K, 28.09.2022

«Arvasin, et jälle on siin terrorirünnak»

Andres Einmann
«Arvasin, et jälle on siin terrorirünnak»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 12
Eesti numbrimärkidega Mercedes sõitis pühapäeva hommikul Berliinis inimeste sekka.
Eesti numbrimärkidega Mercedes sõitis pühapäeva hommikul Berliinis inimeste sekka. Foto: Hayoung Jeon/EPA/Scanpix

Saksamaa pealinnas Berliinis Eestist pärit maasturiga kihutanud kerges alkoholijoobes Kosovo noormees kaotas pühapäeva varahommikul kell 7.20 oma sõiduki üle kontrolli ja see paiskus metroojaama sissekäigu juures seisnud inimsumma. Seitsme vigastatuga lõppenud õnnetus tuletas berliinlastele meelde 2016. aasta lõpus sündmuskohast vaid mõnesaja meetri kaugusel aset leidnud terrorirünnakut, milles kaotas elu 12 inimest.

«Seisime pangaautomaadi juures,» kirjeldas hommikusi sündmusi kodutu Axel (nimi muudetud), kes ööbis Zoologischer Garteni rongijaama vahetus läheduses. «Siis tuli auto täie auruga ja sõitis siia sisse.»

Kõigepealt kiirustas Axel sündmuspaigalt minema, kuna kartis oma elu pärast. «Arvasin, et jälle on siin terrorirünnak, nagu seal eemal,» põhjendas ta, viibates käega Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche nime kandva kiriku ja selle ääres asuva Breitscheidplatzi-nimelise väljaku poole, kus terrorist sõitis 2016. aastal jõulude eel röövitud veoautoga surnuks 12 jõuluturgu külastanud inimest ja vigastas veel 67t.

Auto sõitis Berliinis rahva sekka.
Auto sõitis Berliinis rahva sekka. Foto: Pm

Inimestele otsa sõitnud meest Axel ei näinud, küll aga nägi ta kindlalt, et auto kandis Eesti numbrimärki. Hiljem levisid tema sõnul jutud, et tegemist olevat olnud ühe naise ja mehe suhtetüliga, kuid Berliini politsei seda siiski kinnitanud ei ole.

Jäljed sündmuskohal viitavad suurele kiirusele

Teele jäänud jäljed viitad sellele, et sõiduki juht lähenes rongijaamale Joachimsthaler Straße poolt ja tahtis seejärel teha vasakpööret Hardenbergstraße poole, et jätkata sõitu Ernst-Reuteri väljaku suunas. Seejuures kaotas juht esialgsetel andmetel kontrolli kihutava musta Mercedese maasturi üle, mistõttu auto sõitis rongijaama ette jalakäijate teele, valgusfooriga varustatud jalakäijate teeületuskohta. Viga sai seitse inimest, nende seas ka auto roolis olnud Kosovo noormees.

Saksa meedia andmetel jäi üks inimene auto alla kinni ja teda pidi elustama. Juhtunust said ränga šoki 17 sündmust pealt näinud inimest, kellele anti kohapeal psühholoogilist abi.

Peale selle kahjustas auto teetööde tõttu ajutiselt püsti pandud jalakäijate valgusfoori ja kihutas sisse ühte postkasti. Selle koha peal on värskete maasikate müügikoht ja Starbucksi kohvik, mis on tavaliselt pühapäeva hommikul enne kella kaheksat suletud. Olnuks kohvik avatud, võinuks ohvrite arv olla veelgi suurem.

Pärast politseitõkendi eemaldamist võis pühapäeva pärastlõunal õnnetuskohal näha spreivärvi jooni, mille politsei oli asitõendite kindlustamiseks sündmusi rekonstrueerides asfaldile tõmmanud, täielikult purunenud postkasti ja üksikuid verejälgi kõnniteel.

Täpselt õnnetuskohal on üks Lääne-Berliini populaarsemaid kohtumispaiku – kell Zoologischer Garteni rongijaama juures, mis oli varem Lääne-Berliini peavaksal ja on praegugi selle linnaosa kõige olulisem liiklussõlm. Selles piirkonnas liigub palju inimesi igal ajal, nii päeval kui ka öösel. Kuna rongijaama lähedal asub kodutute varjupaik, ööbivad selle lähedal meelsasti ka kodutud inimesed.

Kuna inimestele otsa paiskunud Mercedes kannab Eesti registreerimisnumbreid, hakkas levima info, et roolis oli Eestist pärit mees. Ajaleht Bild jõudis pühapäeval teatada, et autot juhtis Berliinis elav Eestist pärit mees. Õõvastava liiklusõnnetusega meie kaasmaalane siiski seotud ei ole.

Berliini politsei pressiesindaja, ülemkomissar Martin Helweg ütles Postimehele, et Mercedese roolis oli 24-aastane Kosovost pärit noormees.

«Tal on Saksamaa elamisluba ning tema alaline elukoht on Berliinist väljaspool,» ütles Helweg.

Pealtnägijad rääkisid väljaandele BZ Berlin, et autojuht oli ka ise juhtunust šokis ning korrutas: «Mul on kahju! Palun vabandust!»

Millistel asjaoludel istus Kosovo noormees Eestist pärit maasturi roolis, selle peab selgitama välja uurimine.

Politsei pidas Mercedese juhi sündmuskohal kinni ja kohus andis pühapäeva loa tema vahistamiseks. Politsei alustas juhtunu uurimiseks kriminaalmenetlust tapmiskatse ja ohtliku liiklemise paragrahvi järgi.

Politsei terrorismi ei kahtlusta

Kuigi autoga rahva sekka sõitmine on viimastel aastatel muutunud terroristide seas levinud võtteks ja pühapäeva varahommikul juhtunu viis berliinlaste mõtted sellele, kinnitab politsei, et terroriga tegemist ei ole.

Ülemkomissar Halwegi kinnitusel ei ole alust otsida juhtunust poliitilisi või religioosseid motiive. «Politsei käsitleb praegu juhtunut liiga suure sõidukiiruse tõttu juhtunud liiklusõnnetusena,» ütles Halweg. Ajalehe Bild andmetel tuvastas politsei pärast õnnetust, et autot juhtinud noormees oli 0,7-promillises alkoholijoobes. Kas ta oli ka uimasteid tarvitanud, selgitab välja ekspertiis.

Kõnniteele sõitnud auto ette jäi kuus inimest, neist ühele paiskus auto peale ja ohver jäi sõiduki alla lõksu. Tema auto alt kättesaamiseks läks tarvis päästjate abi. Auto alla kinni jäänud ohver sai kõige rängemaid vigastusi ning ta viidi haiglasse intensiivraviosakonda. Politsei sõnul on tema seisund eluohtlik.

Raskemaid vigastusi sai kokku kolm inimest, kes kõik on kodutud, neist veel üks ei ole kontaktivõimeline.

Kergemalt said vigastada jalakäijad: 38- ja 57-aastane naine ning 57-aastane mees.

Berliini päästeteenistus teatas, et sündmuskohale saadeti 60 päästetöötajat. Kohale lendasid ka mõlemad Berliini päästekopterid, mis toimetasid õnnetuse ohvrid haiglasse.

Autol pole juba kolm aastat ülevaatust

Metroojaama sissepääsu juures inimsumma sõitnud autol on Eesti numbrimärgid 602 BMX. Eesti liiklusregistri andmetel kannab selliseid numbrimärke Mercedes Benz GLK 220 CDI 4MATIC. Sõiduk oli registreeritud Eestis 8. oktoobril 2010. Tegemist on automaatkäigukastiga neliveoga sõidukiga, millel on diiselmootor.

Autol on kehtiv liikluskindlustus, mis sõlmiti tänavu 22. aprillil Compensa Vienna Insurance Groupi Eesti filiaalis.

Viimati käis sõiduk ülevaatusel Valga Autoülevaatuse OÜs 11. detsembril 2014 ja kehtis see ülevaatus 2017. aasta aprillini. Ülevaatuse ajal autol vigu ei tuvastatud ja sõiduk tunnistati tehniliselt korras olevaks. Siiski on Berliinis inimestele otsa sõitnud auto juba üle kolme aasta üle vaatamata.

Sõiduk kustutati ajutiselt Eesti registrist 2015. aasta juunis, kuid sama aasta detsembris võeti sõiduk uuesti Eestis arvele.

Liikluskahjude kontrolli veebilehe andmetel sattus sama sõiduk 2019. aasta aprillis Saksamaal liiklusõnnetusse, kuid selle juhtumi üksikasjad ei ole avalikud.

Loo valmimisele aitas kaasa Berliinis elav Benjamin Stark.

Eesti politsei vahetab Saksa kollegidega infot

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) operatiivjuht Aleksandr Lind ütles, et Saksamaa politsei ning PPA on olnud omavahelises suhtluses ning koostöös selgitatakse menetluse käigus välja juhtunu üksikasjad.

«Kinnitan ka uudises olnud lauset, et esialgu ei ole alust kahtlustada terrorismi, teisi poliitilisi või usulisi motiive,» ütles Lind.

Õnnetuskoha lähedal toimus jõuluturu terrorirünnak

Pühapäeva hommikul aset leidnud õnnetuse toimumispaigast vaid paarisaja meetri kaugusel leidis kolm ja pool aastat tagasi aset Saksamaa viimaste aastate kõige ohvriterohkem terrorirünnak.

Tuneesiast pärit 24-aastane Anis Amri tappis 19. detsembril 2016 Berliinis terasekoormaga veoauto 37-astase poolakast juhi Lukasz Urbani ja röövis sõiduki. Amri sõitis raske veoautoga Breitscheidplatzil asunud jõuluturu juurde ja kihutas rahva sekka. Auto rataste all hukkus 11 inimest ja sai vigastada 67. Terroristi 12. ohvri, poolakast veokijuhi surnukeha lebas rünnaku toimumise ajal veokikabiinis kõrvalistmel.

Amri jättis veoauto jõuluturule maha ja jooksis minema. Esialgu õnnestus tal Saksa politsei silme alt pääseda.

Üle-euroopaline inimjaht Anis Amri tabamiseks lõppes alles neli päeva hiljem, kui ta tunti ära Itaalias. Terrorist ei olnud nõus end politsei kätte andma ning Itaalia politseinik lasi ta 23. detsembril 2016 Milano lähedal Sesto San Giovannis tulevahetuses maha.

Praegu on Berliinis rünnaku toimumise paika püstitatud terroriohvrite mälestuseks mälestusmärk.

Märksõnad
Tagasi üles