L, 2.12.2023

Küsime spetsialistilt: mida kujutab endast amooniumnitraat

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Facebook
Comments
Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas ütles, et amooniumnitraat on tahkeks töödeldud looduslik gaas. 
Baltic Agro arendusdirektor Margus Ameerikas ütles, et amooniumnitraat on tahkeks töödeldud looduslik gaas. Foto: Mihkel Maripuu

Beirutis toimunud võimas ammoonium­nitraadi plahvatus on tekitanud küsimusi, mida kujutab endast see tavapäraselt väetisena kasutatav aine, mida väga laialdaselt ka meie põldudele laotatakse, ning mis on kurikuulus selle poolest, et äärmuslased tarvitavad seda lõhkekehade valmistamisel.

Maa Elule jagas selgitusi Baltic Agro ­arendusdirektor Margus Ameerikas:

„Ammooniumnitraati valmistatakse looduslikust gaasist ehk ligikaudu kaks kolmandikku selle omahinnast loetakse naturaalse gaasi hinnast sõltuvaks. Seetõttu võibki amooniumnitraati kaudselt nimetada isegi tahkeks looduslikuks gaasiks.

Tootjamaad on eelkõige need, kellel on oma looduslik gaas: Venemaa, Norra, Ühendkuningriik, araabia maad, aga ka teised. Eestisse tuuakse seda sisse sealt, kus hind on soodsam ja kvaliteet sobivaim.

Ammooniumnitraat (NH4NO3) on taimekasvatuses laialt kasutatav lämmastikväetis, milles on 34% lämmastikku, millest omakorda pool ehk 17% ammooniumina NH4 ja pool ehk 17% nitraadina NO3.

See on väga hea suhe näiteks teraviljade ja rohumaade pealtväetamiseks, kuna nitraat toimib kiiresti ja ammoonium aeglaselt ning pealtväetamisel saab taim lämmastiku kätte pikema aja vältel ja võimalik kadu on minimaalne. Kasutada saab seda kõigil kultuuridel ja erinevate väetiste koostises.

Tõsi on, et isegi väikesest kogusest ­ammooniumnitraadist saaks pauku teha, aga selleks peab keegi spetsiaalselt selle nimel tegutsema. Samamoodi võib autokütus, mida iga päev kasutame, halbade kavatsuste või hooletuse korral ohtlik olla.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles