Sisukord
Maa Elu
Postimees
30.07.2020
Eesti Hololei: Reisijal on alati õigus oma piletiraha tagasi saada, kui ta lend on tühistatud (1) Eesti lühiuudised Tehver: USA advokaadibüroo palkamine oli avantüür (44) Koroonajooksikud mängivad teise laine sütikuga Ilmub raamat Konstantin Pätsi saatusest Majandus Euroopa tahab kapitaliturgude nõudeid muuta Majanduse lühiuudised Reisifirma riigiabist: see on kiirlaen, mitte riigi abi (1) Tehnoloogiahiiud Kongressi ees vaibal (1) Välismaa Katalaani iseseisvuslaste vanglarežiimi karmistati (7) Lõuna-Korea mälestusmärk seksiorjadele sarnaneb Jaapani peaministriga WHO: Euroopa uut koroonalainet veavad noored Välismaa lühiuudised Moslemite palveränd toimub maskide ja steriliseeritud kividega (1) Arvamus Juhtkiri: rahvusliku lennufirma saatus Erik Aru: kunst kui riiklik küsimus (1) VÄITLUS ⟩ Konstantin Päts 1934: kas riigivanem käitus õigesti? (60) Gert Jervan: kui Eesti internet saab täis Ingvar Pärnamäe: kaitsetööstus vajab kasvuruumi Kultuur Jevgeni Zolotko suur keeldumine Halb keemia kahe teadlase vahel Sport Korvpallikoondise debütandist võib saada järgmine Kullamäe või Kuusmaa? Eestlannad näitasid klassi, lätlannad kirusid kohtunikke Spordi lühiuudised Taaramäe ja Kangert ei pea enam koroona tõttu ohus olnud Tokyo OMi pärast kartma Reis Berliin edasijõudnutele Reisi lühiuudised Maa Elu Puhkajale soodne suvi ei meeldi põllumehele Hinnatud lihaga Jaapani veis kasvab Eesti rohu peal edukalt Nädala mõte: tahaks teatada, aga kellele? Taluperenaine: isegi ilma elektri­liitumiseta on võimalik maal hakkama saada Jakobsoni-mail kogeb igal sammul kultuurilugu Vana maja taastamisel tutvu piirkondlike eripäradega Lennuki "triibud" aitavad ilma ennustada Silmanägemise ja terve naha eest kannab hoolt A-vitamiin Raudrohi aitab naistel tervist taastada Kuidas peenart kitkudes allergiat vältida? Edu Kuill: Aitan ainult neid, kes tahavad endaga vaeva näha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taluperenaine: isegi ilma elektri­liitumiseta on võimalik maal hakkama saada

4 min lugemist
Maarja ja Joni Koivuojal on olnud probleeme nii maja ehitusloa saamisega, elektriga ja koju pääsemisega, ent Mäeotsa talu on siiski parim paik elamiseks. Avatud talude päeval avasid nad oma uksed ka teistele. FOTO: Silvi Lukjanov

Kui noor pere maale metsade vahele elama asus, ei uskunud nad, et jäävadki tavamõistes elektrita, sest päikesepaneelidest ja generaatorist elektrit saades sõltuti suuresti ilmastikust. Nüüd, üheksa aastat hiljem, saavad nad sedavõrd hästi hakkama, et võivad teha ükskõik millist elektrivõimsust nõudvat tööd ja kasvõi kõiki ühel ajal.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mäeotsa Hobitalu perenaine Maarja Koivuoja, kuigi elate Järvamaal Vaali metsade keskel, ei pea te kartma elektri kadumist ühegi tormiga?

Nii see on, sest saame elektri majapidamisse päikeseenergiast ja diiselgeneraatorist. ­Tavamõistes elektriliini pidi meile elektrit ei tulegi.

Kui asusite 2011. aastal maale elama, siis te ei arvanud, et ­majapidamine jääbki tavaelektrita?

Muidugi ei arvanud. Seda enam, et lääpas postidega liin oli alles, vaid traadid olid metallivargad jõudnud rahaks teha. Abikaasa Jonil oli küll kohe mõte, et hakkame kasutama lisaks energiat päikesepaneelidest ja generaatorist, aga et see saabki olema meie ainuke elektrisaamisvõimalus, seda me ei arvanud.

Mille taha elektri saamine jäi?

Elektrilevi küsis pooleteise­kilomeetrise elektriliini toomise eest peaaegu 35 000 eurot, pangaintressidega olnuks meie kulu üle 40 000 euro. Ulmeline! See käis meile selgelt üle jõu.

Kuidas nüüd hakkama saate?

Inimene harjub ju kõigega. Kui oled võimatuna tunduvas olukorras, hakkab su pea tööle ja leiad lahenduse.

29.07.2020 31.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto