R, 9.12.2022

Väga-väga halb päev ühe mehe elus

Tuuli Põhjakas
, vabakutseline ajakirjanik
Väga-väga halb päev ühe mehe elus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Maanteeraevu all kannatav Russell Crowe.
Maanteeraevu all kannatav Russell Crowe. Foto: Kaader filmist

Kas teate neid filme, mille sünopsis kõlab kahtlaselt, kuid tegelikult on tegemist suurepärase filmiga? Kaks lühikest kasvu meest ronivad mäe otsa, et hävitada sõrmust, või natuke lihtsameelne mees satub kuuekümnendatel Ameerika ajalugu suuresti mõjutanud sündmuste keskele? Jah? See film ei ole üks neist. See on film mehest, kes satub liiklusummikus sellisesse raevuhoogu, et otsustab selle eest süütule inimesele kätte maksta.

Hommikul poega kooli sõidutades satub üksikema Ra­chel (Caren Pistorius, kes muide näeb liialt noor välja, et peaaegu teismelise poja ema olla) sõnavahetusse vaimselt ebastabiilse mehega (Russell Crowe), kes ei võta just kergelt seda, kui keegi talle liikluses signaali laseb. Püüdes liiklusummikus mehest mööda pääseda, «provotseerib» naine teda sedavõrd, et üsna tavapärasest liiklussituatsioonist saab vägivaldne ja kiretu kassi ja hiire mäng.

Naistevastane vägivald

Triller «Pidurdamatu» saab üsna tugeva alguse, kui dokumentaalkaadritesse jäädvustatud vägivald ja raev paari minuti jooksul ebamääraste stressile ja vihale osutavate kommentaaridega vaataja mälusoppidesse sumbub. Sealt edasi aga... saab kogu filmist segadus, mille kandev jõud on äärmuslik naistevastane vägivald ja politseijõudude suutmatus sellele reageerida, jättes mulje, nagu osa naisi suisa vääriks sellist kohtlemist, sest nad on ise selles süüdi.

Mees ei varjagi, et tema eesmärk on võtta enda kanda märtriroll võitluses nördinud naisterahvaste vastu, kes ei suuda leppida sellega, et meestel on õigus öelda, kuidas nad peaksid käituma. Ta lausa tahab kehastada paljude natuke kahtlaste ja represseeritud meeste ülimat ideaali: näidata naisele koht kätte ning võib-olla päästa sellega valla oma vägivaldsed kalduvused, mida ta aastakümneid on pidanud vaka all hoidma. Ja seda kõike sellepärast, et tal on olnud tõsiselt halb päev.

Nüüd siis ekstreemne ja ebainimlik vägivald. Need pole mingid stiilselt lahendatud ja intrigeerivad võitlusstseenid, vaid seeria arutult koledat vägivalda, mis on suunatud kõigi vastu, kes mehe teele satuvad. Seejuures on üsna jube, et film näib kaasa tundvat rohkem «vaesele ja armutule» mehele kui kangelannale, kes on ootamatult ja hirmust hoolimata võitlusvalmis ning oma lapse nimel valmis elu ohverdama.

Ilmselgelt pole stsenaristil ja režissööril aimugi, kuidas oma sõnumit publikule edastada. Pigem tõmmatakse vägivallaga tähelepanu eemale sellelt, et «Pidurdamatu» on lihtsalt tarbetult ebameeldiv film, kus miski ei sära – on vaid metallikrigin, luude ragin ja palju verd. Tegelased on viimane asi, millele filmi juures tähelepanu on pööratud.

Mõttetud tegelased

Mis veelgi häbiväärsem: püüd naisi alavääristada tuleb Pistoriuse tegelaskuju juures välja pea igal võimalusel. Tema tegelane paistab kohati lihtsalt äärmiselt naiivne ja rumal olevat, parkides oma niigi tähelepanu köitva Volvo silma alla ning võttes aega hellusmomentideks, kuigi iga sekund on kaalul. Sellele lisaks ta muidugi närveerib kogu aeg, mõtleb üle ja on muidu ka naine.

Russell Crowe on seejuures ultraantipaatne kurikael, kes hingab valjusti, higistab palju ja tekitab ka enne esimest mõrva üleliia ärevust, esindades ühiskonna suutmatust stressi mõistlikult ohjeldada. Kuid kuna tal muud keerukamad iseloomuomadused peale viha puuduvad, on ka Crowe’i tegelane lihtsalt loomalik vihahoog neljal rattal.

«Pidurdamatu» («​Unhinged»)

Režissöör Derrick Borte

Osades Russell Crowe, Caren ­Pistorius

Kinodes alates 31. juulist

Märksõnad
Tagasi üles