Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
26.08.2020
Eesti Valeinfo viirusest toimib ohtliku viirusena (20) Eesti lühiuudised Ida-Viru koroonakolded lükkasid kooli alguse edasi (2) Mis saab Maarjamäe memoriaalist? (38) «Djutt-djutt-djutt» ja pea ees maa poole Majandus Majanduse lühiuudised Laenuraha hind kukkus rekordtasemele Eesti poliitikud ei söanda tööaja kallale niipea minna (16) Pankade prognoosid muutusid helgemaks Eesti inimesed on pööranud kallima bensiini usku (15) Välismaa Thunberg naasis pärast ümberilmareisi koolipinki (5) Suursaadik Aivo Orav: diplomaat ei tohi armuda asukohamaasse (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Okupatsioon ei vaja põlistamist (13) Kommentaar ⟩ Marica Lillemets: huvide konflikte täis suvi (37) Jan Trei, Rait Kuuse: kriisi õppetunnid Vladimir Juškin: Valgevene poliitikalabor (38) Loretta Kruusimäe: hooldekodude elanike vabadusi piiratakse (1) Kultuur Kultuuri lühiuudised Üks masin ja neli terroristi laval Maratonlavastus töötab näitlejate ja publiku kannatlikkusega Baltikumi parim thriller vestab Läti võõrtöölisest Sport Ogieriga kopteriõnnetusse sattunud Evansi kaardilugeja Scott Martin kirjeldas Kreekas toimunut Kontaveit Cincinnati veerandfinaalist: mängin enesekindlalt ja usun, et kõik on võimalik Tour de France'ist ise loobunud Taaramäe: kartsin viimase hetkeni, et mind ikkagi pannakse meeskonda Maailma tipptiimiga koos rassiv Liiv: olen saanud teada asju, millest varem polnud aimugi (1) Spordi lühiuudised 82,5 miljonit eurot aastas pole Messi jaoks piisav, et Barcelona virvarri välja kannatada (2) Levadia euromängu eel: ühed vastased on Fääridel juba koroonahammasrataste vahele jäänud Kodune MM-ralli paneb jala kergelt värisema Mäkinen Ogier' ja teiste hädamaandumisest: see polnud õnnetus Miljonär tegi Vettelile pakkumise, kuid rong võib olla juba jaamast lahkunud Ebaseaduslik lend: Ogier'ga hädamaandunud kopteril polnud vajalikke lube «Tahaksin Venemaa kergejõustiku juhtkonnalt küsida ühe lihtsa küsimuse: kas te olete peast hullud?» Tartu Mihkel Lees: tavaline eriline kooliaasta algus Piret Bristol: hoopis teistmoodi elu Uue kooliaasta korraldus tuleb koolides erinevalt (2) Tartu lühiuudised Septembrist liituvad kaks bussiliini ning sagenevad väljumisajad Facebooki sohvrid kümblevad suures populaarsuses (2) Ärkamisaja suured: 19. sajandi punkarid ja teisitimõtlejad? Vanemuise suurjuubeli näitus annab võimaluse lavale minna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ärkamisaja suured: 19. sajandi punkarid ja teisitimõtlejad?

3 min lugemist
Möödunud reedel avati ERMi aatriumis kaheks kuuks näitus «Lähedased tundmatud: Eesti, Läti ja Krišjānis Barons», Mairo Rääsk (paremal) ja Ilze Salnaja-Värv panid üksteisega vastamisi Eesti ja Läti ärkamisaja suurkujud. FOTO: Kristjan Teedema

Eesti ja Läti rahvusliku liikumise suurkujud olid seotud nii ülikoolilinna kui üksteisega. Möödunud reedel avati Eesti Rahva Muuseumis (ERM) näitus «Lähedased tundmatud: Eesti, Läti ja Krišjānis Barons», mis tutvustab kuut meest – kolme eestlast ja kolme lätlast –, kelle eluteed olid väga sarnased.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Näituse üks kuraatoreid Mairo Rääsk selgitas, et väljapanek annab ülevaate eesti ja läti rahvusliku liikumise arengust 19. sajandil.

Tema sõnul tundub eestlastele, et rahvuslik ärkamisaeg oli asjade loomulik käik, aga tegelikult see nii lihtsalt ei läinud. Rahvusluse sünnile panid aluse baltisakslastest estofiilid ja lettofiilid, kes hakkasid 18. sajandi lõpus valgustusajastu ideedest kantuna uurima siinsete põlisrahvaste keelt ja kultuuri.

25.08.2020 27.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto