Sisukord
Eesti
Tänane leht
26.08.2020
Eesti Valeinfo viirusest toimib ohtliku viirusena (20) Eesti lühiuudised Ida-Viru koroonakolded lükkasid kooli alguse edasi (2) Mis saab Maarjamäe memoriaalist? (38) «Djutt-djutt-djutt» ja pea ees maa poole Majandus Majanduse lühiuudised Laenuraha hind kukkus rekordtasemele Eesti poliitikud ei söanda tööaja kallale niipea minna (16) Pankade prognoosid muutusid helgemaks Eesti inimesed on pööranud kallima bensiini usku (15) Välismaa Thunberg naasis pärast ümberilmareisi koolipinki (5) Suursaadik Aivo Orav: diplomaat ei tohi armuda asukohamaasse (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Okupatsioon ei vaja põlistamist (13) Kommentaar ⟩ Marica Lillemets: huvide konflikte täis suvi (37) Jan Trei, Rait Kuuse: kriisi õppetunnid Vladimir Juškin: Valgevene poliitikalabor (38) Loretta Kruusimäe: hooldekodude elanike vabadusi piiratakse (1) Kultuur Kultuuri lühiuudised Üks masin ja neli terroristi laval Maratonlavastus töötab näitlejate ja publiku kannatlikkusega Baltikumi parim thriller vestab Läti võõrtöölisest Sport Ogieriga kopteriõnnetusse sattunud Evansi kaardilugeja Scott Martin kirjeldas Kreekas toimunut Kontaveit Cincinnati veerandfinaalist: mängin enesekindlalt ja usun, et kõik on võimalik Tour de France'ist ise loobunud Taaramäe: kartsin viimase hetkeni, et mind ikkagi pannakse meeskonda Maailma tipptiimiga koos rassiv Liiv: olen saanud teada asju, millest varem polnud aimugi (1) Spordi lühiuudised 82,5 miljonit eurot aastas pole Messi jaoks piisav, et Barcelona virvarri välja kannatada (2) Levadia euromängu eel: ühed vastased on Fääridel juba koroonahammasrataste vahele jäänud Kodune MM-ralli paneb jala kergelt värisema Mäkinen Ogier' ja teiste hädamaandumisest: see polnud õnnetus Miljonär tegi Vettelile pakkumise, kuid rong võib olla juba jaamast lahkunud Ebaseaduslik lend: Ogier'ga hädamaandunud kopteril polnud vajalikke lube «Tahaksin Venemaa kergejõustiku juhtkonnalt küsida ühe lihtsa küsimuse: kas te olete peast hullud?» Tartu Mihkel Lees: tavaline eriline kooliaasta algus Piret Bristol: hoopis teistmoodi elu Uue kooliaasta korraldus tuleb koolides erinevalt (2) Tartu lühiuudised Septembrist liituvad kaks bussiliini ning sagenevad väljumisajad Facebooki sohvrid kümblevad suures populaarsuses (2) Ärkamisaja suured: 19. sajandi punkarid ja teisitimõtlejad? Vanemuise suurjuubeli näitus annab võimaluse lavale minna Meelelahutus Koomiks Sudoku

«Djutt-djutt-djutt» ja pea ees maa poole

2 min lugemist
Iseloomuliku hüüu tõttu on puukoristajat rahvasuus kutsutud puuklutiks.  FOTO: Karl Adami

Udused hommikud, luitunud, paksu kastekasukaga rohi ja esimesed langenud kirgaspunased haavalehed – sügis pressib vägisi peale. Justkui üleöö hakkas aiast kostma linnuhääli, mida viimati kuulsin nii reipana esitatavat varakevadel. Kuigi rehe all kuuleb endiselt suitsupääsukeste midli-madli-laulu ja isegi poegade toidumangumist, on pasknääride läbilõikavad kraaksatused ja pika nokaga puukoristajate djutitamised sügishooaja avanud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Iseloomuliku hüüu tõttu rahvakeeli puuklutiks kutsutud puukoristajat on küllap märganud iga veidigi vaikses, sügis- või talvehõngulises looduses käinud inimene.

Saarte linnuhuvilised peaksid sinihalli kuuega puukoristaja silmamiseks aga ette võtma retke Mandri-Eestisse, sest kuigi ka mere taga leidub talle sobivaid elupaiku külluses, on ta neis suur haruldus. Samuti on teda vähe metsarikkas Soomes.

Puukoristaja on üldiselt paigalind ja võtab ette väikesi vahemaid. Rändavad sagedamini need puuklutid, kel puudub koht kohalikes linnusalkades. Puukoristajaid leiab kõikjalt, kus veidigi rohkem puid.

Toimetavad nad nii metsades, suuremates aedades ja parkides kui ka puisniitudel. Sealjuures mahub igale territooriumile vaid üks paar puukoristajaid. Just niipalju, sest nokaesisega pole karmidel aegadel ju priisata.

Puukoristaja territooriumi piirid kulgevad mööda looduslikke lahutusjooni. Need on metsarajad, kraavid, ojad, aga ka metsarinded.

25.08.2020 27.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto