L, 25.03.2023

Luik: Tsihhanovskaja on Valgevenes tegelik võitja

Toomas Kask
, Saatejuht
Luik: Tsihhanovskaja on Valgevenes tegelik võitja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Kaitseminister Jüri Luik.
Kaitseminister Jüri Luik. Foto: Tairo Lutter

Kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) nentis eile Postimehe otsesaates, et Eesti plaanib rakendada Valgevene võimude suhtes ka oma sanktsioone. «Kindlasti tulevad ka Eesti-poolsed sanktsioonid Valgevene isikute vastu, kes on osalenud vägivalla korraldamises või valimiste võltsimises,» lausus ta.

Kas te kardate Valgevenes «rohelisi mehikesi», nagu nägime Ukrainas?

Valgevene olukord on mõnevõrra erinev. Venemaa ja Valge­vene suhted on teistsugused. Valgevenelaste identiteet, eristatus Venemaast, on palju nõrgem, ning on selge, et need väljaastumised ja massidemonstratsioonid, mis praegu toimuvad, ei ole Vene-vastase iseloomuga.

Praegu proovitakse ära kasutada paindlikumat taktikat, võrreldes sellega, mida Aljaksandr Lukašenka alguses kasutas. Erakordne jõhkrus keeras suure osa elanikkonnast väga selgelt Lukašenka vastu.

Millisel määral on see kriis Valgevene siseasi ja kui palju Euroopa küsimus?

See on täiel määral Euroopa küsimus. Esiteks on siin kaalul euroopalikud väärtused, kuna rahvas on üles tõusnud just euroopalike väärtuste sildi all. See ei tähenda, et tegu oleks Vene-vastase demonstratsiooniga, aga fookus on ikkagi: «Peaksime elama vabas demokraatlikus riigis.»

Märksõnad
Tagasi üles