Sisukord
Arvamus
Tänane leht
22.08.2020
Eesti Balti kett elab edasi solidaarsusketis (73) Eesti lühiuudised Luik: Tsihhanovskaja on Valgevenes tegelik võitja (1) Näib, et Ratas summutas teisegi püssirohu­tünni (2) Kersti Kaljulaid võib pürgida OECD juhiks (1) Majandus Kas sa tead, kuhu sa pensioniraha paned? Ei tea ikka küll! (5) USA börsid taastuvad, kuid ebaühtlaselt Välismaa ANALÜÜS ⟩ Miks Venemaa ei tungi Valgevenesse (22) Julia Navalnaja võitleb mehe Saksamaale toimetamise eest USA mõttekodalane: Vene väed võivad tungida Leetu (3) Arvamus Juhtkiri: nutikalt viirusele vastu (3) Marti Aavik: kartulist medal esisõimajale? (36) Rahvuse sünd Valgevenes: kasvavad nagu võrsed läbi asfaldi (3) Ammu tuttav käekiri (9) Sädeinimene Sveta (40) Repsi viivitus võtab uneaja (1) Kultuur Voolavad kivid figuuril – erootiline moemaagia Sport Spordi lühiuudised Eesti noored suusatajad tõstsid kodusel MK-etapil pead Lõuna-Eesti ralli: punkte ei jagata, aga ootusärevus on suur KOLUMN ⟩ Jaanus Kriisk: suur sport autoritaarsete režiimide teenistuses Pärnakad võivad euroloosi järel kergendatult hingata, saarlastel tuleb aga nuputama hakata Tähti Alver: viha ei tunne ja viriseda ei meeldi (2) Merendus Naissaare sadam ei istu enam pommi otsas (1) Arter Katri Raik: Igal poliitikul tekivad «seljakotid» (23) Eestlannad sattusid Ameerikas katastroofi keskmesse Esta Tatrik: Püha Agatha rätik (8) Mis on 300 kilomeetri hind? (4) Elu nagu reggae-muusika Tunnustatud akadeemik ründab maagilist piiri Köögiviljakirju suvelõpugrill: baklaźaan ja chimichurri Kontoriroti lõunanuudel Vene paaditööstus järgib Soome eeskuju: säästlik vabaajapaat Victory V 570 Open (2) Voolavad kivid figuuril – erootiline moemaagia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rahvuse sünd Valgevenes: kasvavad nagu võrsed läbi asfaldi

2 min lugemist
Põhjused tänavale minekuks on mitmesugused, kuid neid ühendab üks mõte – Aljaksandr Lukašenka võimu küünilisus. FOTO: Artur Kuus

Vähem kui kaks nädalat kestnud kõige suuremad Valgevene iseseisvusaja meeleavaldused on näidanud, et elanikud on olnud liiga kaua oma presidendi, diktaator Aljaksandr Lukašenka ja tema valitsemise stiili suhtes tolerantsed. Meeleavaldajate seas on palju noori, haritud ja intelligentseid inimesi. Nendega on nüüd liitunud ka teised: eakad ja Lukašenka elektoraat.

Põhjused tänavale minekuks on mitmesugused, kuid neid ühendab üks mõte – võimu küünilisus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kujutame ette, et oled 30-aastane Tatjana, kes elab Minskis, oled abielus, töötad reklaamivaldkonnas, saad keskmist palka. Oma elus pole sa muud peale Lukašenka režiimi näinud. Enne presidendivalimiste päeva, 9. augusti õhtut, kui selgus, et ametlike tulemuse järgi võitis valimised taas alates 1994. aastast ametis olnud riigipea suure häälteenamusega, olid sa saanud kohalikust valimisjaoskonnast vastuse, et just seal ei saanud Lukašenka häälteenamust. Sinu jaoks on see väike võit!

Kuid olukord muutub kiiresti ja rõõm kaob mõne tunni pärast. Sinuni jõuab info, et osa teistes valimisjaoskondades hääletanutest ei saanud sedagi vastust, sest tuli märulipolitsei ning viis komisjoni liikmeid lihtsalt minema. Ükski elusolend sinu ümber ei usu, et Lukašenka sai ligi 80 protsenti hääli. Sa lähed tänavale, kus leiad tuhandeid kaasamõtlejaid.

Illusioone sul oma tuleviku ja riigi kohta pole juba aastaid. Kõik algas ülikoolipingis. Aastaid tagasi sattusid musta nimekirja – õppeasutusel oli nimekiri nendest, kes ei osalenud presidendivalimistel. Pärast seda tuli probleeme ühiselamu ja eksamitega. Õnneks pääsesid.

21.08.2020 24.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto