P, 24.09.2023

Tõnu Talvi: Eesti looduskaitse 110

Tõnu Talvi
, Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist
Facebook
Comments 1
Kuningas oma linnuriigi keskel – Artur Toom Vaikadel rõngastamas.
Kuningas oma linnuriigi keskel – Artur Toom Vaikadel rõngastamas. Foto: Saaremaa Muuseumi Arhiivi Kogu

Eesti looduskaitse sünniloost ja sellele eelnenud ning järgnenud sündmustest kirjutab keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialist Tõnu Talvi.

Käesoleval aastal tähistatakse Eesti looduskaitse 110. sünnipäeva. 14. augustil 1910 rentis Riia loodusuurijate ühing Kihelkonna pastoraadilt Vaika saarekesed. Esialgu ei pööratud nimetatud kuupäevale ja selle tähendusele mingit tähelepanu. Kuid peagi, rahulikumate aastate saabudes, vormus see päev kaasaegse kodumaise looduskaitse sünnipäevana. Miks on looduskaitse arenguloost just see kuupäev ajalukku jäänud?

Looduskaitse algeid Eesti alal on püütud näha väga mitmesugustes ettevõtmistes ja aegadel. Romantilisema vaate kandjad on looduskaitseliseks aktiks pidanud ammusel 1297. aastal Taani kuninga Erik VI Menvedi metsaraie keeldu neljal Tallinna-lähedasel saarel. Muidugi oli sellise korralduse eesmärk ennekõike meresõiduks oluliste maamärkide säilitamine. 13. sajandi kultuuriruum metsa- või looduskaitset nende praegusele lähedaseski tähenduses ei tundnud.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles