Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
27.08.2020
Eesti Ministritele ei sobinud ameti Rootsi-lembus (34) Sester tahab Kravtšenkot parlamendi­rühma juhi kohalt lahti kangutada (4) Eesti lühiuudised Soome võib lugeda Eesti piirangutega maade sekka Valitsus arutab lennu- ja alkoholipiiranguid Saksa hävitajad tulevad kauemaks kui tavaliselt ​Tartust leitud iidne süüfilisejuhtum muudab maailmapilti (1) Ebaseaduslik taksoteenus võidab kliente Majandus Indrek Neivelt: täna võetud laenu ei pea me kunagi tagasi maksma (75) Majanduse lühiuudised Hiina firma plaanib rekordesmaemissiooni Välismaa ELi poole aasta murekuhi toodi Berliini Välismaa lühiuudised Taani luureamet jälgis ebaseaduslikult oma kodanikke (2) Arvamus Juhtkiri: Nolani «Tenet» paneb Tallinnale uue pilguga vaatama (4) Peatoimetaja Mart Raudsaar: ka viirus uus septembrikuus (12) Ivo Pilving: põhjendamatu riive on vabaduse rikkumine (3) Karl Haljasmets: toetame, aga targalt Egge Kulbok-Lattik: kui kuuled sõnumit nõmedalt… Tiia Miller: sanktsioonid rahu nimel Kultuur «Teneti» arvustus ⟩ «Aja klaassaal, kaja!»* Kaarli kiriku juurde võib kerkida kontserdimaja (4) Sport Messi lahkub, kuid kuhu ja millal? Saksamaa MM-ralli jääb ära, Sardiinia nihkus varasemaks Spordi lühiuudised Eesti jalgpallitalent sõlmis AS Romaga profilepingu Teadus ​Tartust leitud iidne süüfilisejuhtum muudab maailmapilti (1) Reis Helsingi, urgude linn Reisi lühiuudised Maa Elu Parimaid talusid kirjeldab innovaatilisus ja automatiseeritus Nädala mõte: ajakohane talupidamine Papagoid kolisid metsast lossi Kartuli kilohind on tänavu sügisel eriti madal (1) Kuhu kadusid sel suvel herilased? Urmas Sõõrumaa: praegu tuleb linnas raha teenida, et maal talupidaja olla (13) Hallitus nõuab kiiret tegutsemist Välgu vallandamiseks on tarvis kosmilist kiirgust Tervislik toit sisaldagu vähem naatriumi Soolikarohi tõrjub kahjureid ja toob tervist Taluperenaisest perearst sõidab bussiga kolme praksise vahet Meelelahutus Koomiks Sudoku

Taluperenaisest perearst sõidab bussiga kolme praksise vahet

4 min lugemist
Kolmel päeval nädalas nõustab Helle Vambola patsiente Kilingi-Nõmmes. Tõuseb poole kuuest, istub bussile, jõuab Pärnusse, istub Tartusse väljuvale bussile ja on pool üheksa kohal. FOTO: Slvia Paluoja

Pärnumaal on poolsada perearsti, kellest enamik töötab Pärnus, tõmbekeskuses, kus avati moodne perearstikeskus. Seevastu väljaspool linnapiiri nagu mujalgi kodumaal nõustavad patsiente kogemuste ja hea sõnaga valdavalt vanema põlvkonna tohtrid, kes ei piirdu olude sunnil vaid ühe nimistuga.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üks selliseid on Lääneranna vallas Nedrema külas Piiri talu perenaine Helle Vambola, kes jagab end ühistransporti kasutades kolme praksise vahel ning ütleb abikaasa Toomas Moppeli kohta kullatükk, sest mehe õlule jääb igapäevane hoolitsus 100pealise lüpsi- ja 60pealise noorkarja eest.

Perega juuripidi seotud talu pidamine algas taasiseseisvumise järel, õhinaga. Kolhoos andis ühisvara arvelt neli lehma ja maareform lisas sadakond hektarit tootmismaad. Enne seda oli laudas musta värvi Mirdi ning siin toimetas pealinnast pärit Helle isapoolne tädi.

Juhuse tahtel maale

Tallinna 10. keskkoolis meditsiinikallakuga klassi ja Tartus arstiteaduskonna lõpetanud ning Pärnus vereülekandejaamas töötanud Helle noorem tütar Liis oli seitsmekuune, kui Mihkli haiglas velskri-ämmaemandana töötanud tädi tervis halvenes ja keegi pidi Piiril lüpsma lehma, söötma sigu ja kanu, vaatama kasside järele.

„Tädil oli suur kuri kukk ja kui ma lehma lüpsin, arvas ta, et peaks mind selja tagant ründama. Ja Mirdi oli kange karakteriga. Nii et olen laudaristsed saanud. Mõtlesin: kui tädi haiglast koju tuleb, ei tõsta ma enam ilmaski oma jalga lauta,” meenutab ta.

Oma sõnu on Helle söönud, sest talu tuluallikas on piimakari, kuid toorme varumishind on jälle mitu senti kilolt alla omahinna ning seda miinust ei aita ravida ükski arstirohi.

26.08.2020 28.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto