Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.08.2020
Eesti Klubijuhid kaitsevad oma ärisid ja näitavad näpuga pigem viiruskandjate poole Eesti lühiuudised Uhiuut Reidi teed tabas veeuputus Rahvusvaheline hipilaager peab Lõuna-Eestis taas asukohta vahetama Kui suurt kahjutasu ei tule, saab Helme esimesena teada (9) Postimehe dokk ⟩ Eesti mehe hämmastav lugu: ISISe kuulirahe alt pussitaja noa otsa Tartus (12) Majandus Majanduse lühiuudised TikToki ootab ees sunnitud paaripanek Microsoftiga (1) Pensionireformi saatus selgub oktoobris (8) Välismaa Ekskuninga vari Hispaania monarhia kohal Norra kardab viiruse levikut koroonalaevalt maismaale Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Seedri seeme riigikohtus (5) Peatoimetaja Mart Raudsaar: Mente et manu* (9) Marek Strandberg: uus hügieenistandard (10) Neeme Raud: tööandjate «diktatuur» (23) Dmitrijs Astašonoks: amortiseeruva kinnisvara lõks Erkki Bahovski: suursaadiku kimbatus (31) Kultuur Kultuuri lühiuudised Tormise elu oli võitlus oma rahva muusikalise emakeele eest Tantsuline linnaplaneerimine: seinad üles laome, kopsime ja taome Sport Analüüs: kes ja miks jäid silma korvpallikoondise suvest? Taas Eesti meistri tiitlit jahtiv Kanter jäi saladusli­kuks Puust ja punaseks: Meistrite liiga naaseb, aga kus, milliste reeglite ja kellega? Tartu Abilinnapeade suhtlusvea ja korraldaja rutakuse tõttu jääb ära jooksuvõistlus Terviseametnik: Tartu lukkupanekut keegi ei aruta (1) Pool muna või tühi koor? Meil on kohe vaja uusi piiranguid (5) Sotsiaalminister: hetkel karmimaid meetmeid tarvis ei lähe Tartu lühiuudised Maskikandjaid liigub rahvarohketes kohtades vähe (3) Tartus on haiglaravil kolm koroonahaiget (1) Suur liiklussõlm läbib Lidli jaoks uuenduskuuri (3) Alanud hooajal võib küttida 93 karu Panoraamseks kloonitud kurviline mängufilm linastub vaid üks kord Meelelahutus Koomiks Sudoku

Marek Strandberg: uus hügieenistandard

5 min lugemist
  • Tuleb valmistuda ulatuslikuks kaitsemaskide kasutamiseks.
  • Mida vähem on kontakte kätega, seda parem.
  • Arukas on end nakkuse eest kaitsta.
Marek Strandberg. FOTO: Erakogu

Inimeste hoolimatu käitumine toob paratamatult kaasa uue koroonaviiruse puhangu. Et seekord ei peaks tervet ühiskonda kinni panema, tuleb kasutusele võtta uus hügieenistandard, kirjutab insener ja materjaliteadlane Marek Strandberg.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Riigiti on koroonapandeemia mõjud tohutult erinevad, samuti riikide reaktsioonid. Näiteks Rootsi oma, kus eakatele antavat hapniku asemel morfiini ning näikse olevat poliitilist rõõmugi sellest, et pensionifondide kahanemine seetõttu pidurdub.

Sedapuhku pakun teile soovitused, kuidas üsna mõõdukate kuludega ja majandust sohu jooksutamata toime tulla, kui inimeste käitumine tekitab siiski uued puhangud. Nakatunute arvu tõusu maailmas on juba praegu näha. Võib oletada, et ka Eestis on haigeid rohkem, kui ametlikult välja paistab.

Tõeks on osutunud asjaolu, et koroonaviiruse levikul ja selle tõkestamisel on loodusteadustest niisama palju abi kui ka heast arstikunstist. Teame, et viirus levib tõhusalt õhu kaudu. Aerosoolide uurijad on veenvalt näidanud, et vaid rääkideski väljub inimese hingamisteedest osakesi, mis püsivad tuuletõmbeta keskkonnas õhus väga pikka aega. Üldjuhul on enamiku siseruumide ventilatsioonisüsteeme seisundis, kus see ei pruugi tagada sinna mahtuvate inimeste hingamisekski vajalikku värske õhu kogust. Sellised kohad on nakatunute arvu kasvades suurema ohutasemega.

Vaktsiinikatsetuste tulemuste üle tuleb loomulikult rõõmu tunda: Oxfordist oli nende kohta äsja häid uudiseid ja neid tuleb juurde, aga sellegipoolest oleme jõudnud uue hügieeni ajastusse. Meeldetuletuseks olgu öeldud, et arstidki mõistsid käte pesemise möödapääsmatust alles 19. sajandi lõpu poole. Varem olid need, kes soovitasid enne kirurgilisi sekkumisi patsienti käsi pesta, pilkeobjektiks. Nagu nüüd need, kes soovitavad hingamisteid maskiga katta.

04.08.2020 06.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto