Sisukord
Maa Elu
Postimees
30.07.2020
Eesti Hololei: Reisijal on alati õigus oma piletiraha tagasi saada, kui ta lend on tühistatud (1) Eesti lühiuudised Tehver: USA advokaadibüroo palkamine oli avantüür (44) Koroonajooksikud mängivad teise laine sütikuga Ilmub raamat Konstantin Pätsi saatusest Majandus Euroopa tahab kapitaliturgude nõudeid muuta Majanduse lühiuudised Reisifirma riigiabist: see on kiirlaen, mitte riigi abi (1) Tehnoloogiahiiud Kongressi ees vaibal (1) Välismaa Katalaani iseseisvuslaste vanglarežiimi karmistati (7) Lõuna-Korea mälestusmärk seksiorjadele sarnaneb Jaapani peaministriga WHO: Euroopa uut koroonalainet veavad noored Välismaa lühiuudised Moslemite palveränd toimub maskide ja steriliseeritud kividega (1) Arvamus Juhtkiri: rahvusliku lennufirma saatus Erik Aru: kunst kui riiklik küsimus (1) VÄITLUS ⟩ Konstantin Päts 1934: kas riigivanem käitus õigesti? (60) Gert Jervan: kui Eesti internet saab täis Ingvar Pärnamäe: kaitsetööstus vajab kasvuruumi Kultuur Jevgeni Zolotko suur keeldumine Halb keemia kahe teadlase vahel Sport Korvpallikoondise debütandist võib saada järgmine Kullamäe või Kuusmaa? Eestlannad näitasid klassi, lätlannad kirusid kohtunikke Spordi lühiuudised Taaramäe ja Kangert ei pea enam koroona tõttu ohus olnud Tokyo OMi pärast kartma Reis Berliin edasijõudnutele Reisi lühiuudised Maa Elu Puhkajale soodne suvi ei meeldi põllumehele Hinnatud lihaga Jaapani veis kasvab Eesti rohu peal edukalt Nädala mõte: tahaks teatada, aga kellele? Taluperenaine: isegi ilma elektri­liitumiseta on võimalik maal hakkama saada Jakobsoni-mail kogeb igal sammul kultuurilugu Vana maja taastamisel tutvu piirkondlike eripäradega Lennuki "triibud" aitavad ilma ennustada Silmanägemise ja terve naha eest kannab hoolt A-vitamiin Raudrohi aitab naistel tervist taastada Kuidas peenart kitkudes allergiat vältida? Edu Kuill: Aitan ainult neid, kes tahavad endaga vaeva näha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: tahaks teatada, aga kellele?

2 min lugemist
Kui elekter juhtub tormi tõttu kaduma, on keeruline sellest vastavatesse ametkondadesse teada anda.  FOTO: Mailiis Ollino

Arvestades inimkonna vanust, oleme üsna vähest aega tarbinud elektriga kaasnevaid mugavusi. Ometi oleme sellega nii harjunud, et juba paaritunnine katkestus paneb kannatuse tugevalt proovile.

Rääkimata sellest, et on pime ja süüa ei saa teha, ei saa sageli vettki kraanist kätte ega sooja tuppa. Paari nädala tagune torm võttis taas omajaolt eestlastelt elektri, ka minult. Hea küll, üks faas jäi mingil määral alles, paraku polnud sellega midagi peale hakata. Kodumasinate säästmiseks elasime siiski elektrivaba elu, 32 tundi, keskmise suurusega alevis.

See selleks, ikka tuleb torme ja katkestusi ette, ent küsimusi tekitas hoopis suhtlus Elektrileviga. Kodulehel on kenasti kirjas, et elektrikatkestusest tuleb etteantud telefoninumbril teada anda. Paraku on see number niivõrd hõivatud, et isegi kui jätta telefoni laua peale tunniks ajaks ootele, ei saa kedagi kätte. Siis eeldad, et tormi tõttu teatakse probleemist niigi ja küllap juba tegeldakse. Hilisõhtul, kui teised enamasti magavad, proovid korra veel Elektrileviga õnne. Selleks hetkeks on katkestus juba kümme tundi kestnud. Oh õnne, saadki klienditeenindaja kätte, ent too teatab, et nad ei tea sellest rikkest midagi. Kümme tundi hiljem!

Tahes-tahtmata tekib küsimus, kuhu see koer nüüd maetud on. Kas päriselt ei olegi keegi neid selle aja jooksul kätte saanud või on see lihtsalt hädavale. Igatahes tasub Elektrilevil mõelda parema teavitusvõimaluse peale, kus kliendid saaksid päriselt katkestusest teada anda, mitte tund aega telefonist tulemusteta kena muusikat kuulata. Paraku tekivad probleemid ju ikka kehva ilmaga ja hulgal inimestel korraga.

Ent Järvamaa metsade vahel elab talupere, kellel ei lähe kunagi elekter ära. Nimelt otsustas perekond endale ise elektrit tootma hakata, kuna kümme aastat tagasi maale kodu rajades küsis Elektrilevi neilt pooleteistkilomeetrise liini koduni toomiseks üle 30 000 euro. Otsustati, et mõttekam on enda elektrivajadus päikesepaneelide ja generaatoriga ära rahuldada.

Müts maha selle tubli pere ees, kelle tegemistest tänasest lehest lugeda saate ja kes ühegi raskuse ega takistuse ees ei kohku. Loodame, et selliseid peresid tuleb maale veelgi ja nagu perenaine ütleb, on isegi ilma kosmilise hinnaga elektriliitumiseta võimalik maal edukalt hakkama saada.

Seotud lood
29.07.2020 31.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto