Sisukord
Arvamus
Postimees
27.07.2020
Eesti «Arvasin, et jälle on siin terrorirünnak» (12) Eesti lühiuudised Sariahistaja ähvardab tappa (3) Mõnes metsas on kuuseriisikauputus Euroopa reisipiirangud lõdvenevad tänasest (2) Majandus Tervitused teise ilma Telialt (39) Majanduse lühiuudised Eesti idufirma läheb pankrotti: olime ajast natuke ees Olvi aktsionäride dividendid tulevad peamiselt A. Le Coqilt Välismaa Protestid levivad üle USA lääneranniku (31) TEATEID AAFRIKAST. Riigina toimiv Somaalimaa ihkab endiselt tunnustust (1) Arvamus Juhtkiri: kes taastab usu olümpiamängudesse? (3) Siim Saavik: võidukas nõiajaht hipilaagrile (6) VÄITLUS ⟩ Kas Eesti peaks uiguuride kaitseks välja astuma? (13) Karmo Tüür: lootusevargus Venemaal (2) Rauno Vinni: «Riigimeeste» kolmas hooaeg või argine poliitika? (5) Toomas Jürgenstein: teeme must­valgest maailmast värvilise (6) Kultuur Arvustus: tippfestivaliga postcorona’t trotsides Segu tõelisusest ja väljamõeldisest Sport Jah, Eesti on (jälle) korvpalliriik! (5) Spordi lühiuudised Ajaloo räpaseim olümpia sai uue hämara tahu (3) Tartu Igasuvine müsteerium: kust pärineb Anne kanali soolebakter? (2) Koroonapositiivne nakatas ööklubis ka oma kaaslase Ablas lusitaanlane piirab Tartut (4) Tartu lühiuudised Ettevõtlik noor korraldab elamusjahti Seeniorid vajavad oma väikest tantsupidu igas kuus (2) Telegraafimaja korterid püstitavad uue hinnarekordi (5) Tammekale läks kirja viik ja raske kaotus Kolkjas tegutsesid lapsed ja detektiiv Rääbu Varnja daatšnik Raul Oreškin üllitas uue teose Kas vana arm ka roostetab? Ei ta roosteta, tõestavad hobiautode omanikud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rauno Vinni: «Riigimeeste» kolmas hooaeg või argine poliitika?

3 min lugemist
  • Riigimees püüab eri sotsiaalsete rühmade seisukohtades ühisosa leida
  • Kitsarinnalised poliitikud keskenduvad vaidlustes probleemiga seotud isikutele
  • Rahvamees ei kasuta igat ühiskonnaelu küsimust parteiliseks võimutsemiseks
Rauno Vinni FOTO: Praxis

Riigiteadlane Rauno Vinni kirjutab sellest, kuidas viimase aja poliitikasündmused meenutavad talle kodumaise seriaali «Riigimehed» episoode. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Valitsuse 16. juulil toimunud pressikonverents kinnitas, et elu on ikka suurem kui kunst. Kodumaise seriaali «Riigimehed» esilinastusest on möödas kümme ja teisest hooajast seitse aastat. Telemaastikul oli vahepeal terava poliitilise komöödia põud. Nüüd hoolitsetakse algupärase draamat ja huumorit ühendava «meediatoote» loomise eest kõige kõrgemal tasemel, võimuliidu tipp-poliitikute osalusel. Kogu loo võtmeks on igihaljas küsimus: kuidas tõeline riigimees sellistes olukordades käituks?

Üsna kindlalt võib väita, et head riigimeest iseloomustab seaduskuulekus, vastutustunne, valmisolek anda aru, otsustavus, põhimõttekindlus, võime kuulata vastaste argumente. Tõeline riigimees tunnistab oma vigu ega häbene vabandamist – nagu ütles Nelson Mandela: «Ma ei kaota iialgi, ma kas võidan või õpin kogemusest!»

Nendest hea poliitiku tundemärkidest siiski ei piisa, sest eelnimetatud märksõnad peaks ju olema omased kõikidele täisväärtuslikele kodanikele! Järelikult on olupoliitikutest justkui kõrgemale tõusva riigitegelase loomuses ja tegevuses midagi enamat. Selgitan alljärgnevalt mõnesid minu arvates tähtsaid riigimehelikkuse tahke.

Esiteks on riigimehele omane see, et ta püüab vaadata järgmisest kurvist kaugemale. Paariaastased valimistsüklid ei ole kooskõlas n-ö aeglaste kriiside olemusega. Näiteks ääremaastumine või elanikkonna vananemine või kliimakriis on suured probleemid, mis süvenevad vähehaaval ja aegamisi. Ent poliitilisel päevaliblikal on vajadus olla pidevalt pildil lühiajaliste saavutustega. Päris riigimees võtab otsuste kujundamisel siiski arvesse, et teekond võib ka eespool olla käänuline ja igale langusele järgneb tõus. Üks huvitav praktiline näide otsustamise moodusest: Taiwani valitsus on ministritele palganud erinõunikud, kelle ainus ülesanne on anda nõu, kuidas tänased valikud mõjutavad kaugemat tulevikku.

25.07.2020 28.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto