N, 30.11.2023

Tanel Kiik: Soome meile erandit ei teeks

Toomas Kask
, Saatejuht
Facebook
Comments 1
Tanel Kiik «Otse Postimehest» stuudios. 
Tanel Kiik «Otse Postimehest» stuudios. Foto: Madis Veltman

Sotsiaalminister Tanel Kiik nentis Postimehe otsesaates, et Helsingi soov ei ole piirata Eesti ja Soome vahelist liikumist, aga ilmselt ei hakata meile ka erireegleid kohandama. «Töörände sulgemist minu teada ei kaaluta ei Soomes ega Eestis,» sõnas minister. «Kui räägime võimalikest piirangutest, siis eeskätt puudutaksid need turismi,» lisas ta.

Soome jälgib seoses reisimisega hoolega riike, kus nakatumiste arv 100 000 elaniku kohta on suurem kui 8–10 inimest. Eesti viimase 14 päeva haigestumise näitaja on 8,9. Kas see tähendab, et Soomel on Eestiga probleem?

Soome jälgib tähelepanelikult naaberriikides ja laiemalt Euroopas toimuvat. Soome on koroonaviiruse levikult Euroopa Liidus paremuselt kolmas riik ja Eesti on praegu neljandal kohal. Peale Soome on näitajad paremad veel Ungaris ja Lätis.

Reaalsus on see, et Soome soov ei ole piirata Eesti ja Soome vahelist liikumist, aga ilmselt nad ei saa hakata meile erireegleid kohandama. Nad peavad arvestama sarnaseid kriteeriume kõigi puhul.

Tõesti, see 8–10 piir on nende hinnangul probleemne. Soome on kinnitanud mulle, ka kohtumisel reedel, et nad saavad lõpliku mehhanismi lähiajal paika ja annavad meile teada, kuidas täpselt arvestus toimub.

Ei ole nii-öelda mustvalget lähenemist, et ühel pool on piir kinni ja teisel pool lahti, vaid vahele jäävad ka nii-öelda usaldusmeetmed, mis tagaksid näiteks töörände toimimise.

Esimese hooga mõjutaks see näiteks turistide liikumist.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles