Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.08.2020
Eesti Reinsalu: advokaadi ja arsti puhul ei saa kokku hoida (11) Eesti lühiuudised Helme eiras erikomisjonide istungit (7) Lõuna-Eesti ralli ja Rally Estonia kohal on mustad pilved (15) TURVAKAAMERA VIDEO ⟩ Ühe mõrva anatoomia: pensionär tappis naabri ja mattis poe taha maha Turuplatsil on suviste aiasaadustega kauplemine täie hoo sisse saanud Majandus Majanduse lühiuudised Riskikapitalist: oht Eestile on mitte panustada teadusse (20) Välismaa Lähiriigid karmistavad maskikohustust Kuumuses maskistatud Lõuna-Euroopa (1) Suri maailma neljas siiratud näoga inimene Välismaa lühiuudised Genova sai katastroofi aastapäeva eel uue silla Arvamus Juhtkiri: koalitsioon sattus omaenda võttest selili (5) Bretty Sarapuu: Saksamaa pole ihne (4) Jaak Valge: referendum 2021 (44) Rein Ruutsoo: kas me tõesti norime tüli? (67) Priit Põldmäe: ihned arendajad koormavad valda (1) Tõlkes leitud Eesti: palun please (3) Kultuur Käbid ja kännud kunstimaastikul Sport Narva poiss jalgpallimaailma staaride vahel Kui palju segavad Eesti koroonapiirangud rallitiimide plaane? Spordi lühiuudised Kirt jätab Eesti meistrivõistlused vahele, kuid võib sel hooajal veel võistelda Anett Kontaveit rääkis koroonaaja raskustest, motivatsiooni leidmisest ja basiiliku kasvatamisest Taavi Tšernjavski tõugati viimaks troonilt Taas Eesti meistritiitli eest võitlev Gerd Kanter ei paota vormi kohta sõnagi: pühapäeval näete, ei taha üllatust ära rikkuda! Tervis Uut koroonavaktsiini saavad esmalt riskirühmad Tervise lühiuudised Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Valge: referendum 2021

5 min lugemist
  • 21. sajandil on abieluteemalisi referendumeid korraldatud üle poolesaja korra.
  • Rahvahääletused annavad selgema tulemuse.
  • Referendumi põhisisu ei seisne LGTB+ inimestele õiguste juurde andmises.
Jaak Valge. FOTO: Mihkel Maripuu

Sügisel asutakse ette valmistama abieluteemalist referendumit, mis kava kohaselt viiakse läbi 2021. aastal koos kohalike omavalitsuste valimistega. Mis on selle referendumi laiemad tagamaad, kirjutab ajaloolane ja poliitik Jaak Valge (EKRE).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui kahe maailmasõja vahelisel ajal oli Eesti referendumite arvult Šveitsi järel Euroopas teisel kohal, siis iseseisvuse taastanud Eesti on üks Euroopa viimaseid. Nagu peljataks siiamaani, et rahvas on palavikus ega suuda ise otsuseid teha. Aga muidugi ei tule referendumeid korraldada lihtsalt referendumite endi pärast.

Valitsusliidu lepingu kohaselt tuleb 2021. aastal koos kohalike volikogude valimistega läbi viia rahvahääletus, kus küsitakse, kas peetakse vajalikuks täiendada põhiseadust sättega, et abielu on mehe ja naise vaheline liit. Sel sügisel tuleb alustada referendumi ettevalmistusega.

Tegemist ei ole siduva rahvahääletusega. Siduvaks referendumiks on nõutav parlamendi koosseisu kolmeviiendikuline enamus ehk vähemalt 61 poolthäält, mida aga riigikogu tabloo selle hääletuse puhul tõenäoliselt ei näita.

Ent tegemist ei ole ka kodanike petmisega, nagu Vahur Koorits vihjab ja Indrek Saar väidab (EPL, 27. juuni 2020). Juriidiliselt mittesiduvad referendumid on üsna levinud ning paljudes riikides ongi ainult seesuguseid võimalik korraldada. Tavaliselt kuulutatakse need poliitiliselt siduvaks, sest kodanike enamuse tahet ei ole ilus eirata. Ka näiteks Brexiti referendum ei olnud juriidiliselt siduv, ent Briti demokraatlikud valitsused on tingimusteta aktsepteerinud seda väikese ülekaaluga tehtud, aga siiski selget otsust.

03.08.2020 05.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto