Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
30.07.2020
Eesti Hololei: Reisijal on alati õigus oma piletiraha tagasi saada, kui ta lend on tühistatud (1) Eesti lühiuudised Tehver: USA advokaadibüroo palkamine oli avantüür (44) Koroonajooksikud mängivad teise laine sütikuga Ilmub raamat Konstantin Pätsi saatusest Majandus Euroopa tahab kapitaliturgude nõudeid muuta Majanduse lühiuudised Reisifirma riigiabist: see on kiirlaen, mitte riigi abi (1) Tehnoloogiahiiud Kongressi ees vaibal (1) Välismaa Katalaani iseseisvuslaste vanglarežiimi karmistati (7) Lõuna-Korea mälestusmärk seksiorjadele sarnaneb Jaapani peaministriga WHO: Euroopa uut koroonalainet veavad noored Välismaa lühiuudised Moslemite palveränd toimub maskide ja steriliseeritud kividega (1) Arvamus Juhtkiri: rahvusliku lennufirma saatus Erik Aru: kunst kui riiklik küsimus (1) VÄITLUS ⟩ Konstantin Päts 1934: kas riigivanem käitus õigesti? (60) Gert Jervan: kui Eesti internet saab täis Ingvar Pärnamäe: kaitsetööstus vajab kasvuruumi Kultuur Jevgeni Zolotko suur keeldumine Halb keemia kahe teadlase vahel Sport Korvpallikoondise debütandist võib saada järgmine Kullamäe või Kuusmaa? Eestlannad näitasid klassi, lätlannad kirusid kohtunikke Spordi lühiuudised Taaramäe ja Kangert ei pea enam koroona tõttu ohus olnud Tokyo OMi pärast kartma Reis Berliin edasijõudnutele Reisi lühiuudised Maa Elu Puhkajale soodne suvi ei meeldi põllumehele Hinnatud lihaga Jaapani veis kasvab Eesti rohu peal edukalt Nädala mõte: tahaks teatada, aga kellele? Taluperenaine: isegi ilma elektri­liitumiseta on võimalik maal hakkama saada Jakobsoni-mail kogeb igal sammul kultuurilugu Vana maja taastamisel tutvu piirkondlike eripäradega Lennuki "triibud" aitavad ilma ennustada Silmanägemise ja terve naha eest kannab hoolt A-vitamiin Raudrohi aitab naistel tervist taastada Kuidas peenart kitkudes allergiat vältida? Edu Kuill: Aitan ainult neid, kes tahavad endaga vaeva näha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jakobsoni-mail kogeb igal sammul kultuurilugu

4 min lugemist
Samliku koolimajale uue hingamise andnud Merike ja Indrek Bacman. FOTO: Mailiis Ollino/Pärnu Postimees

Laiadelt maanteedelt kõrvale eksides avaneb südasuvisel ajal hoopis teistsugune pilt ja trehvate neid, kes pühendunult hoiavad põlvest põlve kantud väärtusi. Üks niisuguseid nostalgilisi kohti on Samliku koolimaja kultuuriloost tihedas Vändra kandis, kus leiate eest Koidula, Jannseni ja Jakobsoni tegevuse jälgi, aga siit on pärit ka Eesti esimese naisteajakirja Linda toimetaja Lilli Suburg ja kirjanik Ernst Peterson-Särgava.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Elamusturisti pagas täieneb veelgi, kui ta on tõusnud Mädara linnamäele ning jõudnud kunagise klaasitööstuse asulasse Võidula külla, näinud oma silmaga ühte vähestest säilinud puitmõisatest ja keldrilinna.

Samliku maalilise jõe kaldal

Samliku küla jääb Kurgja talumuuseumist mõneminutise sõidu kaugusele ja on ehe näide noore pere ettevõtlikkusest, aga veelgi rohkem missioonitundest ja maaelu väärtustamisest. Suures puust majas kõlas viimane koolikell 22 aastat tagasi, kuid kunagiste õpilaste ja õpetajate mõtted on sellega seotud ning kui keegi neist taas kord noorusradu tallab, leiab ta klassipiltidelt tuttavaid ja võib istuda omaaegsesse koolipinki või kirjutada kriidiga tahvlile.

Vana on väärtuslik, teavad ka Merike ja Indrek Bachman, kes on raamidesse kujundanud mustvalgeid fotosid ja teavad 1934. aastal valminud erilise hõnguga maja lugu ja sedagi, et esimene koolimaja ehitati Samlikule 1868. aastal, kuni järjepidev haridustee külakohas katkes. Seinalt vaatavad omaaegsetes laiades tumedates puitraamides veidi koltunud taustaga piltidelt vastu üleriigilised kuulsused Koidula ja Jakobson.

„Alguses, kui tulime, kogusime kõik kooliaegsed esemed ühte ruumi, nimetasime selle ajalootoaks, aga nüüd on ajalugu laiali jaotatud ja omaaegsed kooli sildid panin trepikotta,” seletab Indrek. „Eelmisel aastal sai maja 85, korraldasime sel puhul kontserdi ja Valdur Mikita esines siin.”

Kahe lapsega noor pere kasutab suure maja ühte poolt, teine jääb külastajate ja ürituste tarvis.

29.07.2020 31.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto