R, 9.12.2022

Pandeemia tegi investoritest spekulandid

Liina Laks
, reporter
Pandeemia tegi investoritest spekulandid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Osa noori kasutas ära märtsikuist börside järsku kukkumist, et odavalt oma esimesed positsioonid soetada.
Osa noori kasutas ära märtsikuist börside järsku kukkumist, et odavalt oma esimesed positsioonid soetada. Foto: Arvo Meeks / Lõuna-Eesti Postimees

Investori ja kaupleja peamine erinevus on see, kui pikalt aktsia portfellis püsib. Tänavune kriis tegi aina rohkematest investoritest kauplejad, kirjutab Reuters. Nimelt lühenes alates koroonakriisist oluliselt aktsia eluiga investori kontol: kui veel eelmise aasta lõpus hindasid analüütikud USA aktsiate keskmiseks hoidmise ajaks 8,5 kuud, siis juuniks oli see aeg lühenenud 5,5 kuule. Tõsi, see suund ei ole midagi uut: aktsiate hoidmise aeg lüheneb juba aastakümneid, aga praegune kriis lühendas seda veelgi.

Siin on mitu põhjust. Esiteks aitas kauplemissoovile kaasa aktsiate kevadine kiire langus ja paljude aktsiate ülikiire taastumine. Kui inimene on harjunud, et aktsia kerkib aastaga ehk kümme protsenti, ja näeb, kuidas sama tootluse saab kätte paari kuuga, siis tekib kiiremini soov väärtpaber maha müüa.

Lisaks aitas kauplemisihale kaasa segane olukord majanduses – iga päev võib tulla uudiseid, mis senist investeerimisstrateegiat ümber kujundama sunnivad. 2008. aasta kriisi ajal toimus aktsiaturul sama. Samuti pani kriis investorid muretsema: ajal, mil raha hoiustel põleb, aga elu on ebakindel, püüti kiirelt tõusval turul raharongile hüpata. Kui kinnisvara osta ei jõua, siis mõnekümne euroga saab aktsiaid ikka portfelli soetada.

valikut oli palju, aktsiad odavad

Kaasa on aidanud ka trend, mis on muutnud aktsiate ostu ja müügi aina soodsamaks. Pärast viimast finantskriisi tekkis uusi madalate kuludega kauplemisplatvorme nagu seeni pärast vihma, ja kui tavaliselt käis aktsiate ost panga kaudu ja investor sai valida väikese hulga aktsiate seast, mida pank pakkus, siis nüüd avanes kauplejatele terve suur aktsiate maailm – valikut oli, hinnad olid odavad. Võrdluseks, piiratud aktsiavalik on ka praegu Eesti pankades – kui tekib soov osta Swedbanki vahendusel mõnda Suurbritannia aktsiat, siis, kurb küll, aga praegu pakub pank sadadest aktsiatest ostmiseks vaid 14.

Kui pikaajalise horisondiga investorid eesotsas Warren Buffettiga on aastakümneid soovitanud kasutada osta-ja-unusta-strateegiat, siis näiteks UBSi O’Connori miljardeid dollareid haldava riskifondi juht Kevin Russell nentis, et just pikalt võetud positsioonid on praegu kõige kahjumlikumaks osutunud.

Lisaks investoritele on sellel suur mõju ka börsiettevõtetele – varahaldusfirma Amundi suurettevõtete aktsiate juhi Fabio Di Giansante hinnangul tuleb arvestada, et kuna ettevõtete juhtide boonused on sageli pandud sõltuma aktsia hinnast, siis on neil rohkem motivatsiooni panustada mitte nii väga firma jätkusuutlikule arengule, vaid teha otsuseid, mis lühiajalises perspektiivis aktsia kiire tõusu kaasa tooksid.

Kuid enamgi veel: Reutersi andmetel on viimane kriis noorema põlvkonna börsidele suunanud. Osa noori kasutas ära märtsikuist börside järsku kukkumist, et odavalt oma esimesed positsioonid soetada. Kuigi Reuters kirjutab, et noorte investeerimishuvi on veider, kuna just see vanusegrupp on koroonakriisi mõjul enim töö kaotanute hulgas, siis teisalt võiks jällegi arvata, et kui tööd ei ole ning oled sunnitud kodus karantiinis istuma, siis on just interneti teel aktsiate ja teiste varadega hangeldamiseks rohkem aega. Kuid aktsiaid ei osteta jällegi sugugi pikaks ajaks.

päevakauplemise buum

Ka Market Insider kirjutab oma andmetele tuginedes, et inimesed on rohkem kauplema hakanud ja kätte on jõudnud lausa päevakauplemise buum (väärtpaber ostetakse ning müüakse samal päeval). Maailma suuremate kauplemisplatvormide sekka kuuluvad Interactive Brokers ja Ameritrade teatasid teises kvartalis rekordilistest kauplemiskäivetest. Interactive Brokers, millel on austajaid ka Eesti investorite seas, ütles, et päevakäive võrreldes eelmise aastaga lausa kahekordistus.

Eesti oma Admiral Markets teatas, et lõi teises kvartalis tegutsemisaja käibe- ja kasumirekordi. Inimesed otsivad ühelt poolt lisateenistust turbulentsetelt turgudelt, teisalt on neil ka rohkem aega, ja lõpuks: kui valdavalt näevad majandusprognoosid ette töötuse kasvu tänavu aasta lõpuks, otsivad maailma investeerimishuvilised lisateenimisvõimalusi.

Märksõnad
Tagasi üles