Sisukord
AK
Tänane leht
29.08.2020
Eesti Tähelepanematus raudteel viib hauda (2) Eesti lühiuudised Kravtšenko õigustas hääletamata jätmist Tõnis Mölder: esimesi haiguspäevi ei saa hüvitada ainult riik või tööandja Peeter Helme 12-aastast kehastanud agendile: kõige noorem, kellega seksinud olen, oli 8-aastane (40) Majandus «Ainult sõda suudaks mu vara hävitada.» (14) USA Föderaalreserv loodab hinnatõusu (1) Välismaa Maailma suured võiduostlevad koroonavaktsiine (1) Berliini järel jäid fookusse Valgevene ja Türgi Merkel Vene poliitikat muuta ei kavatse (1) Arvamus Sven Sakkov: Trumpi välispoliitika paradoksid (16) Juhtkiri: imerohtu ei pruugi tulla (2) Olesja Lagašina: ajalugu ei õpeta (13) Šahh, kuid mitte matt Vene opositsioonile (2) Lemmiklapse mäss (1) Kultusrežissöör ja Eesti Mäe lahkub lavalt (10) Sport Levadia süda sai eurosarjas teist aastat järjest murtud Spordi lühiuudised Kolumn ⟩ Mis eestikeelne kool? Alustaks ehk treeningute eestistamisest? Merendus Kaubapurjekad naasevad Läänemerele (2) Merenduse lühiuudised AK Sven Sakkov: Trumpi välispoliitika paradoksid (16) Valgevene: läbi raskuste rahvusidentiteedini (10) Jüri Reinvere essee: sügis 2020 – kivide viskajate kuldajastu (14) Kuidas ma koos Pattinsoniga pantvangis olin Kirke Kangro: hea uus monument (7) EKI keelekool: kissellist ja karussellist Kunst sinu ümber. Legendaarne kuraator Eha Komissarov: «Mulle meeldib läbi võsa murda» Vikerkaar loeb. Meeste rahutu sõprus Kuidas toimus Konstantin Pätsi töötlemine ja jälitamine? (3) Aja auk: meie tehnoloogiline alateadvus Betty Rowlands – uus Agatha Christie? Juurikas: valitsus ja kallid kingitused Juurikas. Jüri Ratas rajas Türi Nädala plaat: staadionirokibänd ilma staadioni ja rokita Arter Ott Ojaveer: Olen kohanud õpilasi, kes arvavad, et kõik peab liiga kergelt kätte tulema (15) 24 tundi hullust. Eestlastele sobib (1) Justin Petrone: Põhjamaine Ibiza Pikk baaritee kaob öösse Sitsiilia külalisi ei karda Priit Pullerits: kuidas kõrvetab maailma kuumim koht (1) Uljas prantslane seikles ühel rattal läbi Eesti (2) Karlssonid ja kardemon: kilde Ahvenamaa köögist Tommy Cash hullutas piirilinna Kõige ägedam Escort Imetabane veealune maailm Sügismood: mustrimöllust vallatu villaseni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Valgevene: läbi raskuste rahvusidentiteedini

5 min lugemist
  • Valgevene asub ida ja lääne tsivilisatsioonide piiril
  • Suured katastroofid on kujundanud rahva iseloomu
  • Venestamine on Valgevenele palju mõju avaldanud
Franciscus Scorina (1470-1552), humanist, loodusteadlane, trükikunsti tooja Ida-Euroopasse ja esimese trükikoja rajaja Vilniuses. Teda peavad oma suurmeheks ka leedulased, kuid valgevenelaste jaoks oli ta ka nende keele arendaja. Minski peatänav, Iseseisvuse prospket kandis 1991 – 2006 aastal nime Franciscus Scorina Avenüü. FOTO: Wikimedia Commons

Valgevene rahva enesepildi kujunemisest läbi keerulise ajaloo kirjutab Eesti Kirjandusmuuseumi nooremteadur Anastasiya Fiadotava.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Praegune Valgevene vabariik asub piirkonnas, kus keskajast peale on lääneeuroopa ja slaavi tsivilisatsioonid kokku puutunud. Selle tõttu on seal toimunud palju laastamisi ja sõdu, aga kujunenud välja ka valgevene eripärane identiteet ja saavutatud omariiklus.

Keskaegsed riigid Valgevene territooriumil ei olnud praeguse vabariigi otsesed eelkäijad. Esimesed vürstiriigid (Polotski ja Turovi-Pinski) ei haaranud isegi kogu praegust Valgevene territooriumit. Nende peamised vaenlased olid idanaabrid, Kiievi ja Novgorodi vürstiriik, aga 13. sajandi alguses koos ristirüütlite tulekuga saabus ka tõsine oht läänest.

28.08.2020 31.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto