Kuidas Valgevene diktaator oma positsiooni kindlustab

Aastakümneid diktaatorina valitsenud president Aljaksandr Lukašenka on valmistunud paremini kui kunagi varem igasuguse mässukatse mahasurumiseks, märgivad allikad. FOTO: Shutterstock

Võimude lugupidamatusest ja ebaõiglusest väsinud valgevenelased on peaaegu valmis muutusteks. Koroonaviiruse epideemia, ebastabiilne majandus ja piiri sulgemine töörändele on viinud selleni, et perede niigi kasinad tagavarad on ammendunud. «Valgevenelased ei pruugi tänavaile tulla poliitilistel põhjustel, kuid vaesus võib neid selleks sundida. Neil on praegu kõrini,» ütles anonüümsust palunud opositsiooniaktivist.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

BNSi välistoimetuse juhataja Aivar Valdre kirjeldab usaldusväärsete Valgevene allikate pilgu läbi seisu, milles lähevad homsetele presidendivalimistele vastu 1994. aastast riiki valitsev Aljaksandr Lukašenka, tema võimuaparaat ja järjest rahutumaks muutuv rahvas.

Aastakümneid diktaatorina valitsenud president Aljaksandr Lukašenka on valmistunud paremini kui kunagi varem igasuguse mässukatse mahasurumiseks, märgivad allikad.

Seekordne strateegia ei erine kuigivõrd varasematest kordadest. Riigi sees on see suunatud protestimeeleolude vähendamisele repressioonide, massiivse propaganda ja kõikvõimalike manipulatsioonidega. Lukašenka püüab kõigest väest takistada protestide liigset eskaleerumist ning panna inimesi uskuma, et nende aktiivsus on kasutu, seisab kohapealsete informaatorite andmete alusel koostatud dokumendis.

07.08.2020 10.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto