Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
13.08.2020
Eesti Maskiga või maskita? Eesti riik veel sundust ei sea (7) Eesti lühiuudised Ilves hakkab koroonapandeemiale otsima IT-lahendusi (1) Tallinn läheneb Tartule Sakkov: mittesõdimine on hullem kui sõdimine (9) Sarikelm saadeti kolmeks aastaks vangi Merisk ei hooli sisemaal pakutavast Majandus Põllumeestele valmistab muret šampanja meeletu ülejääk (21) Majanduse lühiuudised Eksporti kasvatas ka kütusemüük Saudi Araabiasse (1) Välismaa Biden valis kogenud lahingukaaslase (5) Välismaa lühiuudised President Lukašenka sõdib oma rahvaga (38) Valgevenelased trotsivad saatust (31) Arvamus Juhtkiri: maskivabadus ja maskivastutus (1) Aleksei Lotman: naftaajastu peab lõppema (5) Helir-Valdor Seeder: Eesti on Isamaa nägu (41) Peg Putt: puidu põletamine süvendab kliimamuutust (17) Juhan Madis Pukk: kuhu liigub majandus, kui müük seisab? (4) Kultuur Heal unel mitu nägu: Kris Lemsalu ja Kyp Malone‘i ühine maailmaloome Armastuseks on iga koht õige Sport Spordi lühiuudised Terviseamet sundis Eesti tippratturid isolatsiooni, koondis kaalub kodusest suurvõistlusest loobumist (2) Kriisa lendab vaatamata hooaja alguse edasilükkumisele homme Arizonasse: kõigepealt üritan sealse eluga kohaneda Terviseamet Lõuna-Eesti rallist: kui riskid on maandatud, võib üritus toimuda Veerandtund WRC-autos ehk Kuidas Eller kehastus kaardilugejaks Reis Automatka võimalikkusest Euroopas Maa Elu Silotegu sujub seni hästi Proovipäev: kas kontoritöötaja saaks lüpsiplatsil hakkama (1) Küsime spetsialistilt: mida kujutab endast amooniumnitraat Mitte keegi ei küsinudki toetust apla teeteo vastu võitlemiseks (1) Kutsekooli kohtadele käib tihe rebimine Lahemaad ei peagi ühe päevaga ära avastama Vähipüügil läheb söödana käiku seamaks ja kanakael Spagettkõrvits – kausitäis spagette kõva koore sees Võõrkakar vallutab peenramaa Tomatite värvumist saab kiirendada Ärajäänud suvepeod andsid kantrifestivalile oodatud artistid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lahemaad ei peagi ühe päevaga ära avastama

4 min lugemist
Üks Lahemaa vaatamisväärsus on Altja vanad võrgukuurid. FOTO: Teele Üprus

Vanasti elasid tuulisel mererannal vaid kehvikud. Tänapäeval on väärtushinnangud muutunud ja mereäärsed külad on mõnusad paigad kenade renoveeritud majadega, kust läbi sõites tekib soov peatuda ja jalutada. Selliseid rannakülasid leidub ka Lahemaal hulgaliselt, igaühel oma lugu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ent Lahemaa rahvuspargis, mis muide oli 1971. aastal asutades esimene rahvuspark Nõukogude Liidus, on ka hulgaliselt metsi ja rabasid koos põnevate radadega. Osa neist on tervele Eestile tuntud, ent kes otsib, leiab ka vähem avastatud paiku.

„Tavaliselt need, kellel vähem aega, tulevad ja küsivadki otse, mis on Lahemaa pärlid,” rääkis Lahemaa rahvuspargi külastuskeskuse infotöötaja Lea Järvala.

Pärlitena tõi ta välja Viru raba, Oandu matkaraja, rannakülad Käsmu ja Altja ning suvituspiirkonna Võsu. Üks populaarsemaid külastuskohti olevat aga Koprarada, mille teeb popiks selle lühidus. Nimelt on õpperaja pikkus üks kilomeeter ning vaheldusrikkal maastikul on hästi näha, kuidas koprad on Altja jõel usinasti tööd teinud.

Gruppide asemel sõpruskonnad

Ühe varjatud pärlina tõi Järvala välja Majakivi matkaraja, kus saab näha Eesti suuruselt kolmandat rändrahnu ning selle otsagi ronida. Ka RMK telkimisplatsid, eriti mereäärsed, on huviorbiidis. Nende hulgast võib leida väga erilisi paiku.

Tänavu on turism muutunud. Kui varem käis Lahemaal palju suuri gruppe, muist Saksamaalt, siis sel suvel rännatakse rohkem perede ja sõpruskondadega. Külastajaid on Eestist, Soomest, Lätist, Leedust. „Pundis on 5–7 inimest, suuri masse praegu liikvel ei ole,” rääkis Järvala.

12.08.2020 14.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto