Sisukord
Eesti
Tänane leht
13.08.2020
Eesti Maskiga või maskita? Eesti riik veel sundust ei sea (7) Eesti lühiuudised Ilves hakkab koroonapandeemiale otsima IT-lahendusi (1) Tallinn läheneb Tartule Sakkov: mittesõdimine on hullem kui sõdimine (9) Sarikelm saadeti kolmeks aastaks vangi Merisk ei hooli sisemaal pakutavast Majandus Põllumeestele valmistab muret šampanja meeletu ülejääk (21) Majanduse lühiuudised Eksporti kasvatas ka kütusemüük Saudi Araabiasse (1) Välismaa Biden valis kogenud lahingukaaslase (5) Välismaa lühiuudised President Lukašenka sõdib oma rahvaga (38) Valgevenelased trotsivad saatust (31) Arvamus Juhtkiri: maskivabadus ja maskivastutus (1) Aleksei Lotman: naftaajastu peab lõppema (5) Helir-Valdor Seeder: Eesti on Isamaa nägu (41) Peg Putt: puidu põletamine süvendab kliimamuutust (17) Juhan Madis Pukk: kuhu liigub majandus, kui müük seisab? (4) Kultuur Heal unel mitu nägu: Kris Lemsalu ja Kyp Malone‘i ühine maailmaloome Armastuseks on iga koht õige Sport Spordi lühiuudised Terviseamet sundis Eesti tippratturid isolatsiooni, koondis kaalub kodusest suurvõistlusest loobumist (2) Kriisa lendab vaatamata hooaja alguse edasilükkumisele homme Arizonasse: kõigepealt üritan sealse eluga kohaneda Terviseamet Lõuna-Eesti rallist: kui riskid on maandatud, võib üritus toimuda Veerandtund WRC-autos ehk Kuidas Eller kehastus kaardilugejaks Reis Automatka võimalikkusest Euroopas Maa Elu Silotegu sujub seni hästi Proovipäev: kas kontoritöötaja saaks lüpsiplatsil hakkama (1) Küsime spetsialistilt: mida kujutab endast amooniumnitraat Mitte keegi ei küsinudki toetust apla teeteo vastu võitlemiseks (1) Kutsekooli kohtadele käib tihe rebimine Lahemaad ei peagi ühe päevaga ära avastama Vähipüügil läheb söödana käiku seamaks ja kanakael Spagettkõrvits – kausitäis spagette kõva koore sees Võõrkakar vallutab peenramaa Tomatite värvumist saab kiirendada Ärajäänud suvepeod andsid kantrifestivalile oodatud artistid Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sarikelm saadeti kolmeks aastaks vangi

2 min lugemist
  • Mees pakkus internetis müügiks kaupa, mida tal ei olnud.
  • Prokuratuur suutis tuvastada 21 kannatanut.
  • Kohus mõistis mehele karistuseks kolme ja poole aasta pikkuse vanglakaristuse.
Sarikelm ja kütusevaras toimetab Tallinnas Tondi Olerexi tanklas.  FOTO: Pilt kütusevargast.

Harju maakohus mõistis juulis kolme ja poole aasta pikkuse reaalse vanglakaristuse 37-aastasele mehele, keda Põhja ringkonnaprokuratuur süüdistas arvukate kelmuste toimepanemises.

Nimelt pakkus mees internetis müügiks kaupa, kavatsemata tegelikkuses seda raha maksnud ostjatele kunagi tarnida või makstud raha tagastada. Ühtlasi tegeles mees ka süsteemselt kütusevargusega.

Kriminaalmenetlust juhtinud ringkonnaprokuröri Jürgen Hüva sõnul ei olnud kelmil kaupu, mida ta internetis müüs: «Suhtlusvõrgustikes nagu Facebook ja oksjonikeskkondades nagu Okidoki pakkus mees müügiks peaasjalikult mobiiltelefone, autorehve ja velgi. Ostja maksis raha ette ära, kuid soovitud kaup ei jõudnud kunagi kohale. Mehel polnudki seda olemas ja ta ei plaaninud seda ka ostjale tarnida,» selgitas Hüva.

Prokuratuur esitas mehele süüdistuse 21 kelmuse kuriteoepisoodis, kus kahjusummad jäid üksikjuhtumite lõikes mõnesaja euro kanti. «Uurimisel suutsime tuvastada 21 kannatanut, kes politsei poole pöördusid,» ütles prokurör.

Lisaks süüdistati meest ka omastamises ja vargustes. «Nimelt ei tagastanud mees liisingufirmale pärast lepingu lõppemist tema kasutuses olnud sõidukit ning omastas endise tööandja mobiiltelefoni ja sõiduauto, millest viimase müüs mees omakorda edasi kolmandale osapoolele,» lisas prokurör.

Ka süüdistas prokuratuur meest süstemaatilises juhtimisõiguseta sõitmises ning samuti tankis mees korduvalt Tallinna bensiinijaamades kütust, selle eest maksmata.

Veel süüdistati meest teise isiku identiteedi ebaseaduslikus kasutamises, nimelt kasutas ta müügikuulutustes sõbra nime ja pangakonto andmeid, mille eesmärk oli kelmuste toimepanemist hõlbustada.

Meest on varem varavastaste kuritegude eest karistatud. «On selge, et mees jätkas kuritegude toimepanemist ega teinud varasemast järeldusi, mistõttu küsis prokuratuur talle reaalset vanglakaristust,» lisas Hüva. Kohus nõustus sellega ning mõistis mehele karistuseks ligi kolme ja poole aasta pikkuse vangistuse.

Prokurör soovitab kelmuste ohvriks langemise vältimiseks teha alati põhjalik eeltöö avalike allikatega, et veenduda müüja usaldusväärsuses. «Sageli on kiire ja lihtsa Google’i otsinguga võimalik ennetada kelmuse ohvriks langemist. Keegi võib juba olla petturi ohvriks varem langenud ja sellest suhtlusvõrgustikes või ostuportaalide foorumites teisi hoiatanud. Samuti tasub alati küsida pilti müüdavast kaubast ning kindlasti ei tasu maksta ette kogu rahasummat,» soovitas prokurör.

Seotud lood
12.08.2020 14.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto