L, 10.06.2023

E-residendiks saamist ei takista ka vanglakaristus

Meinhard Pulk
, reporter
Facebook Twitter
Comments 4
E-residentide ülevaade
E-residentide ülevaade Foto: Pm

Mullu detsembris viiendat juubelit tähistanud e-residentsuse programm on Eesti riigile toonud rahalist tulu ning olnud arvestatav maineprojekt. Kuid samas evib see märkimisväärseid turvaprobleeme. Sellise järelduseni jõudis programmi tulemuslikkuse auditis riigikontroll, kes avastas, et e-residentsust on antud kehtivat kriminaalkaristust või ärikeeldu kandvatele isikutele.

Soome karistusregistrisse päringut tehes tuvastas Mart Vaini poolt juhitud audit, et Politsei- ja Piirivalveamet (PPA) on e-residendi digi-ID välja andnud koguni 48 Soome kodakondsele, kel taotlemise hetkel oli Soomes kehtiv kriminaalkaristus. Nendest veerandi puhul reaalne vanglakaristus (4 kuud kuni 12 aastat) ning viiendikul karistus majanduskuritegude eest.

Oleks info PPA-le teada olnud, siis poleks nad ilmselt e-residentide digi-ID-sid ettevõtlushuvilistele, kuid kriminaalse taustaga välismaalastele ka andnud. Aga välisriikide karistusinfot on PPA-l e-residendi digi-ID väljaandmisel võimalik saada vaid siis, kui see on kantud rahvusvahelistesse andmebaasidesse ning haldusmenetluste (nagu e-residentsuse programmi taustakontroll on) see võimalik pole.

Facebook Twitter
Comments 4

Märksõnad

Tagasi üles