Kataloonia kuraator: Olev Subbi on minu jaoks isiklik

Näituse «Olev Subbi. Maastikud aegade lõpust» ­kuraator Àngels Miralda. FOTO: Mihkel Maripuu

PÕNEV DIALOOG. Kunstihoone näituse «Olev Subbi: maastikud aegade lõpust» kuraatori Àngels Miralda sõnul loob väljapanek kriitilise silla eri ajastute ja kultuuride vahel.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Sel aastal möödus eesti maalikunstniku Olev Subbi sünnist 90 aastat. Tallinna Kunstihoones on selleks puhuks avatud põnev rahvusvaheline näitus «Olev Subbi: maastikud aegade lõpust», kus Subbi maalid on asetatud dialoogi väga eripalgeliste kaasaegse kunsti teostega, tekitades niiviisi huvitavaid uusi võrdluspunkte ja seoseid. Näituse kuraatori Àngels Miralda sõnul on kunstihoone näitus korraga austusavaldus Subbile ning samas ka tema loomingu laiemasse, globaalsesse konteksti paigutamine. Selline dialoogiline lähenemine annab Subbi maalidele uue elujõu ja relevantsuse.

See näitus on väga huvitava ideelise raamistikuga. Millest see ajendatud on?

Olev Subbi on huvitav juhtum: Nõukogude Eestis oli ta äärmiselt oluline kuju ja siis hiljem, üheksakümnendatel, tema looming justkui mattus ­uute meediumide ja kunstivormide alla. See haakub hästi siinse näituse ülesehitusega – kui mõelda eri kontekstide sillatamisele või teatavale lünkade täitmisele, siis võib mõelda sellest näitusest kui metafoorist kogu Eesti kaasaegsele kunstimaastikule.

Ma kutsusin sellele näitusele, panin Subbiga dialoogi, seitse kaasaegset kunstnikku, kes ei ole Eestist pärit. Keegi neist isegi ei teadnud Subbi loomingust enne seda näitust mitte midagi. Ma ei tahtnud kaasata kaasaegseid kunstnikke, kes oleksid Subbist otseselt inspireeritud, vaid pigem valisin just sellised kunstnikud, kelle kunstipraktika ning Subbi konteksti vahel haigutaks suur lõhe – just nimelt selleks, et tuvastada tähenduslikud lüngad ning need selle näituse abil täita. Kui vaadelda väga erinevaid, üksteisest väga kaugel asuvaid kultuurikontekste, on alati siiski võimalik leida üles mingi seos. Globaalselt on meie kunst seotud, kuna meie poliitilised võitlused on alati omavahel seotud.

05.08.2020 07.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto