oma loomulikke vajadusi rahuldamas põõsastes.

Kuigi terviseameti eesmärk võis olla rahva tervise seisukohast üllas, tõi see samuti välja ebaselguse, mis valitseb era- ja avalike koosviibimiste ja ürituste korraldamisel.

Ebakindlus valitseb ka siseürituste puhul, kus enamik külastajaid lihtsalt jalutab uksest sisse, käte desovahendit kasutamata. Siin tekib küsimus, mis on see optimaalne piir isikliku hügieeni tagamiseks, mis ei nõua välist sekkumist või lisapiirangute kehtestamist.

Kui seda probleemi võimendada absurdini, siis tegelikult peaksid terviseameti otsuse põhjal nende huviorbiiti sattuma ka paljud agulikorterid linnas või maapiirkonnas, kus mitu leibkonda kasutab ühist tualettruumi. Samuti pole tänapäeva Eestis iseenesest mõistetav, et sealt ka vesi alati läbi käib. Mistõttu lisandub teinegi murekoht, mis puudutab eraomandi puutumatust ning riigi sekkumist inimese privaatsfääri, mida võis täheldada ka Antsla valla elaniku eravalduses korraldatava ürituse puhul.

Kuigi terviseameti eesmärk võis olla rahva tervise seisukohast üllas, tõi see samuti välja ebaselguse, mis valitseb era- ja avalike koosviibimiste ja ürituste korraldamisel. Paremini sõnastatud reeglid ja suunised aitaksid tulevikus segadusi vältida. Nii väldime ka ebameeldivaid olukordi, kui peame riigiasutusele aru andma oma isiklikest hügieeniharjumustest.

Seotud lood
22.07.2020 24.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto