Reportaaž ⟩ Minski piirivalvurid valvasid ajakirjanikke nagu vange

Ajakirjanikud Minski lennujaamas vangistuses. Et öö natukenegi mugavamalt mööduks, andsid piirivalvurid meile tekid. Vasakul prantsuse ajakirjanikud, paremal saksa ajakirjanik. Pildil taamal Sander Punamäe aknalaual puhkamas. 19. august 2020. FOTO: Erik Tikan

Tahtsime minna Minskisse nädalaks, et tuua sealset – mingil moel meie oma ärkamisajaga nii sarnast – rahva ülestõusu diktaatori vastu Eesti lugejani läbi pildi ja sõna. Meie üritus lõppes teisipäeval veel enne, kui sai alatagi: kell 19.00 Minski lennujaama jõudes tõmmati meid kohe passikontrollist kõrvale ja pidime veetma 19 tundi passi ja pagasita luku taga.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Miks te siia tulete?» – «Puhkusele.»

«Kui kauaks te jääte?» – «Nädalaks.»

«Kas sa vene keelt oskad?» – «Tsut-tsut.»

«Kus te siin elate?» – «Magalarajoonis sõbra juures.»

«Kellele külla lähete?» – «Yanile.»

Me pidime valetama, sest Valgevene autokraatlik juht Aljaksandr Lukašenka üritab ajakirjanikke iga hinna eest riigist eemal hoida. Euroopa viimane langev diktaator süüdistab rahva meeleavalduste korraldamises välismaa ajakirjanikke ja on teinud akrediteeringute saamise võimatuks. Selleks et tema poolt rahva vastu suunatud vägivald kuidagi riigist välja ei jõuaks. Me pidime siiski proovima, et kuidagigi valgevenelaste ülestõusmist kohapealt kajastada.

19.08.2020 22.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto