Salaseiklused Eestis, mis päris ohutud polegi

Pealtnäha paradiis, tegelikult söövitav hädaoht. Eesti on täis vastandlikke vaatamisväärsusi, mis on nii ilusad kui koledad. FOTO: Marko Külaots

Sel aastal me puhkame Eestis. Siin on turvalisem. Kuid lisaks teada-tuntud ilusatele kohtadele tasub vahel ette võtta ka koledamad ja ehk tiba ohtlikudki – mis on omal moel siiski väga ilusad.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Helesinined söövitavad unistused

Suveunistused on ikka helesinised, isegi ajal, mil maailm koroonahirmus pooleldi lukus ning paradiisiranda ei pääse. Kuid pole hullu, Eestiski leidub pealtnäha täiuslik unistuste rand. Võrratu valge liiv ning türkiissinine vesi. Kuid see mulje on ohtlikult petlik.

Auvere settebasseinid pole mingi kohalik kuurort, vaid kinnine tööstusobjekt. Mitte siiski ülearu kinnine – uudishimulik saab sinna täiesti vabalt ligi sõita, kuigi mõni teeots on ka tõkkepuuga piiratud. Aga mis asi see leelisvesi siis õigupoolest on? Kui ohtlik on see inimesele ja loodusele? Loe edasi saad teada.

Kunagine esinduslik ja uhke puhkekeskus Noorus. FOTO: Marko Külaots

Tondilossid puhkuseparadiisis

Eesti kõige kaunima rannaga puhkuseparadiisil Narva-Jõesuul on olemas ka mässuline pale. Männimetsa alla peidetud Peterburi aadlike ajalooliste suveresidentside kõrval leiab siit ka palju põnevaid tondilosse. Need paigad tunduvad ehe müstika: pillavalt suurejooneline nõukogudeaegses võtmes hüljatud hiigelehitis, kuhu on sisse kolinud elusloodus ja anarhia. Taimed ja lilled on pressinud end läbi terrassikivide ja treppide, rõdul võtab päikest üksik puu. Lagunevat fassaadi rikastab grafiti, mille meister kunstiteose loomiseks pidi küll kaelamurdvaid kaskadööritrikke sooritama.

Loe lugu lõpuni ja leiad Eestis veel muudki kõhedust tekitavat ja koleilusat, näiteks keset metsa kõrguva sõjatandrit meenutava kunstigaleri ja õõvastava kummituslinna.

14.08.2020 17.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto