Sisukord
Välisuudised
Tänane leht
05.08.2020
Eesti Klubijuhid kaitsevad oma ärisid ja näitavad näpuga pigem viiruskandjate poole Eesti lühiuudised Uhiuut Reidi teed tabas veeuputus Rahvusvaheline hipilaager peab Lõuna-Eestis taas asukohta vahetama Kui suurt kahjutasu ei tule, saab Helme esimesena teada (9) Postimehe dokk ⟩ Eesti mehe hämmastav lugu: ISISe kuulirahe alt pussitaja noa otsa Tartus (12) Majandus Majanduse lühiuudised TikToki ootab ees sunnitud paaripanek Microsoftiga (1) Pensionireformi saatus selgub oktoobris (8) Välismaa Ekskuninga vari Hispaania monarhia kohal Norra kardab viiruse levikut koroonalaevalt maismaale Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: Seedri seeme riigikohtus (5) Peatoimetaja Mart Raudsaar: Mente et manu* (9) Marek Strandberg: uus hügieenistandard (10) Neeme Raud: tööandjate «diktatuur» (23) Dmitrijs Astašonoks: amortiseeruva kinnisvara lõks Erkki Bahovski: suursaadiku kimbatus (31) Kultuur Kultuuri lühiuudised Tormise elu oli võitlus oma rahva muusikalise emakeele eest Tantsuline linnaplaneerimine: seinad üles laome, kopsime ja taome Sport Analüüs: kes ja miks jäid silma korvpallikoondise suvest? Taas Eesti meistri tiitlit jahtiv Kanter jäi saladusli­kuks Puust ja punaseks: Meistrite liiga naaseb, aga kus, milliste reeglite ja kellega? Tartu Abilinnapeade suhtlusvea ja korraldaja rutakuse tõttu jääb ära jooksuvõistlus Terviseametnik: Tartu lukkupanekut keegi ei aruta (1) Pool muna või tühi koor? Meil on kohe vaja uusi piiranguid (5) Sotsiaalminister: hetkel karmimaid meetmeid tarvis ei lähe Tartu lühiuudised Maskikandjaid liigub rahvarohketes kohtades vähe (3) Tartus on haiglaravil kolm koroonahaiget (1) Suur liiklussõlm läbib Lidli jaoks uuenduskuuri (3) Alanud hooajal võib küttida 93 karu Panoraamseks kloonitud kurviline mängufilm linastub vaid üks kord Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ekskuninga vari Hispaania monarhia kohal

3 min lugemist
  • Diktaatorilt trooni saanud kuningas aitas Hispaanial demokratiseeruda.
  • Tänu Juan Carlose kontaktidele said Hispaania firmad rahvusvahelisi lepinguid.
  • Kuninga armuafääridest vaikiti 1992. aastani.
  • Juan Carlose määritud pärand ohustab ka tema poja trooni.
Diktaator Francisco Franco ja tulevane kuningas Juan Carlos tema selja taga aastal 1971. FOTO: DSK/AFP/Scanpix

Juan Carlos oli aastaid meeldiv kuningas, keda armastasid isegi vabariiklased. Tema teenistus riigipeana oli tõenäoliselt üks viljakamaid konstitutsioonilise monarhia näiteid Hispaania ajaloos. Ent monarh uppus korruptsiooni ja elustiili, mis määris tema 38 aastat kestnud valitsemisaja pärandi. Sarnaselt vanaisa Alfonso XIIIga otsustas 82-aastane Juan Carlos minna vabatahtlikult Hispaaniast eksiili. Hispaania kuningakoja veebilehel esmaspäeval avaldatud kirjas ütleb Juan Carlos praegusele kuningale, poeg Felipele, et sammu tingisid teatud eraelulistest minevikuepisoodidest põhjustatud avalikud tagasilöögid.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Juan Carlos oli kui poeg diktaator Francole, kes ta 1969. aastal oma riigipeakoha pärijaks nimetas. Franco surres võttis Juan Carlos temalt saadud legitiimsuse alusel võimu üle, kuid asus samm-sammult tegema õiguslikke muudatusi, mis sillutasid teed demokraatiale ning 1978. aasta referendumile, millega vastu võetud põhiseadus tegi Hispaaniast parlamentaarse monarhia ja Juan Carlosest ajaloolise dünastia seadusliku järglase. Kuningas Juan Carlos oli Hispaania parim diplomaat, USA presidentide ja Araabia monarhide sõber. Tänu neile ülemaailmsetele sidemetele pääsesid Hispaania firmad arendama suuri rahvusvahelisi projekte, tuues Hispaania majandusse ohtralt raha.

04.08.2020 06.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto