N, 1.06.2023

Minsk jäi ärevalt ootama valimiste järellainetust

Berit Nuka
, toimetaja
Facebook Twitter
Comments 5
26 aastat Valgevene president olnud Aljaksandr Lukašenka eile Minskis hääletamas.
26 aastat Valgevene president olnud Aljaksandr Lukašenka eile Minskis hääletamas. Foto: Henadz Zhinkov/Xinhua/Zumapress.com/Scanpix

Asjatundjad ei kahelnud eile, et Valgevene presidendivalimiste tulemused kuulutavad pettuse toel võitu sageli Euroopa viimaseks diktaatoriks nimetatud Aljaksandr Lukašenkale, ning samavõrra veendunult oldi valmis ka sellega kaasnevateks protestideks ja nende vägivaldseks mahasurumiseks pärast ärevas õhkkonnas möödunud hääletust.

Meeleavaldajaid oodati eile tänavale kohe pärast valimisjaoskondade sulgemist, kuid päeval pealinnas Minskis hääletamas käinud Lukašenka rõhutas ajakirjanikele, et ei kõhkle jõudu pruukimast.

«Kui te provotseerite, vastatakse teile samaga,» lausus ta AP andmeil pärast hääletamist. «Kas te tahate proovida valitsust kukutada, midagi lõhkuda, haavata, solvata, ning eeldate, et mina või keegi teine põlvitame teie ees ning suudleme teid ja liiva, millel te olete kõndinud? Seda ei juhtu.»

Ametliku lävepakuküsitluse kohaselt võitis Lukašenka valimised 79,7 protsendiga häältest, Tsihhanovskaja kogus 6,8 protsendi valgevenelaste toetuse.

Facebook Twitter
Comments 5

Märksõnad

Tagasi üles