Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.07.2020
Eesti Hololei: Reisijal on alati õigus oma piletiraha tagasi saada, kui ta lend on tühistatud (1) Eesti lühiuudised Tehver: USA advokaadibüroo palkamine oli avantüür (44) Koroonajooksikud mängivad teise laine sütikuga Ilmub raamat Konstantin Pätsi saatusest Majandus Euroopa tahab kapitaliturgude nõudeid muuta Majanduse lühiuudised Reisifirma riigiabist: see on kiirlaen, mitte riigi abi (1) Tehnoloogiahiiud Kongressi ees vaibal (1) Välismaa Katalaani iseseisvuslaste vanglarežiimi karmistati (7) Lõuna-Korea mälestusmärk seksiorjadele sarnaneb Jaapani peaministriga WHO: Euroopa uut koroonalainet veavad noored Välismaa lühiuudised Moslemite palveränd toimub maskide ja steriliseeritud kividega (1) Arvamus Juhtkiri: rahvusliku lennufirma saatus Erik Aru: kunst kui riiklik küsimus (1) VÄITLUS ⟩ Konstantin Päts 1934: kas riigivanem käitus õigesti? (60) Gert Jervan: kui Eesti internet saab täis Ingvar Pärnamäe: kaitsetööstus vajab kasvuruumi Kultuur Jevgeni Zolotko suur keeldumine Halb keemia kahe teadlase vahel Sport Korvpallikoondise debütandist võib saada järgmine Kullamäe või Kuusmaa? Eestlannad näitasid klassi, lätlannad kirusid kohtunikke Spordi lühiuudised Taaramäe ja Kangert ei pea enam koroona tõttu ohus olnud Tokyo OMi pärast kartma Reis Berliin edasijõudnutele Reisi lühiuudised Maa Elu Puhkajale soodne suvi ei meeldi põllumehele Hinnatud lihaga Jaapani veis kasvab Eesti rohu peal edukalt Nädala mõte: tahaks teatada, aga kellele? Taluperenaine: isegi ilma elektri­liitumiseta on võimalik maal hakkama saada Jakobsoni-mail kogeb igal sammul kultuurilugu Vana maja taastamisel tutvu piirkondlike eripäradega Lennuki "triibud" aitavad ilma ennustada Silmanägemise ja terve naha eest kannab hoolt A-vitamiin Raudrohi aitab naistel tervist taastada Kuidas peenart kitkudes allergiat vältida? Edu Kuill: Aitan ainult neid, kes tahavad endaga vaeva näha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Gert Jervan: kui Eesti internet saab täis

3 min lugemist
  • Eesti infotehnoloogia taristu hakkab ajale jalgu jääma
  • 5G-tehnoloogia on platvorm nutikate lahenduste loomiseks
  • Ühiskonnas pääsevad mõjule 5G-ga seotud vandenõuteooriad
Gert Jervan, Tallinna Tehnikaülikooli professor, IT teaduskonna dekaan. FOTO: heiki@heikilaan.com

Aastaid tagasi suhtuti irooniliselt toonase kaitseministri Mart Laari väitesse, et internet sai täis. Asjade internet Eesti praeguse­ infrastruktuuriga ei tööta ja paari aasta pärast jääme sama arengutempo korral tõesti ilma meie vajadustele vastavast internetist, kirjutab TTÜ professor ja IT teaduskonna dekaan. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti mobiilioperaatorid on juba pikalt valmistunud 5G tulekuks. Kuid võrke sisse lülitada ei saa, sest luba ei ole. Äsja vastu võetud elektroonilise side seaduse muudatused piiravad omakorda operaatoreid tehnoloogia tarnijate valikul, muutes kõlbmatuks varem heauskselt tehtud investeeringud.

Ühiskonna kui terviku jaoks kujutab 5G-tehnoloogia platvormi, mille peale saab ehitada tarku linnu, tarkasid transpordisüsteeme ja tootmisliine, isesõitvaid autosid ja palju muud. Kuid Eestis peame praegu arengu ära unustama, sest midagi sellist ei teki enne, kui pole loodud infrastruktuuri.

Sagedus, mille jagamine Eestis takerdub, on täpselt samasugune loodusvara nagu nafta või kuld. Kui see ükskord otsa saab, siis see lihtsalt ongi otsas. Kui sagedused jagada väga väikesteks tükkideks, siis puudub kriitiline maht, et selle peale teenuseid ehitada.

29.07.2020 31.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto