Sisukord
Arvamus
Postimees
30.07.2020
Eesti Hololei: Reisijal on alati õigus oma piletiraha tagasi saada, kui ta lend on tühistatud (1) Eesti lühiuudised Tehver: USA advokaadibüroo palkamine oli avantüür (44) Koroonajooksikud mängivad teise laine sütikuga Ilmub raamat Konstantin Pätsi saatusest Majandus Euroopa tahab kapitaliturgude nõudeid muuta Majanduse lühiuudised Reisifirma riigiabist: see on kiirlaen, mitte riigi abi (1) Tehnoloogiahiiud Kongressi ees vaibal (1) Välismaa Katalaani iseseisvuslaste vanglarežiimi karmistati (7) Lõuna-Korea mälestusmärk seksiorjadele sarnaneb Jaapani peaministriga WHO: Euroopa uut koroonalainet veavad noored Välismaa lühiuudised Moslemite palveränd toimub maskide ja steriliseeritud kividega (1) Arvamus Juhtkiri: rahvusliku lennufirma saatus Erik Aru: kunst kui riiklik küsimus (1) VÄITLUS ⟩ Konstantin Päts 1934: kas riigivanem käitus õigesti? (60) Gert Jervan: kui Eesti internet saab täis Ingvar Pärnamäe: kaitsetööstus vajab kasvuruumi Kultuur Jevgeni Zolotko suur keeldumine Halb keemia kahe teadlase vahel Sport Korvpallikoondise debütandist võib saada järgmine Kullamäe või Kuusmaa? Eestlannad näitasid klassi, lätlannad kirusid kohtunikke Spordi lühiuudised Taaramäe ja Kangert ei pea enam koroona tõttu ohus olnud Tokyo OMi pärast kartma Reis Berliin edasijõudnutele Reisi lühiuudised Maa Elu Puhkajale soodne suvi ei meeldi põllumehele Hinnatud lihaga Jaapani veis kasvab Eesti rohu peal edukalt Nädala mõte: tahaks teatada, aga kellele? Taluperenaine: isegi ilma elektri­liitumiseta on võimalik maal hakkama saada Jakobsoni-mail kogeb igal sammul kultuurilugu Vana maja taastamisel tutvu piirkondlike eripäradega Lennuki "triibud" aitavad ilma ennustada Silmanägemise ja terve naha eest kannab hoolt A-vitamiin Raudrohi aitab naistel tervist taastada Kuidas peenart kitkudes allergiat vältida? Edu Kuill: Aitan ainult neid, kes tahavad endaga vaeva näha Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ingvar Pärnamäe: kaitsetööstus vajab kasvuruumi

3 min lugemist
  • Eesti kaitsetööstuse plaanitav käive aastaks 2023 on 150 miljonit eurot
  • Kaitsetööstuses tagab edu paremate suhtevõrgustike olemasolu
  • Eestil seisab ees tähtis otsus, kuidas täiendada kaitseväe masinaparki
Ingvar Pärnamäe. FOTO: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Eesti kaitsetööstus peab liikuma uuele tasemele, kirjutab Milworks OÜ juhatuse esimees Ingvar Pärnamäe. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti kaitsetööstusel­ on, mille üle uhkust tunda. Sadakonna ettevõtte käive on praegu aastas ca 65 miljonit eurot, mis on suur edasiminek sektoris, mida kümmekond aastat tagasi Eestis praktiliselt veel polnudki.

Eesti Kaitsetööstuse Liit on seadnud sektori eesmärgiks 150 miljonit eurot ehk praegusest pea kaks korda rohkem käivet aastaks 2023. Seda ambitsioonikat eesmärki vaid kohaliku turu vajadustele keskendudes ei saavuta. Riigikaitses kui majandusharus edukalt toimetamiseks peab paratamatult pidevalt piiri taha vaatama – oma riigi kaitsevõime tagamisele keskendumine ei toida nii väikeses riigis lihtsalt ära.

Sama paratamatusega tuleb aga leppida ka riigi vaatenurgast – ilma riigi tasandil teiste riikidega tööstusalast koostööd tegemata ei suuda kaitsetööstus Eestis suureks kasvada.

Sageli arvatakse, et suurim teene, mida riik siinsetele ettevõtetele teha saab, on aidata neid tehinguni, kas olles ise tellija või toetades mõne eksporditehingu teostumist.

Aga tsiteerides endist riigipead – mis toonud on meid siia, see enam edasi ei vii. Lihtsad lahendused, mis toimisid eile, ei aita meid enam ega suuda viia kaitsetööstust järgmisele arengutasemele.

Mis on aga järgmine tasand? Minu silmis on Eesti kaitsetööstuse kõige tulusam väljavaade saada osaks pikaajaliselt toimivatest rahvusvahelistest kaitsetööstusettevõtete suhtevõrgustikest, mille heast toimimisest on huvitatud lisaks tööstustele endile ka nende päritoluriikide valitsus ja kaitsevägi. See on kõige kindlam viis saada Eesti ettevõtetele pikaajalisi lepinguid, mis tooks kaasa stabiilse rahavoo paljudeks aastateks. Sellisele vundamendile on võimalik hakata ehitama järgmist arendust, investeeringut, toodet, teenust ja kliendisuhet.

29.07.2020 31.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto