Sisukord
Kultuur
Tänane leht
04.08.2020
Eesti Reinsalu: advokaadi ja arsti puhul ei saa kokku hoida (11) Eesti lühiuudised Helme eiras erikomisjonide istungit (7) Lõuna-Eesti ralli ja Rally Estonia kohal on mustad pilved (15) TURVAKAAMERA VIDEO ⟩ Ühe mõrva anatoomia: pensionär tappis naabri ja mattis poe taha maha Turuplatsil on suviste aiasaadustega kauplemine täie hoo sisse saanud Majandus Majanduse lühiuudised Riskikapitalist: oht Eestile on mitte panustada teadusse (20) Välismaa Lähiriigid karmistavad maskikohustust Kuumuses maskistatud Lõuna-Euroopa (1) Suri maailma neljas siiratud näoga inimene Välismaa lühiuudised Genova sai katastroofi aastapäeva eel uue silla Arvamus Juhtkiri: koalitsioon sattus omaenda võttest selili (5) Bretty Sarapuu: Saksamaa pole ihne (4) Jaak Valge: referendum 2021 (44) Rein Ruutsoo: kas me tõesti norime tüli? (67) Priit Põldmäe: ihned arendajad koormavad valda (1) Tõlkes leitud Eesti: palun please (3) Kultuur Käbid ja kännud kunstimaastikul Sport Narva poiss jalgpallimaailma staaride vahel Kui palju segavad Eesti koroonapiirangud rallitiimide plaane? Spordi lühiuudised Kirt jätab Eesti meistrivõistlused vahele, kuid võib sel hooajal veel võistelda Anett Kontaveit rääkis koroonaaja raskustest, motivatsiooni leidmisest ja basiiliku kasvatamisest Taavi Tšernjavski tõugati viimaks troonilt Taas Eesti meistritiitli eest võitlev Gerd Kanter ei paota vormi kohta sõnagi: pühapäeval näete, ei taha üllatust ära rikkuda! Tervis Uut koroonavaktsiini saavad esmalt riskirühmad Tervise lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Käbid ja kännud kunstimaastikul

3 min lugemist
Eve Kask ja Anna Kaarma. «Tõus. Mõõn» 2012. FOTO: Janne Veetõusme

Vana-Võromaa Kultuurikoja elamuslikul suveväljapanekul «lahtiÜhtimine» peavad dialoogi eri põlvkondade loojad – (vana)vanemad ja lapsed. Kuraatorite Jana Huule ja Reet Varblase sõnul sündis näituse idee – kui palju tuge me saame oma lähedastelt – eriolukorra karmist reeglist, mil laste, vanemate ja vanavanemate tavapärane suhtlemine oli takistatud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

​Kuni modernismi juurdumiseni valitses kirjutamata seadus, et kunstis läksid pojad isa rada, jätkates tema tööd. Ainult siis, kui poega polnud, avanes tütrel võimalus ennast näidata. Selle tõttu on 16. ja 17. sajandist saanud oma nime kirjutada kunstiajalukku vähesed naiskunstnikud. Modernismist kasvas välja põhimõte, et iga järgnev põlvkond peab midagi teistmoodi ja uut tegema. Teatav nooruse kultus on ka praegu päevakorral, aga eriti suur oli see ootus 1970. aastatel.

«Paraku ei ole pidev uudsuse ootus ka praegusest ajast kuhugi kadunud, kuid enam ei ole meie ühiskond ega ka kultuuriteadvus ehitatud üles põlvkondade vastandamisele, järjest tavalisemaks on saanud isade-poegade, emade-tütarde koostöö, kunstis ka koosesinemine. Eri põlvkondade suhe, iseäranis kui on tegemist ühe perekonnaga, ei ole kunagi väga lihtne.

Kunstnikuna läbilöömine eeldab oma tee leidmist ja nii mõnestki lapsepõlvest kaasa tulnud arusaamast lahtiütlemist,» mõtiskleb Reet Varblane, ja täpsustab, et näituse pealkiri on inspireeritud 1960. aastate legendaarse luuletaja Artur Alliksaare loomingust: kuidas näiliselt vastuolu sisaldava poeetilise kujundi – lahtiühtimine – abil esitada ambivalentset, kuid väga viljakat suhet elava dialoogina.

03.08.2020 05.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto