Sisukord
Arvamus
Postimees
01.08.2020
Eesti Draama lasteaias kippus poliitiliseks (18) Majandusministeerium tegi Aegi eelnõu maatasa (3) Eesti lühiuudised (1) Koroona nullib Euroopas reisiplaane (3) Kolmeaastane läks ATVga seiklema Teeremondi käigus tuli välja hulk inimluid (7) Mootorratta juhiloa saamine ei lihtsustu Majandus Koroonaviirus tõi uue kullapalaviku (1) Investor Mari aasta on jälle positiivne Pressi alla jäänud tehnoloogiahiiud näitasid tugevaid muskleid Välismaa Kohalik vaade ⟩ E-Eesti ja hanguga konkurent lõunast Trump tegi ettepaneku nihutada valimiste kuupäeva Vahakujustaarid järgivad Londoni muuseumi ees pandeemiareegleid Ohus on kümnete miljonite vaktsineerimata laste elud (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: USA valimiste must hobune – koroona Sport Spordi lühiuudised Ferrari on F1-sarjas hädas. Väidetavalt algas kõik tööstusspionaažist EOK spordidirektor: välismaa koondistega liitumine on kindlasti tendents PM Video ⟩ Maailma tippudega koos treeniv Ilves: nüüd on kõik endas kinni. Kui tulemusi ei tee, siis on minu viga Ilvese maailmameistrist treeningpartner jutustas eestlasega seoses lustaka loo Norra koondise spordidirektor: Ilves sobib meie juurde, kuna ta pole mingi primadonna PM Itaalias ⟩ Alba ralli – soojendusbänd enne rallikaravanile korraliku hoo sisselükkamist Kolumn ⟩ Jarmo Jagomägi: korvpallikoondisel jäi suvest kõvasti näppude vahele Norralased loodavad eestlaste abiga armastatud ala taas õitsele puhuda Merendus Merenduse lühiuudised Arter Paul ja Paavo Piik: poliitika võiks olla rohkem nagu «Õnne 13» – igav ja vaikne Puhkusereis «uues normaalsuses» pakub ennekõike närvipinget (1) Sotsiaalne eksperiment: kas mängutalu toidab pere ära? (1) Mobiilsed seaded, peatatud inimesed Kava 3.– ja mask 1.– ehk Kuidas suveteater jälle ellu ärkas ROKi presidendi ootamatu kõne Tallinnas Viinavabrikust sai kodu Marjakook, augustine magus: kolm marjaküllast retsepti Ekstsentrilisuse kehastus. Klassiku sõiduproov: BMW 8. seeria Fööniga vanni. Mida kujutab endast elektriline surfilaud Radinn? (1) Mida teeb mees naise riidekapis? (1) Eesti kultuuritegelased õnnitlevad juubilar Olav Ehalat: ta on harukordne, soe ja andekas inimene Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: USA valimiste must hobune – koroona

2 min lugemist
  • President Trump on teinud ettepaneku valimised edasi lükata
  • Edasilükkamise põhjuseks on koroona, aga ka Trumpi langev reiting
  • USA kongressis edasilükkamise ettepanekule olulist toetust ei ole
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts FOTO: Urmas Nemvalts

Küllap USA presidendivalimised 3. novembril ka koroonakriisi kiuste toimuvad, kuigi president Donald Trump viskas hiljuti Twitteris õhku küsimuse nende edasilükkamisest, et inimesed saaksid korralikult, kindlalt ja turvaliselt hääletada.

Trumpil pole tegelikku võimu valimiste kuupäeva muuta, kuna seesuguse otsuse saaks teha ainult Kongress, mille nii vabariiklastest kui ka demokraatidest liikmed seda mõtet ei toeta. USAs pole ka sellist pretsedenti varem olnud.

Teemast tuleneb aga küsimus, kuidas demokraatia viiruse tõttu tekkinud kriisis üldse toimida saab. Ühest küljest peavadki võimulolijad ­rahva tervise eest hoolt kandma ja USAs, kus koroonaepideemia on üks maailma suurimaid, on küsimus valimiste edasilükkamisest täiesti omal kohal. Kuid Trumpi motiiv ei paista olevat mitte inimeste tervis ja heaolu, vaid mure oma kaotuse pärast, mis on viimaste küsitluste põhjal täiesti reaalne.

Trumpi toetus on hakanud kõikuma mitmes piirkonnas, näiteks traditsioonilises vabariiklaste kantsis Texases, kus võitja saab tervelt 38 valijamehe hääled. Paljude küsitluste keskmine näitab, et demokraatide kandidaadi Joe Bideni toetus on seal Trumpi omast umbes protsendi võrra ees. Texas on üks piirkondi, kus koroonapandeemia on viimasel ajal ­kontrolli alt väljunud. Samuti ei tule Trumpile kasuks majandusnäitajad: teises kvartalis kahanes USA majandus ­eelmise aastaga võrreldes ligi kolmandiku.

JUHTMÕTE

Valimiste edasilükkamine kriisi ajal võib tekitada olukorra, kus rahval pole võimalust välja vahetada juhte, kes ei tule kriisi ohjeldamisega toime.

Reaktsioonina toetuse vähenemisele on Trump hakanud kahtluse alla seadma sügiseste valimiste seaduslikkust. Valimised on USAs planeeritud läbi viia enamasti posti teel, Trump avaldas aga arvamust, et seesuguse valimismeetodi korral on võimalik tulemusi lihtsalt võltsida ning tema sõnutsi saavad neist ajaloo suurimate rikkumistega valimised, kui need toimuvad. Tõendeid selle arvamuse õigsuse kohta siiski pole ja paljudes osariikides on seda meetodit varemgi kasutatud.

Valimiste edasilükkamine ­kriisi ajal võib tekitada olukorra, kus ­rahval pole võimalust välja vahetada juhte, kes ei tule kriisi ohjeldamisega toime. Samas õigel ajal, kuid keset vohavat nakkust korraldatud valimistel saab probleemiks väike osalusprotsent. Kui valimised korraldatakse kontaktivabalt posti või e-hääletuse teel, ei pruugi kõigil inimestel olla ligipääsu neile võimalustele.

Kuidas on õige, kuidas vale praeguses olukorras valimisi korraldada, sõltub seega iga riigi puhul konkreetsest olukorrast. Viimasest ajast on selle teema kontekstis positiivne ­näide Poolast, kus valimiste ­edasilükkamine andis opositsioonile mingigi ­võimaluse koonduda ja valitsevale võimule konkurentsi pakkuda. Võimalus küll ei realiseerunud, aga nagu teada, oli president Andrzej Duda valimisvõit ­üsna napp.

USA olukorras on koroonast saanud sügiseste valimiste must hobune: rahvas annab praegusele ­presidendile hinnangu, kuidas ta on kriisiga ­toime tulnud. Seetõttu takistaks ­valimiste edasilükkamine demokraatia toimimist. Iga demokraatlik valitseja peab olema valmis oma vigu tunnistama ja leppima ka kaotusega, kui valijate ­tahe selliseks peaks osutuma.

Seotud lood
31.07.2020 03.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto