Sisukord
Arvamus
Tänane leht
24.08.2020
Eesti Molekulid näitavad, keda koroonaviirus niidab (1) Kaheksa päeva metsas ekselnud vanaproua leiti elusana (1) Tallinnas mälestati totalitarismiohvreid (1) Eesti lühiuudised Keskerakond noomis EKREt ja vastandus oravatele (10) Eesti toetas valgevenelasi (1) Mulgimaal uuriti muinasaegsete põletusmatuste asemeid Eesti kosmoseseadus sai nurgakivi Majandus Eesti ainus naissoost pangajuht Jonna Pechter: kvoodinaiseks olek oleks alandav (9) Välismaa Minski meeleavaldajatele pandi vastu Kalašnikovid (11) Välismaa lühiuudised Navalnõi oli enne mürgitamist võimude pingsa jälgimise all (4) PÕHJALA VAADE ⟩ Taanlasi ootab maamees Arne reform Arvamus Juhtkiri: Keskerakonna kaks tiiba (5) Aleksei Lotman: Eestimaa, su metsameel (2) Keiu Telve ja Sigrid Solnik: suvine puhkus koroonast Edward Lucas: EL võtku Leedust eeskuju (3) Kalev Stoicescu: Lukašenka päevad on loetud (38) Iverson Ng: Eesti vastus Hongkongi kriisile on lahja Urmas Nemvalts: päeva karikatuur Kultuur 30 aastat varem – kaamera uurib Arvo Pärti Mütoloogiline mürgel vanas masinatehases Sinu pere ja maailmalõpp (1) Sport Northugi aus ülestunnistus: mul on suur alkoholi- ja narkoprobleem Video ⟩ Erakordse kohtumise mänginud Luka Doncic tegi täpselt nii, nagu üks staar peakski Biatleet Ränkel päästis meessuusatajate au Tänak näitas võimu, kuid peaesinemine ootab veel ees Kelm pettis jalgpallimaailma tipptreenerilt välja 30 miljonit eurot! Videod ⟩ Kaotus Bayernile ajas PSG fännid Pariisi rüüstama (1) Tänak teenis kiitust: ta ei andnud kellelegi sõnaõigust! Eesti treeneri rootslannast õpilase suurepärane suvi jätkus (1) Teadus Molekulid näitavad, keda koroonaviirus niidab (1) Tartu Rulluisumaratonil tegid ilma lätlased Tiia Kõnnussaar: ärapanemiskultuurist ja ajakirjanduse vastutusest (5) Vanemuise tänava ehitus jõuab sel nädalal lõpule Konrad Mägi ateljee sai värske ilme Tartu lühiuudised Verekeskuse varu on alla kriitilise piiri IT-akadeemia meelitab üha rohkem noori kutsekooli Lenini minek jahmatas Tartu võime (12) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Keskerakonna kaks tiiba

2 min lugemist
  • Keskerakonna vene tiib on koostööd EKREga kritiseerinud
  • Lõhe eesti ja vene tiiva vahel Keskerakonnas on siiski näiline
  • Kumbki pool ei suudaks oma eesmärke saavutada ilma teiseta
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Keskerakonna juhatuse liikmed Mihhail Kõlvart ja Yana Toom on märkinud, et koalitsioon ühiskonda lõhestava EKREga võib kahjustada laupäevasel erakonna kongressil võetud eesmärki võita järgmised kohalikud valimised ja saavutada taas absoluutne enamus Tallinna volikogus. Vastuolu erakonna vene ja eesti tiiva vahel EKRE küsimuses on siiski pigem teeseldud kui põhimõtteline.

Ei maksa unustada, et eelmiste riigikogu valimiste üks põhiteemasid oli üleminek ühtsele eesti koolile, millega olid valmis alustama kõik erakonnad peale Keskerakonna ja EKRE. EKRE valijad muretsevad eesti ja konservatiivsemad vene valijad vene identiteedi pärast, mida «segakool» ohustaks.

Keskerakonna ja EKRE koalitsioon võimaldas ühtse eesti kooli küsimuse päevakorrast maha võtta. Mitte ükski teine koalitsioon nii täielikku võitu selles küsimuses ei oleks pakkunud. Nii võivad Keskerakonna vene tiiva esindajad küll kaamera ees ja kõnepuldis olla EKRE retoorika suhtes kriitilised, aga valikut ei ole, sest koalitsioon Reformierakonnaga tooks ühtse eesti kooli teema ilmselt taas päevakorrale.

Teisalt ei saa muidugi eitada mõningast pettumust, mis Keskerakonna valijaid võib olla haaranud koalitsiooni tõttu EKREga. Ka arvamusküsitlused Keskerakonnale praegu võitu ei ennusta. Kuid aega on üle aasta, ja kohalikel valimistel on venekeelsete valijate osakaal suurem, sest hääletada saavad ka kodakondsuseta ja Vene kodanikest püsielanikud, mis mõneti muudab olukorda.

Keskerakonnas mõistavad kõik väga hästi, et erakond püsib tugev üksnes siis, kui tema mõlemad tiivad, nii eesti kui ka vene, hoiavad kõigele vaatamata kokku.

5

Kuigi Keskerakonna vene tiivalt on varem ja kongressilgi lastud selgeid kriitikanooli EKRE poole ja soovitatud erakonnal seista oma väärtuste eest, on neil EKREga sotsiaalse konservatiivsuse küsimuses ka selge ühisosa. Sellele viitas Mihhail Kõlvarti irooniline kommentaar kongressi sõnavõtus, milles ta kahtles, kas on üldse õige inimene väärtustest rääkima, «või selleks mul peaks olema roosa kleit ja rääkima sellest peaks roosa-aias». Arvestades, et vene valija on võrdõigusluses konservatiivsem kui eesti valija, ei tohiks vene tiival tekkida ületamatuid raskusi EKRE-koostöö õigustamisega oma valijaskonnale.

Suuresti tänu Keskerakonna olemasolule puudub Eestis tugev venemeelne erakond. Ja isegi kui selline eksisteeriks, oleks ta võimalused oma valijate huvisid kaitsta ahtamad kui Keskerakonnal. Seda mõistavad hästi erakonna vene tiiva juhid, kelle retoorika ja poliitikanägemus on aastatega muutunud üha enam eesti- ja euroopakesksemaks, et mitte hirmutada eemale Keskerakonna eestlastest valijaid. Teiselt poolt on see jätnud erakonna eesti tiiva kindlalt seisma vene valijale oluliste huvide eest, sest ilma vene häälteta ei oleks lootust hoida võimu ei Tallinnas ega ka riigis. Nii mõistavad Keskerakonnas kõik väga hästi, et erakond püsib tugev üksnes siis, kui tema mõlemad tiivad, nii eesti kui ka vene, hoiavad kõigele vaatamata kokku.

Keskerakond on praeguseks peaministripartei olnud kahes valitsuses kokku kolm aastat ja üheksa kuud, mis on rohkem, kui erakond on üldse eelneva veerandsaja aasta jooksul valituses osalenud. Kas praegune edu oli lihtsalt osava politikaanluse tulemus või kajastab ka mingeid põhimõttelisi muutusi valijaskonna pikaajalistes eelistustes, näitavad ilmselt tuleval sügisel toimuvad kohalikud valimised.

Seotud lood
22.08.2020 25.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto