Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.08.2020
Eesti Uuringud välistavad viiruse laialdase leviku Eesti lühiuudised Ametist lahkuv Aivar Mäe saab hüvitiseks ligi 40 000 eurot (20) Rebasetapja suhtes alustati menetlust (16) Käpp: turismindus vajaks 90 miljonit Majandus Majandusprofid: Eesti pääses hullemast (2) Majanduse lühiuudised Palgakasv pidurdus teises kvartalis sisuliselt olematuks USA valitsuse surve viis TikToki juhi ametist «Fortnite’i» tüli Apple’i ja Google’iga kogub tuure Välismaa Euroopa koolilapsed varjuvad maskide taha (1) EL ootab, et aafriklased Mali kriisi ise lahendavad (2) KOHALIK VAADE ⟩ Riialased annavad hinnangu korruptsiooniskandaalidele Arvamus Juhtkiri: olukord nõuab kohanemist (2) Tarmo Pilv: president Kaljulaidi Pyrrhose võit (73) Tarmo Soomere: metsa käekäik inimkonna tuleviku indikaatorina (1) Litman Huang: vegan ei pea olema maksimalist (1) Andrus Karnau: julma hiidlase rahamasin (3) Kultuur Aare Toikka: tuleb kohaneda, tuleb toime tulla Eestis esineb maailmalavade tippsopran Sport Nõmme Kalju eurosarjamäng jäi ära Cincinnatis taset kergitanud Kontaveit sai US Openiks hea ettevalmistuse Levadia peatreener valusast kaotusest: kontrollisime mängu algusest lõpuni (2) Ogier' ja teiste hädamaandumine kütab Kreekas kirgi: linnapea nõuab vastuseid, Toyota algatas uurimise Möödub sada aastat Eesti esimesest olümpiavõidust Tartu Raketisaate finalistid tahavad kumbki omamoodi maailma muuta Kolm kaklust tõid Tartusse natsihirmu (45) Maarjamõisa parkimismajas haigutab endiselt tühjus Tartu lühiuudised Tartu ülikooli üks väljakujundajaid ja arendajaid pidas lugu maailma ilust REEDENE RÕÕM ⟩ Anett Pullerits võtab, tänab ja annab tagasi (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tarmo Soomere: metsa käekäik inimkonna tuleviku indikaatorina

3 min lugemist
  • Mets on inimesest palju suutlikum.
  • Mets ei ole passiivne maavara.
  • Metsa mõistmiseks ja haldamiseks on tarvis suurepärast haridust.
Tarmo Soomere. FOTO: Sander Ilvest

Metsaga tuleb toimida asjatundlikult, kirjutab Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere. 

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mets on rohkem kui loodusvara või Eesti krooni võimalik kattevara. Mets on üks inimkonna kõige lähemaid liitlasi. Koos paljude teiste loodusjõududega on see kujundanud meile elamiseks sobivad tingimused. Loonud keskkonna, millega on inimene liigina kohanenud ja mille raames plahvatuslikult paljunenud.

Teatavas mõttes mets märksa suutlikum kui inimene. Suutes sõna otseses mõttes põrmust, õhust ja päikesevalgusest luua uut orgaanilist ainet. Suutes luua korrastatud struktuure, ökosüsteeme ja raamistust elurikkusele. Panustades meile sobivate tingimuste säilitamisse ka siis, kui me ise metsa ei näpi.

Mets on nii keerukas süsteem, et Valdur Mikita on selle kirjutanud peaaegu elusolendiks. Mis ei pruugi nii väga liialdus ollagi, sest Whanganui jõele omistas Uus-Meremaa parlament 2017. a kevadel inimesega võrdse juriidilise staatuse. Selle üle, kas nii on sobilik teha, vaieldi 170 aastat. Maooride meelest oli see kindlasti vajalik. Maoorid on pisut alla tuhande aasta Uus-Meremaal elanud. Ju siis on nemad tunduvalt sügavamalt maarahvas kui meie oma paljude aastatuhandete pikkuse ajalooga.

Nagu inimeste puhul näeme väga laia huvide spektrit, põrkuvad ka metsas soovid ja unistused. Alates lokaalravitsuse elemendist, nagu halutuli pliidi all või kaminas kuni globaalpohmeluse sümptomiteni, nagu kasvuhoonegaaside problemaatika. Puit kui selge kilohinnaga materjal konkureerib hüvedega, mida naudime metsa ökosüsteemi kaudu, või mille ilu on inimeste silmades ja mille rahalise väärtuse üle saab lõpmatuseni vaielda.

27.08.2020 29.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto