R, 22.09.2023

Eksporti kasvatas ka kütusemüük Saudi Araabiasse

Facebook
Comments 1
Saudi Araabiasse jõudis tõenäoliselt toode, mis segati Eestis kokku mitmest komponendist. «Kogu kütuseäri iseloom on ju see, et timmitakse kütuseid vastavalt regulatsioonidele sobivaks, ja põlevkiviõli on üks selline komponent alati olnud,» ütles Kiviõli Keemiatööstuse omanikfirma Alexela grupi juhatuse esimees Andreas Laane.
Saudi Araabiasse jõudis tõenäoliselt toode, mis segati Eestis kokku mitmest komponendist. «Kogu kütuseäri iseloom on ju see, et timmitakse kütuseid vastavalt regulatsioonidele sobivaks, ja põlevkiviõli on üks selline komponent alati olnud,» ütles Kiviõli Keemiatööstuse omanikfirma Alexela grupi juhatuse esimees Andreas Laane. Foto: Pm

Sel nädalal avaldatud Eesti juunikuu ekspordinäitajate seas torkas silma omapärase faktina, et Eesti kaupade vedu maailma tähtsaimasse naftariiki Saudi Araabiasse kasvas mullusega võrreldes pea 22 miljoni euro võrra just kütuste arvelt.

Eesti suurim kaupade ekspordipartner juunis oli statistikaameti andmeil endiselt Soome, järgnesid Rootsi ja Läti. Eksport suurenes enim 41 miljoni euroga Austraaliasse ja 22 miljoni euroga Saudi Araabiasse. Mõlemasse riiki veeti mullusega võrreldes enam mineraalseid tooteid, nagu mootorikütus ja õli. Seega müüvad eestlased maailma kõige olulisemasse naftariiki õlitooteid. Mida täpsemalt, on juba segasem.

Eesti põlevkiviõlitootjate kinnitusel nemad otse Lähis-Itta oma toodangut müünud pole. Viru Keemia Grupi suhtekorraldusjuhi Irina Bojenko sõnul müüb ettevõte õli globaalsel turul kütusekauplejatele ja kuhu nemad edasi müüvad, on omaette küsimus. Eesti Energia arenduste kommunikatsioonijuht Lennart Komp selgitas, et riigifirma annab enda toodetud õli Sillamäe sadamas tankeritesse üle, kus see segatakse mõne teise tootega kokku. Kiviõli Keemiatööstuse omanikfirma Alexela grupi juhatuse esimees Andreas Laane rääkis, et ettevõte müüb õli maha tollivabas piirkonnas Sillamäel.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles