K, 5.10.2022

Aja auk: meie tehnoloogiline alateadvus

Janar Ala
, ajakirjanik
Aja auk: meie tehnoloogiline alateadvus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Windows 95 logo
Windows 95 logo Foto: Ekraanitõmmis

Kunagi mõtlesin, et operatsioonisüsteemi Windows 95 käivitumist saatev heli on üks maailma võikamaid, aga ometi saatis see mind igal hommikul. Kui poleks saatnud, poleks vast ka tundunud.

Hiljem sain teada, et selle heli komponeerijaks oli ei keegi muu kui ambient-maestro Brian Eno. Siis mu arvamus Brian Enost natuke langes, sest ta oli mu ellu toonud lihtsalt nii palju kannatusi. Saan aru, et paljud võivad nüüd öelda, et need on esimese maailma probleemid ja mis on sellised kannatused võrreldes tõeliste kannatustega, et need on puhas poosetamine. Mida nad muidugi on. Ja ei ole ka.

Windows 95 tuli turule 24. augustil 1995 ja sellest sai kiiresti maailma populaarseim ja ka murrangulisim operatsioonisüsteem. Poodidesse tekkisid pikad sabad, ehkki väidetavalt olla vastavad promoinimesed neid sabasid näidanud suuremana, kui need tegelikult olid. Olid need sabad siis parasjagu, nagu nad olid, igal juhul astus Windows 95 ekraanipilt edasi suure sammu Windows 3.11 ilmetutest kastidest ning omandas 90ndate mõistes futuristlikult nõtke vormi. Windows 95 andis meile arvuti desktop’i sellisena, nagu me seda praegu tunneme. Ka kaasnes sellega tegumiriba (taskbar). (Mõtlen praegu, et ma tõesti kasutan väljendit «tegumiriba»?) Elu läks paremaks, elu läks lõbusamaks.

Märksõnad
Tagasi üles