L, 28.05.2022

KOMMENTAAR. Venemaa põhiseadusemuudatus andis trumbi kätte marurahvuslastele

Aimar Ventsel
, etnoloog
KOMMENTAAR. Venemaa põhiseadusemuudatus andis trumbi kätte marurahvuslastele
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Burjaadi rahvatantsijad etnokultuurifestivalil Erdõn Naadan. Enamik venelasi ei pea Venemaad mitte mitmerahvuseliseks, vaid venelaste riigiks ning on seisukohal, et vähemused rääkigu oma keelt kodus ja tantsigu rahvatantse folklooriringides.
Burjaadi rahvatantsijad etnokultuurifestivalil Erdõn Naadan. Enamik venelasi ei pea Venemaad mitte mitmerahvuseliseks, vaid venelaste riigiks ning on seisukohal, et vähemused rääkigu oma keelt kodus ja tantsigu rahvatantse folklooriringides. Foto: Aleksandra Mudrats/Itar-tass/Scanpix

Juuni lõpus ja juuli alguses toimunud referendumil andsid Venemaa kodanikud oma heakskiidu põhiseaduse muutmiseks. Palju räägitud ja analüüsitud paranduste kõrval on huvitaval kombel vähe tähelepanu leidnud üks uus punkt konstitutsioonis: paragrahvi 68 lõik 1, mis kuulutas venelased riiki moodustavaks rahvaks.

Muudatus peideti teiste paranduste sekka lihtsalt ära. Nimelt sätestab antud lõik, et vene keel kui riiki moodustava rahva keel (язык государствообразующего народа) on Vene Föderatsiooni territooriumil üldine riigikeel. Lõiku 2, mis sätestab, et vabariikidel on õigus kehtestada riigikeeli, mida võib riigiorganites kasutada koos vene keelega, samas ei muudetud.

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles