Seitse kümnendit plaatidel – pikk ja lai diskograafia

Eesti NSV teeneline kunstitegelane, Nõukogude Eesti preemia laureaat, NSV Liidu 1974. a riikliku preemia kandidaat helilooja Veljo Tormis. November 1974 FOTO: Oskar Vihandi/Rahvusarhiiv

Avatava Veljo Tormise virtuaalkeskuse veebileht pakub ühe uudisena välja Veljo Tormise muusika diskograafia, mis on varem avaldatutega võrreldes palju pikem. Mahukas töö nende infokildude kogumisel ei lõpe vist kunagi.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Diskograafia moodustub salvestistest, mis mingil moel on tehtud avalikuks plaatidel, helikassettidel, videokandjatel või uuemal ajal ka interneti­striimides levivatel albumitel. Tegemist on üpris kirju kogumiga, mille äärealadel on näiteks ka ajakirjade ja raamatute vahel ilmunud kettakesed, õppe­materjalid koolidele ja üksikutel juhtudel ka kingitusteks mõeldud albumid või ülikoolide raamatukogudes hoitavad piiratud levikuga helikandjad.

Veljo Tormise muusikaga heliplaatide nimekiri on muljet avaldav, aukartust äratab ka selle moodustumise aeg. Esimene singlimõõdus plaadil avaldatud Veljo Tormise teos «Purjesportlaste laul» pärineb 1950. aastate algusest ehk jutt on umbes seitse kümnendit vältavast perioodist.

Seega pole mitte kõik heli­plaadid tehtud müügiks ega mõeldud raha teenima. ​

06.08.2020 08.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto