Sisukord
Maa Elu
Postimees
30.07.2020
Eesti Hololei: Reisijal on alati õigus oma piletiraha tagasi saada, kui ta lend on tühistatud (1) Eesti lühiuudised Tehver: USA advokaadibüroo palkamine oli avantüür (44) Koroonajooksikud mängivad teise laine sütikuga Ilmub raamat Konstantin Pätsi saatusest Majandus Euroopa tahab kapitaliturgude nõudeid muuta Majanduse lühiuudised Reisifirma riigiabist: see on kiirlaen, mitte riigi abi (1) Tehnoloogiahiiud Kongressi ees vaibal (1) Välismaa Katalaani iseseisvuslaste vanglarežiimi karmistati (7) Lõuna-Korea mälestusmärk seksiorjadele sarnaneb Jaapani peaministriga WHO: Euroopa uut koroonalainet veavad noored Välismaa lühiuudised Moslemite palveränd toimub maskide ja steriliseeritud kividega (1) Arvamus Juhtkiri: rahvusliku lennufirma saatus Erik Aru: kunst kui riiklik küsimus (1) VÄITLUS ⟩ Konstantin Päts 1934: kas riigivanem käitus õigesti? (60) Gert Jervan: kui Eesti internet saab täis Ingvar Pärnamäe: kaitsetööstus vajab kasvuruumi Kultuur Jevgeni Zolotko suur keeldumine Halb keemia kahe teadlase vahel Sport Korvpallikoondise debütandist võib saada järgmine Kullamäe või Kuusmaa? Eestlannad näitasid klassi, lätlannad kirusid kohtunikke Spordi lühiuudised Taaramäe ja Kangert ei pea enam koroona tõttu ohus olnud Tokyo OMi pärast kartma Reis Berliin edasijõudnutele Reisi lühiuudised Maa Elu Puhkajale soodne suvi ei meeldi põllumehele Hinnatud lihaga Jaapani veis kasvab Eesti rohu peal edukalt Nädala mõte: tahaks teatada, aga kellele? Taluperenaine: isegi ilma elektri­liitumiseta on võimalik maal hakkama saada Jakobsoni-mail kogeb igal sammul kultuurilugu Vana maja taastamisel tutvu piirkondlike eripäradega Lennuki "triibud" aitavad ilma ennustada Silmanägemise ja terve naha eest kannab hoolt A-vitamiin Raudrohi aitab naistel tervist taastada Kuidas peenart kitkudes allergiat vältida? Edu Kuill: Aitan ainult neid, kes tahavad endaga vaeva näha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas peenart kitkudes allergiat vältida?

2 min lugemist
Õietolmuallergiale reageeritakse erinevalt, ühel hakkab nina sügelema, teisel tekib äge köhahoog. FOTO: Ergo Kuld/Postimees

Suvi on aeg õues olemiseks ja aia korrastamiseks. Mõnele aiandushuvilisele võib aga aiatööde tegemisel ebameeldivaks takistuseks kujuneda õietolmu ja putukamürkide allergia.

Isegi kui varasem allergiakogemus puudub, võivad sümptomid avalduda ka hilisemas eas. See sõltub elustiilist, tervisest ja kokkupuutest allergeeniga.

Allergiaga tuleb tegeleda

Õietolmuallergiale reageeritakse erinevalt. „Ühel hakkab nina sügelema, teisel tekib äge köhahoog,” selgitas SYNLABi laborispetsialist Kaidi Hunt. Sümptomid on erinevad, kuid üks on kindel – allergiaga tuleb tegeleda. Ravimata ülemiste hingamisteede allergia võib soodustada astma teket. Allergia herilase või mesilase mürgi vastu võib kujuneda lausa eluohtlikuks, sest halvemal juhul põhjustab anafülaktilist šokki. Et vältida šokki, tuleb kohe pärast nõelamist teha allergiavastane süst. „Kuna see ravim ei ole käsimüügis saadaval, tuleb võimalikult vara allergia tuvastada, et arst saaks rohud välja kirjutada,” lisas Hunt.

„Enamasti lööb allergia välja nooremas eas – see on ka aeg, millal sümptomid on kõige ägedamad. Vanematel inimestel on immuunsüsteem tolerantsem ja seetõttu allergianähud leebemad,” ütles Eesti Allergialiidu nõustaja Maie Laaniste.

Allergiaga toime tulla ei ole lihtne, kuid aiatöid tegemata jätma ei pea. Laaniste sõnul on peamine hoida allergiarohud kogu aeg käepärast. Kel on tugev õietolmuallergia ja ravimid ei aita, soovitab Laaniste ilusa ilmaga toas püsida. „Kuna päikselise ilmaga on õietolmu õhus tunduvalt rohkem, on soovitatav aiatööd jätta vihmase ilma peale,” täpsustas Laaniste.

Vastupidi levinud arusaamale tõdeb Laaniste, et maskid aiatöid tehes õietolmuallergia vastu ei aita. „Esiteks on väga väsitav maskiga töötada ja teiseks on allergeenid nii pisikesed, et maskist tulevad need igal juhul läbi.”

76aastase aiandushuvilise Kai jaoks on kõige keerulisem aeg kevad, sest siis õitseb kask, mis kutsub tema tolmuallergia kõige enam esile. Kuivade ja päiksepaisteliste ilmadega üritab ta õueskäimisest hoiduda, kuid kui aias on vaja rohida või lilli istutada, kasutab ta arsti määratud tablette. Jalutada eelistab Kai pigem mere ääres, vältides niite ja põlluääri. „Liikuma peab ja elu ei saa allergia pärast seisma jääda,” sõnas elurõõmus pensionär.

Mitmesugust õietolmu suvi läbi

SYNLABi Tallinna kesklabori allergiaanalüüsid kinnitavad, et Eesti kliimavöötmes on sissehingatavatest allergeenidest enam levinud allergia kase, timuti ja puju õietolmu suhtes. Kask õitseb peamiselt kevadel, seega pärast maikuud kase õietolmu pärast muretsema ei pea. Kõrreliste sugukonda kuuluv taimeperekond timut õitseb juunis ja juulis. Pärast juuli lõppu hakkab õitsema korvõieline umbrohi puju, mis õitseb septembri alguseni.

Kui kahtlustad, et sul võib olla õietolmu või putukamürgi allergia, võta ühendust perearsti või allergoloogiga.

Seotud lood
29.07.2020 31.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto