Sisukord
Eesti
Tänane leht
26.08.2020
Eesti Valeinfo viirusest toimib ohtliku viirusena (20) Eesti lühiuudised Ida-Viru koroonakolded lükkasid kooli alguse edasi (2) Mis saab Maarjamäe memoriaalist? (38) «Djutt-djutt-djutt» ja pea ees maa poole Majandus Majanduse lühiuudised Laenuraha hind kukkus rekordtasemele Eesti poliitikud ei söanda tööaja kallale niipea minna (16) Pankade prognoosid muutusid helgemaks Eesti inimesed on pööranud kallima bensiini usku (15) Välismaa Thunberg naasis pärast ümberilmareisi koolipinki (5) Suursaadik Aivo Orav: diplomaat ei tohi armuda asukohamaasse (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Okupatsioon ei vaja põlistamist (13) Kommentaar ⟩ Marica Lillemets: huvide konflikte täis suvi (37) Jan Trei, Rait Kuuse: kriisi õppetunnid Vladimir Juškin: Valgevene poliitikalabor (38) Loretta Kruusimäe: hooldekodude elanike vabadusi piiratakse (1) Kultuur Kultuuri lühiuudised Üks masin ja neli terroristi laval Maratonlavastus töötab näitlejate ja publiku kannatlikkusega Baltikumi parim thriller vestab Läti võõrtöölisest Sport Ogieriga kopteriõnnetusse sattunud Evansi kaardilugeja Scott Martin kirjeldas Kreekas toimunut Kontaveit Cincinnati veerandfinaalist: mängin enesekindlalt ja usun, et kõik on võimalik Tour de France'ist ise loobunud Taaramäe: kartsin viimase hetkeni, et mind ikkagi pannakse meeskonda Maailma tipptiimiga koos rassiv Liiv: olen saanud teada asju, millest varem polnud aimugi (1) Spordi lühiuudised 82,5 miljonit eurot aastas pole Messi jaoks piisav, et Barcelona virvarri välja kannatada (2) Levadia euromängu eel: ühed vastased on Fääridel juba koroonahammasrataste vahele jäänud Kodune MM-ralli paneb jala kergelt värisema Mäkinen Ogier' ja teiste hädamaandumisest: see polnud õnnetus Miljonär tegi Vettelile pakkumise, kuid rong võib olla juba jaamast lahkunud Ebaseaduslik lend: Ogier'ga hädamaandunud kopteril polnud vajalikke lube «Tahaksin Venemaa kergejõustiku juhtkonnalt küsida ühe lihtsa küsimuse: kas te olete peast hullud?» Tartu Mihkel Lees: tavaline eriline kooliaasta algus Piret Bristol: hoopis teistmoodi elu Uue kooliaasta korraldus tuleb koolides erinevalt (2) Tartu lühiuudised Septembrist liituvad kaks bussiliini ning sagenevad väljumisajad Facebooki sohvrid kümblevad suures populaarsuses (2) Ärkamisaja suured: 19. sajandi punkarid ja teisitimõtlejad? Vanemuise suurjuubeli näitus annab võimaluse lavale minna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mis saab Maarjamäe memoriaalist?

4 min lugemist
Laguneva Maarjamäe memoriaali ajalooline tähendusväli on lai, kuid leidub neid, kelle silmis on see pelgalt okupatsiooniaja sümbol. FOTO: Madis Veltman

Tallinnas Pirita tee ääres asuva Maarjamäe memoriaali ohutuse ja väljanägemise üle on käinud arutelu juba aastaid. Praegu on linnavalitsus seisukohal, et nõukogude ajal valminud memoriaal tuleks korda teha, siseminister Mart Helme seevastu pooldab rajatise lammutamist. Memoriaali korrastamise projekti eeldatav maksumus on kolm miljonit eurot.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tallinna abilinnapea Andrei Novikov (Keskerakond), kes on praegust arutelu enda sõnul vaid kõrvalt vaadanud, ütles, et linnavalitsuse seisukoht on kindel: memoriaal tuleb korda teha. «Me oleme teinud uuringu, kus oleme lasknud arhitektuuriteadlastel memoriaali hinnata, ning nemad peavad seda maastikuarhitektuuri poolest parimaks, kui mitte ainsaks väärt kompleksiks,» kinnitas Novikov. Abilinnapea sõnul ei ole Maarjamäe ehitisel juba ammu ideoloogilist sisu, millele on endiselt kombeks viidata. «See on lihtsalt meeldiv jalutuspaik, tee kommunismiohvrite memoriaali juurde.»

Kunstiajaloolase Jüri Kuuskemaa hinnangul on Maarjamäe memoriaal maastikuliselt huvitavalt paigutatud ning säilitamist pooldab ta sajaprotsendiliselt. «Ma ütleksin, et sealne obelisk (Jääretke obelisk – toim) on kunstiliselt palju parem kui vabadusrist Vabaduse väljakul,» nentis kunstiajaloolane ja lisas, et Maarjamäe memoriaali kõrval olev kommunismiohvrite memoriaal tasakaalustab sealset ilmet hästi.

«Me võime ka asju vaadata, ilma et peaks nõukogudeaegseid põhjendusi aina esiplaanile upitama. Ja sealne põhiline osa on ka tehtud nii, et ei ole mingeid viisnurki või sirpe ja vasaraid, mis muudaks selle jälestusväärseks. Tehku puhtaks ja säilitagu,» ütles Kuuskemaa.

25.08.2020 27.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto