Luik: Tsihhanovskaja on Valgevenes tegelik võitja

Kaitseminister Jüri Luik. FOTO: Tairo Lutter

Kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) nentis eile Postimehe otsesaates, et Eesti plaanib rakendada Valgevene võimude suhtes ka oma sanktsioone. «Kindlasti tulevad ka Eesti-poolsed sanktsioonid Valgevene isikute vastu, kes on osalenud vägivalla korraldamises või valimiste võltsimises,» lausus ta.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas te kardate Valgevenes «rohelisi mehikesi», nagu nägime Ukrainas?

Valgevene olukord on mõnevõrra erinev. Venemaa ja Valge­vene suhted on teistsugused. Valgevenelaste identiteet, eristatus Venemaast, on palju nõrgem, ning on selge, et need väljaastumised ja massidemonstratsioonid, mis praegu toimuvad, ei ole Vene-vastase iseloomuga.

Praegu proovitakse ära kasutada paindlikumat taktikat, võrreldes sellega, mida Aljaksandr Lukašenka alguses kasutas. Erakordne jõhkrus keeras suure osa elanikkonnast väga selgelt Lukašenka vastu.

Millisel määral on see kriis Valgevene siseasi ja kui palju Euroopa küsimus?

See on täiel määral Euroopa küsimus. Esiteks on siin kaalul euroopalikud väärtused, kuna rahvas on üles tõusnud just euroopalike väärtuste sildi all. See ei tähenda, et tegu oleks Vene-vastase demonstratsiooniga, aga fookus on ikkagi: «Peaksime elama vabas demokraatlikus riigis.»

21.08.2020 24.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto